Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-10-24

Większe możliwości dla młodzieży są priorytetem

Zapis czatu z Janem Szostakiem


Kolejny kandydat na prezydenta Ostrowca, Jan Szostak był gościem czatu "Echa Dnia".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Wyborca: Co skłoniło Pana do kandydowania w tegorocznych wyborach samorządowych?
Jan Szostak: Wielu mieszkańców miasta proponowało mi, abym wystartował w wyborach, mówiąc że czas zmienić sposób zarządzania miastem, ożywić miasto, aby skończył się marazm w mieście. Zlikwidować układy i sitwę, jaką TOS zaoferował mieszkańcom w tej kadencji. Jednocześnie mnie osobiście zabolało to, że miasto które było bardzo dobrze postrzegane w województwie jest dzisiaj niewidoczne . Jego dzisiejsze władze potraciły różne kontakty, przez co miasto ubożeje, mieszkańcom coraz gorzej się żyje, przedsiębiorcy miejscowi mają coraz trudniejszą sytuację, a jednocześnie młodzież nie ma prawie żadnych perspektyw. Obecne władze miasta i powiatu nie przedstawiły wizji rozwoju Ostrowca, a zajmują się drobnymi problemami. Jednym słowem administrowaniem, a nie prawdziwymi problemami. Wielu chciało, aby w mieście był gospodarz, któremu ufają, do którego można się zwrócić o pomoc i który jest w stanie im pomóc.

oster: Na jaką pomoc mogą liczyć z Pana strony ostrowieccy przedsiębiorcy?
Jan Szostak:Przede wszystkim trzeba wprowadzić normalność. Nie może być tak, że organizowane przetargi są tak przygotowane, że ostrowieccy przedsiębiorcy są z góry na straconej pozycji. Że nie równo się ich traktuje. Kwestia kolejna to, chciałbym, aby w Ostrowcu można było realizować dużo inwestycji, które tworzyć będą miejsca pracy.

oster: Pytanie do pana Szostaka. Jak zamierza Pan zagospodarować teren po byłym browarze.
Jan Szostak: Dziś trzeba się mocno zastanowić, jak ten teren zagospodarować, patrząc na budżet miasta. Ze środków miast nie jesteśmy w stanie ich zagospodarować. Trzeba szukać środków zewnętrznych i wówczas ze wszystkimi środowiskami ostrowieckimi przedyskutować, jaki jest najkorzystniejszy wariant dla tego terenu.

oster: Czy według Pana ostrowieckie MPK jest zagrożone upadłością ze względu na to że obecne władze wpuszczają konkurencję busów.
Jan Szostak: Niedopuszczalnym jest, aby był taki stan komunikacji miejskiej, jak jest obecnie. Z jednej strony MPK w bardzo trudniej sytuacji finansowej (spółka gminna), a z drugiej strony konkurencja busów, które do końca nie rozwiązują problemów komunikacji miejskiej. Uważam, że nie wolno dopuścić do upadłości MPK, a obecne działania władz miasta uznaje jako działanie na szkodę spółki i tym samym wszystkich mieszkańców Ostrowca.

janiu: Czy wybuduje pan kosmodrom w Ostrowcu?
Kosmodromu na pewno nie, ale czasem sytuacja i oczekiwania mieszkańców mogą być takie, że znajdziemy źródło finansowania na realizacje inwestycji, których dziś nawet nie marzymy tak, żeby Ostrowiec był dzięki temu bardziej atrakcyjny.

Pb: Czy możliwy jest w Ostrowcu powrót do ekstraklasy i wielkiego sportu?
Jan Szostak: Wieki sport w Ostrowcu daje olbrzymią szanse na rozwój miasta. Wszystko jest możliwe: i powrót do ekstraklasy i wspaniałe widowiska sportowe, ale wszystkie te działania muszą by zaplanowane, dobrze zorganizowane i do ich organizacji pozyskane jak najszersze grono osób przyjaznych naszemu miastu w różnych centralach związków sportowych. Do tego musi być dobra i dobrze utrzymana baza sportowa, co jesteśmy w stanie zrealizować.

baks: Witam. Czy po ewentualnym zwycięstwie w wyborach ma pan w planach wykup akcji KSZO przez miasto?? I jaki ewentualnie plan wybrnięcia z obecnej nieciekawej sytuacji klubu?
Jan Szostak: Czy to wykup przez miasto, czy miejscowych przedsiębiorców jest to wariant o którym przed wyborami nie mogę mówić. Natomiast jest taka możliwość, aby miasto mocno się zaangażowało w KSZO. Przykładem jest np. Korona Kielce, Arka Gdynia, Śląsk Wrocław, Lech Poznań. Wtedy jest duża szansa, aby te trudną sytuację finansową zlikwidować i aby klub mógł normalnie funkcjonować. To jeden z moich priorytetów.

ktos: Oj, namieszał Pan na scenie politycznej :) Na pewno będzie ostrzej, bardziej bezpośrednio.
Jan Szostak: Osobiście uważam, że nie namieszałem, natomiast sadze, że będzie powrót do normalności, że pracownicy firm podległych starostwu, prezydentowi, szkół, placówek zdrowia nie będą zastraszani, tak jak to jest obecnie, że będziemy mogli głośno mówić, jakie mamy problemy w mieście, że nikt nie będzie cenzurował naszych wypowiedzi i straszył utratą pracy. Obecna sytuacja przypomina mi jakiś chory okres z może lat 50. Takiego totalitaryzmu.

imadlo: Panie Szostak, jak pan ocenia zagospodarowanie terenu pod budowę restauracji McDonald przy ulicy Kilińskiego?
Jan Szostak: Osobiście uważam, że dobrze że w Ostrowcu powstaje McDonalds, natomiast moje wątpliwości są takie czy akurat w tym miejscu powinien powstać. Dlaczego inwestorwi nie narzucił przebudowę skrzyżowania ulic: Aleja z Kilińskiego, gdzie dziś już są kłopoty z wyjazdem, a ponoć tam ma być McDrive, co spowoduje jeszcze większe utrudnienia w ruchu. Przy tym mogę powiedzieć, że bardzo dziwnie został przeprowadzony na sprzedaż tej działki, bo warunki przetargowe na jej sprzedaż tak zostały sformułowane, że obniżono wartość tej działki, tym samym uszczuplając dochód gminy, i temu trzeba w pierwszej kolejności się przyjrzeć.

dolex: jakie plany na najbliższą prezydenturę?? Priorytety na kadencje?
Jan Szostak: Przede wszystkim chcę dostępny dla wszystkich mieszkańców. Chciałbym w pierwszej kolejności wyeliminować niezdrowa atmosferę, jak panuje w mieście i miejskich instytucjach, co nie znaczy, że będę zwalniał ludzi z pracy, bo tak ich obecne władze straszą. Mogę zapewnić, że takich ruchów na pewno nie będę wykonywał. Chciałbym poprawić sytuację w ochronie zdrowia, podnieść na dużo wyższy poziom i otworzyć większe możliwości kształcenia dla młodzieży, otworzyć nowe tereny inwestycyjne, gdzie sam obecnie prowadzę rozmowy z kilkoma inwestorami, którzy chcą zainwestować w Ostrowcu, podnieść na wysoki poziom sport ostrowiecki, zmienić sposób udzielania pomocy społecznej dla osób najuboższych, poprzez min. pomoc przy opłatach., za użytkowanie mieszkań, energię elektryczną, centralne ogrzewanie. Np w tej chwili zabiegam o wybudowanie w Ostrowcu elektrociepłowni, jednej lub dwóch na biogaz. A więc elektrociepłowni na energię odnawialna, co dałoby olbrzymie korzyści dla mieszkańców na obniżenie kosztów utrzymania, poprawić układ komunikacyjny miasta, aby była możliwość swobodnego przejazdu przez miasto i wokół niego, pomagać lokalnym przedsiębiorcom w tworzeniu miejsc pracy, aby dać szanse ludziom młodym do pozostanie w mieście. To tylko niektóre z moich priorytetów. Jeśli Państwo obdarzycie mnie zaufaniem i zostanę prezydentem, to na pewno będziemy dumni z Ostrowca Świętokrzyskiego.

DOL:w jaki sposób planuje Pan lub zaplanować wykorzystanie stworzonej infrastruktury w mieście - m.in. hala, muszla?
Jan Szostak: podjęcie realizacje tych inwestycji wiąże się z zaplanowanymi wcześniej przedsięwzięciami. Wiem, że obecne władze realizują budowę hali czy muszli nie mają wizji, jak je wykorzystać, plany na takie imprezy w obiektach musza powstawać z wyprzedzeniem kilkuletnim. Także w pierwszej kolejności będę musiał zając się tym problemem, aby zaproponować takie wydarzenia, aby one nie generowały kosztów dla miasta, a mogły dobrze służyć i wypromować Ostrowiec.

dolex: Czy wygra pan? Jak ocenia pan swoje szanse?
Jan Szostak: Cieszę się, że tak wielu mieszkańców miasta jest zainteresowanych poparciem mojego komitetu i mnie osobiście. Dodam, że ok. 90 procent kandydatów na radnych z mojego komitetu wyborczego, to osoby, które same spontanicznie zgłosiły się i chcą kandydować i służyć mieszkańcom. Spotykam się z różnym środowiskach z sympatią i nadzieją, że bedę w stanie pomóc mieszkańcom miasta. jestem do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Kiedy się angażuje w realizację zadań, jestem bardzo konsekwentny i myślę, że ostrowczanie będą chcieli mieć takiego gospodarza, na którym będą mogli polegać.

DOL: Czy będą nowe trybuny stadionu?
Jan Szostak: Będę chciał, aby powstały atrakcyjne, nowe obiekty zarówno dla imprez kulturalnych, ale i sportowych, takie, które będą promować miasto i dzięki ich istnieniu do miasta będą przyjeżdżać osoby z całej Polski. Tak przecież był z basenem, dlatego też uważam, że dobry stadion, dobry ośrodek kultury, być może Browar Kultury, może inne obiekty będą przedmiotem mojej analizy i dyskusji z mieszkańcami i będę wszystko robił, aby pozyskać pieniądze na ich realizację

Jan Szostak: Dziękuję za pytania, przykro mi, że z braku czasu nie byłem w stanie odpowiedzieć na wszystkie. Zapraszam Państwa , którzy chcą ze mną porozmawiać do siedziby komitetu (ul. Iłżecka 26). Już wkrótce zapraszam na swoją stronę www.janszostak.pl. Drodzy Państwo liczę na Wasze poparcie. Zróbmy wszystko, aby oszczędzić budżet miasta, by wybory rozstrzygnęły się w pierwszej rundzie i gwarantuje, że będziemy dumni z Ostrowca Świętokrzyskiego.
/, 22 paždziernika 2010, 14:09/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 45789 razy,
ostatnio: 2021-01-24 09:58:17
Skomentuj artykuł:
Powrót