Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót
2017-08-10 08:00:02

Po wsparcie do CAO

Od lipca w Centrum Aktywności Obywatelskiej działa Punkt Poradnictwa Specjalistycznego, prowadzony przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Bezrobotnych. To miejsce, gdzie każdy mieszkaniec gminy Ostrowiec, borykający się z różnymi problemami życiowymi może skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik


Mając na uwadze zapotrzebowanie społeczne, prezydent Jarosław Górczyński wyasygnował w tegorocznym budżecie gminy większą kwotę na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej. Dzięki dotacji w wysokości 20 tys. zł Stowarzyszenie na rzecz Osób Bezrobotnych, prowadzące do tej pory poradnictwo obywatelskie mogło rozszerzyć działalność i uruchomić Punkt Poradnictwa Specjalistycznego dla osób zagrożonym wykluczeniem społecznym lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W punkcie pracuje siedmiu specjalistów, m.in. psycholog, doradca ds. obywatelskich, pracownik socjalny, radca prawny, doradca zawodowy, specjalista ds. profilaktyki uzależnień i logopeda.
- Zależało nam, aby poradnictwo mogło działać systemowo, żeby każdy potrzebujący wsparcia mógł być skierowany do odpowiedniego specjalisty, bo przecież nie zawsze problem wychowawczy wiąże się tylko z problemem dziecka. Często łączy się również z problem rodzica, który np. nadużywa alkoholu. Wówczas rodzic prowadzony jest do specjalisty od uzależnień, a dziecko wspierane jest przez psychologa, czy logopedę - wyjaśnia Agnieszka Budek, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Bezrobotnych, podkreślając, że ze świadczonej w punkcie pomocy skorzystać może praktycznie każdy mieszkaniec gminy.
Punkt funkcjonuje od 3 lipca i już cieszy się sporym zainteresowaniem. Do tej pory największe zapotrzebowanie było na porady psychologa, doradcy obywatelskiego i konsultacje logopedyczne.
- Głównie zgłaszają się do mnie rodzice z dziećmi, by rozwiązywać problemy wychowawcze, emocjonalne i w relacjach między nimi. Ponieważ sami nie potrafią się ze sobą porozumieć, szukają pomocy w naprowadzeniu ich na odpowiednią ścieżkę. To są raczej trudne rozmowy, zarówno dla mnie, jak i dla beneficjentów, bo niełatwo jest mówić o swoich nieprawidłowościach w wychowywaniu dziecka, czasem trudno jest się rodzicom przyznać do tego, ale dają się przekonać, słuchają i korzystają z moich rad. Staram się korzystać z terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, terapii krótkoterminowej. Jedna wizyta na pewno nic nie da, potrzeba kilku cyklicznych spotkań. I tak właśnie wygląda nasza oferta. Mam osoby, które przychodzą od początku lipca. Współpraca z nimi układa się bardzo dobrze i zauważam efekty, co daje mi ogromną satysfakcję - przyznaje Marlena Kargul, psycholog.
Satysfakcji z uruchomienia punktu nie kryją również pracownicy Wydziału Spraw Społecznych UM, do których coraz częściej zgłaszają się mieszkańcy zainteresowani bezpłatnym poradnictwem w różnych dziedzinach, w tym w walce z uzależnieniami, m.in. z coraz częściej występującym uzależnieniem od hazardu.
- Cieszymy się, że dzięki temu miejscu z darmowych porad może skorzystać większa grupa osób szukających rozwiązania swoich problemów. Dużym atutem jest również fakt, że są tu zatrudnieni specjaliści z pełnymi kwalifikacjami, mający odpowiednie wykształcenie i uprawnienia do wykonywania tego typu zawodu. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość wesprzeć tak cenną inicjatywę - mówi Małgorzata Stafijowska z Urzędu Miasta.
Punkt będzie funkcjonował do końca roku. W każdym miesiącu przy wejściu głównym do Centrum Aktywności Obywatelskiej widnieć będzie harmonogram dyżurów poszczególnych specjalistów. Rejestracja na spotkania nie jest wymagana, ale można umówić się telefonicznie. K.F.

/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 1808 razy,
ostatnio: 2018-07-18 05:42:51

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Powrót

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 202       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij