Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2001-07-23 11:41:00

Gonimy czołówkę. ATRAKCYJNY OSTROWIEC.

      Ostrowiec Świętokrzyski zaliczono do bardzo atrakcyjnych pod względem inwestycji miast powiatowych. Taką ocenę zyskał w rankingu utworzonym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.


O tym, że nie wystarczy być, trzeba jeszcze mieć, wiedzą już wszyscy. Trzeba mieć atrakcyjne warunki inwestycyjne, by do miasta zawitali inwestorzy, o tej nowej zasadzie coraz częściej przekonują się samorządowcy. W jednym z ostatnich publikacji przygotowanych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową pod lupę wzięto ponad 250 miast powiatowych. Po dokładnym przeanalizowaniu takich samych dla wszystkich wskaźników, podzielono tę grupę na siedem klas atrakcyjności, od A do D. Pod ocenę brano chłonność rynku lokalnego, jakość rynku pracy, klimat społeczny, infrastrukturę otoczenia i biznesu, dostępność komunikacyjną, skuteczność dotychczasowej transformacji ustrojowej, możliwości wypoczynkowe, aktywność marketingową władz samorządowych. Do najwyższej klasy, spośród badanych miast, specjaliści z Instytutu zakwalifikowali tylko 18. Najlepiej wypadła Piła, a z miejscowości najbliższych Ostrowcowi Św. do najwyższej klasy zaliczono Stalową Wolę i Mielec. W drugiej kategorii, bardzo atrakcyjnych inwestycyjnie miast znalazł się Ostrowiec i Sandomierz. Jak twierdzą specjaliści, wysoka pozycja Mielca i Stalowej Woli tłumaczona jest istnieniem w tych miejscowościach specjalnych stref ekonomicznych. Jednak choć podobne enklawy gospodarcze istnieją także w innych rejonach kraju, to nie zawsze gospodarze potrafią to wykorzystać do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej. Jednym z wyjaśnień może być jednak fakt, iż w naszym rejonie potencjał siły roboczej jest o wiele wyższy niż gdzie indziej. Na tę ocenę składa się poziom wykształcenia, a więc ciągle rozwijająca się sieć szkół wyższych, w tym niepublicznych. Dodatkową zachętą przyciągającą potencjalnych inwestorów jest też sama aktywność społeczności miast położonych w naszym rejonie oraz pozytywny klimat społeczny dla nowych przedsięwzięć. Zaliczone do klasy A miejscowości charakteryzuje kilka wspólnych cech, położone są w niedalekiej odległości od dużej aglomeracji miejskiej oraz znajdują się na zachodzie naszego kraju. Niestety, nad naszym regionem, południowo-wschodnim, nazwanym jednak przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową - ambitnym, ciągle ciąży fatum Polski C.


- To dla nas wielki awans - powiedział Marek Nowak rzecznik prasowy prezydenta Ostrowca Św. - Ostatni taki ranking był robiony w 1998 roku, wtedy byliśmy w klasie D. Teraz dzięki wysiłkowi samorządu i mieszkańców udało nam się zakwalifikować tak wysoko. Naszymi argumentami jest istnienie Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, która przez ten czas bardzo poprawiła swój wizerunek i rozszerzyła swoją ofertę. Za naszą atrakcyjnością świadczy obwodnica, nowe oświetlenie głównego traktu czyli ulicy Sienkiewicza, budowa sieci kanalizacyjnej przy ul. Słowackiego. Doskonałym miejscem do inwestowania mogą być otwarte tereny tzw. starego zakładu, gdzie zinwentaryzowano działki, sporządzono plany geodezyjne. Trudno nie pochwalić się aktywnością samych władz, sporządziliśmy przecież projekt aktywnego marketingu i strategię promocji. Bardzo aktywnie współpracujemy z PAIZ-e, zresztą to dzięki tej instytucji oraz naszym stronom internetowym, autorzy tego rankingu zdobyli informacje o naszym mieście.


   

/ T /

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 22318 razy,
ostatnio: 2019-08-23 04:19:08

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 171       © 99-2019 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Logopeda Ostrowiec

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij