Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-12-13

Wysokie poparcie dodaje skrzydeł

Jarosław Wilczyński o kampanii i początku kadencji

O kampanii wyborczej, planach na najbliższy czas oraz budżecie miasta na 2011 rok rozmawialiśmy z prezydentem Jarosławem Wilczyńskim, który w II turze wyborów otrzymał 70,72% poparcia i tym samym został prezydentem Ostrowca na kolejne 4 lata.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Panie prezydencie, czy opadły już emocje związane z kampanią wyborczą?

- Tak. Emocje oczywiście towarzyszyły mi podczas tej kampanii wyborczej. Tydzień temu, w niedzielę, ostrowczanie wybrali swojego prezydenta. Tym samym wybory samorządowe w Ostrowcu zakończyły się. Trzeba teraz przejść do codziennych obowiązków i zająć się pracą.

Czy zadowolony jest Pan z osiągniętego wyniku?

- Jestem bardzo zadowolony z wyników wyborów. Otrzymałem bardzo duże poparcie społeczne, a to na pewno dodaje skrzydeł na kolejne cztery lata. Dziękuję każdemu, kto wybrał się w ten grudniowy, mroźny dzień do lokalu wyborczego i oddał na mnie swój głos. To olbrzymie wyróżnienie, że mam możliwość pełnienia dalej tej funkcji.

Czy tegoroczna kampania wyborcza różniła się od tej sprzed czterech lat?

- Na pewno tak. Jako urzędujący prezydent byłem celem każdego kontrkandydata, który szukał niedoskonałości w mojej prezydenturze. Nie podobał mi się styl kampanii, jaki uprawiał pan Jan Szostak razem z panem Leszkiem Sułkiem. Hasła, jakie w ostatnich dniach pojawiały się, wynikały chyba z dużej frustracji tych osób.

Jaka była pierwsza Pana decyzja w nowej kadencji? Cztery lata temu pierwszą decyzją nowego prezydenta było otwarcie Urzędu Miasta dla mieszkańców Ostrowca i zniesienie przepustek.

- Pierwsze decyzje tej kadencji to niewątpliwie kontynuacja polityki z poprzednich czterech lat. Nie ukrywam, że te pierwsze dni to głównie rozmowy z przyszłymi wiceprezydentami. Wiele spraw czekało do rozstrzygnięcia II tury wyborów, dlatego też wiele problemów należy rozwiązać do końca roku. Czeka mnie kilka wyjazdów do Warszawy na negocjacje w sprawie dofinansowania projektów finansowanych ze środków unijnych i podpisywanie kolejnych umów. Po prostu kontynuuję działania, których się wcześniej podjąłem. Nie zamierzam robić także wielkich rewolucji w Urzędzie, jedynie małą reorganizację, aby jeszcze bardziej usprawnić obsługę interesantów.

Kogo powołał Pan na wiceprezydentów?

- Pierwszym moim zastępcą będzie dotychczasowy wiceprezydent - Jarosław Górczyński. Drugim wiceprezydentem będzie Paweł Górniak z koalicyjnej Platformy Obywatelskiej, który zajmie się oświatą, pomocą społeczną, sportem i kulturą.

Wcześniej na drugiego wiceprezydenta wskazywano Eligiusza Micha. Skąd ta zmiana?

- To była decyzja Platformy Obywatelskiej. Rozmawialiśmy o tym wspólnie i z Eligiuszem Michem, Pawłem Górniakiem i Sławomirem Radlakiem. Uważam, że kandydatura Pawła Górniaka jest dobra. Jest to młody, 36-letni człowiek, z wykształceniem nauczycielskim. Cztery lata pracował w radzie powiatu ostrowieckiego. Myślę, że szybko wdroży się w nowe obowiązki.

Którą z obietnic wyborczych zrealizuje Pan prezydent jako pierwszą?

- Moje hasło wyborcze brzmiało "Dotrzymuję obietnic". Każdą z obietnic chcę zrealizować. Każdy z 12 punktów mojego programu wyborczego jest dla mnie ważny. Przede wszystkim chcę dokończyć to, co jest już rozpoczęte. Mam tu na myśli budowę hali widowiskowo-sportowej przy ul. Świętokrzyskiej i modernizację MOMP-u. W połowie roku myślę, że oddamy też Park Miejski. Podobnie jest z sytuacją KSZO, którą chcę się zająć już od najbliższego poniedziałku.

Problemy KSZO najbardziej interesują naszych kibiców, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość. Czy jest szansa, że zostaną podjęte jakieś konkretne kroki w kierunku ratowania klubu jeszcze przed rundą wiosenną?

- Planuję spotkać się z udziałowcami, którzy złożyli oferty i porozmawiać z nimi. Rozmawiać będę chciał również z osobami, które nie odpowiedziały na naszą propozycję przejęcia udziałów. W przeciwieństwie do innych polityków nie chciałem, aby KSZO było tematem mojej kampanii wyborczej. Sytuacja tego klubu jest trudna, łatwa też nigdy nie była. Uważam, że do tego tematu trzeba podejść, kierując się historią i tradycją klubu, wiernymi kibicami, ale także zdrowym rozsądkiem i rachunkiem ekonomicznym. Czy decyzje konkretne zapadną przed rundą wiosenną, zależeć będzie od dwóch stron. Ja zrobię wszystko to, co obiecałem Radzie Miasta, będę chciał wynegocjować jak najlepsze warunki, ale dużo zależy też od samych udziałowców.

Panie prezydencie, czy jest już gotowy przyszłoroczny budżet Ostrowca?

- Tak. Projekt budżetu na 2011 rok złożyłem Przewodniczącemu Rady Miasta w połowie listopada. W piątek otrzymali go również radni. Chciałbym, aby jeszcze w tym roku został zatwierdzony.

Na co położony został nacisk w budżecie miasta na 2011 rok?

- Wszyscy samorządowcy wiedzą, że będzie to ciężki rok. W 2010 roku mieliśmy już sygnały, że dochody z podatków nie były takie, jak zaplanowaliśmy. Na pewno budżet na 2011 rok będzie proinwestycyjny. Mamy w nim budowę ul. Zagłoby, kontynuujemy budowę hali przy ul. Świętokrzyskiej, rewitalizację Śródmieścia. Skoncentrujemy się przede wszystkim na tych dużych inwestycjach, których realizacja współfinansowana jest ze środków zewnętrznych.

Czy budżet zakłada też rozpoczęcie nowych inwestycji?

- Planujemy także nowe inwestycje. Chcemy przystąpić do realizacji Centrum Tradycji Hutniczej. Chcemy także wyremontować kolejne drogi.

Jeśli szuka się oszczędności w budżecie, to zazwyczaj zaczyna się od cięć środków na kulturę. Czy również w przypadku budżetu Ostrowca na 2011 rok zasada ta się sprawdzi?

- Oszczędności obejmują cały kraj. Będziemy starali się zrównoważyć wydatki, aby żadna z dziedzin życia na tym nie ucierpiała. Każdą wydaną złotówkę musimy dwa razy obejrzeć, ale mogę zapewnić mieszkańców Ostrowca, że mogą spać spokojnie. Nie było nigdy rozrzutności i nie będzie.

Czy w tym roku będzie Wigilia na Rynku?

- Oczywiście, że tak. To bardzo ciekawa inicjatywa, którą powinniśmy kontynuować.

Koniec roku kalendarzowego nasuwa także pytanie o najbliższą przyszłość. Jakie działania zostaną podjęte w ciągu najbliższych miesięcy?

- Jak już powiedziałem na początku roku czekają nas dwa ważne wydarzenia: oddanie do użytku hali widowiskowo-sportowej przy ul. Świętokrzyskiej oraz zakończenie przebudowy MOMP-u, z którą wiąże się ogromna operacja logistyczna. Pamiętajmy, że do nowego budynku przeprowadzają się m.in. Straż Miejska i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Myślę, że od marca do maja uda się to zrealizować. Nie możemy zakłócić pracy tych instytucji, bo one muszą normalnie funkcjonować i obsługiwać interesantów.

Dziękuję za rozmowę.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 51705 razy,
ostatnio: 2022-07-07 16:56:04
Skomentuj artykuł:
Powrót