Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-06-05

Browar zmienia się w nowoczesne centrum kultury

Prace przy budowie Ostrowieckiego Browaru Kultury nabierają tempa. Mieszkańcy miasta mogą zobaczyć efekty pracy budowlańców w postaci oczyszczonego terenu przy budynku dawnego browaru od strony Siennieńskiej. Wykonano też prace związane z demontażem instalacji sanitarnych, kanałów wentylacyjnych, dokonano wycinki drzew kolidujących z planowanymi robotami.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Prace przy budowie Ostrowieckiego Browaru Kultury nabierają tempa. Mieszkańcy miasta mogą zobaczyć efekty pracy budowlańców w postaci oczyszczonego terenu przy budynku dawnego browaru od strony Siennieńskiej. Wykonano też prace związane z demontażem instalacji sanitarnych, kanałów wentylacyjnych, dokonano wycinki drzew kolidujących z planowanymi robotami.- Obecnie trwają prace rozbiórkowe zachodniej, najbardziej zniszczonej części budynku, która groziła zawaleniem. Usuwane są zawalone fragmenty dachu, poszycie z papy oraz spróchniała konstrukcja i stropy. Dla tego zakresu uzyskano wymagane decyzje, co pozwoliło na rozpoczęcie robót. Uzyskana została również decyzja na wykonanie robót wyburzeniowych łącznika komunikacyjnego wzdłuż budynku browaru oraz elementów przeznaczonych do rozbiórki wewnątrz obiektu. W przyszłym tygodniu planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji- pozwolenia na budowę- wymienia Adam Starzyk, kierownik budowy.
Już podczas podpisania umowy przedstawiciele tarnowskiej firmy MTM, która wygrała przetarg, mówili, że będzie to pod wieloma względami trudna inwestycja. Budowlańcy muszą się uporać z konstrukcją od dziesiątek lat nieremontowaną, a dodatkową pieczę na browarem sprawuje konserwator zabytków. To, że budowa Ostrowieckiego Browaru Kultury to spore wyzwanie, potwierdza kierownik budowy.
- Jest to stary obiekt, na którym dokonywano licznych modernizacji na przestrzeni wielu lat. Prace wykonywane były w różnych technologiach z różnych materiałów. Opracowanie nowej dokumentacji wiąże się z wykonywaniem wielu odkrywek, rozkuć, by można było zaproponować najbardziej optymalne konstrukcyjnie i architektonicznie rozwiązania- potwierdza Adam Starzyk. -Obiekt ten od wielu lat nie pełnił już roli browaru. Urządzenia browarnicze zostały już dawno zdemontowane, a elementy stalowe skorodowane przez długotrwale utrzymującą się wilgoć. Obecnie fragment starej części obiektu z uwagi na grożące zawalenie i prace rozbiórkowe nie jest jeszcze dostępny, więc istnieje szansa na znalezienie jeszcze jakiś ciekawych elementów.
Największe trudności, tak jak przypuszczano, będą z renowacja budynku od strony ulicy Siennieńskiej. Znajduje się tam najstarsza, a zarazem najbardziej zniszczona część obiektu. Niestety jej stan techniczny jest zły. Konieczne będzie wzmocnienie, a właściwie wykonanie nowych fundamentów w dużej części obiektu oraz wzmocnienie pękniętych w wielu miejscach ścian.
Prace przy Ostrowieckim Browarze Kultury mają się zakończyć w przyszłym roku. Swoje siedziby będą tam miały Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8429 razy,
ostatnio: 2020-02-19 20:01:33
Skomentuj artykuł:
Powrót