Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-01-25

MPK wychodzi na prostą

Rok dobrych rozwiązań

O problemach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, realizacji programu naprawczego i nowych inwestycjach rozmawialiśmy z prezesem spółki - Januszem Tomasikiem.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Jak ocenia pan kondycję spółki MPK na początku 2010 roku?

- Od 1 stycznia 2009 roku realizujemy strategię przyjętą przez zgromadzenie wspólników. W ciągu roku udało się zrealizować prawie wszystkie punkty tego programu, z wyjątkiem jednego. W trosce o pasażerów zdecydowaliśmy się nie podnosić cen biletów, licząc, że nadal będą korzystać z naszych usług.

Czy w związku z tym w 2010 roku, ceny biletów pójdą do góry?

- Faktycznie, w 2010 roku była zaplanowana podwyżka cen, jednak wzorem poprzedniego roku będziemy chcieli z niej zrezygnować. Decydujące znaczenie będzie miała tu podwyżka cen za paliwo. Myślę, że uda się jednak tego uniknąć i ceny biletów pozostaną bez zmian.

W takim razie jaki był 2009 rok dla MPK Ostrowiec?

- Ubiegły rok był bardzo dobry dla spółki. Udaje się nam realizować strategię. W niektórych punktach jest lepiej, niż przypuszczaliśmy. Dowodem na to może być pięć nowych autobusów, które mamy na bazie. Strategia MPK na 2009 rok zakładała zakup tylko trzech autobusów. Korzystna cena umożliwiła nam kupno kolejnych dwóch. Są to bardzo ekonomiczne samochody, które będą kursowały na mniej rentownych trasach.

Które wydarzenie ostatniego roku było najważniejsze dla spółki?

- Uważam, że realizacja programu naprawczego jest dla nas priorytetem. To podstawowy miernik, dzięki któremu możemy ocenić kondycję MPK. W lipcu 2009 roku podpisaliśmy z Gminą Ostrowiec umowę na dofinansowanie nierentownych kursów, co stanowi najważniejsze wydarzenie 2009 roku. Dzięki tej umowie jesteśmy w stanie utrzymać dla pasażerów nierentowne linie.

Co czeka MPK w 2010 roku?

- W tym roku planujemy zakup czterech autobusów. Tym razem będą to pojazdy o większej pojemności.

Czy w 2010 roku znikną kursy "za miasto"?

- Myślę, że nie ma takiej możliwości, aby zniknęły autobusy kursujące "za miasto". Mamy podpisane zobowiązania z sąsiednimi gminami o utrzymaniu kursów, szczególnie tych, w godzinach wieczornych. Decyzję o likwidacji jakiegoś kursu zawsze podejmujemy na podstawie badań. To one decydują, czy dany kurs się utrzyma, czy potrzebny jest dodatkowy w danej godzinie.

Nasi Czytelnicy pytają, dlaczego w autobusach nie można kupia biletów ulgowych?

- Problem jest złożony. Mamy dwa rodzaje biletów. Bilety strefowe ulgowe u kierowcy są sprzedawane. Z kolei na terenie miasta byłoby to uciążliwe, więc kierowcy sprzedają bilety specjalne, co jest zgodne z uchwałą Rady Miasta. Nie wyobrażam sobie, aby kierowca sprzedawał na terenie miasta wszystkie rodzaje biletów. Wtedy autobusy miałyby duże opóźnienie.

Dziekuje za rozmowe.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 21094 razy,
ostatnio: 2021-04-14 13:17:02
Skomentuj artykuł:
Powrót