Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-07-26

Inwestycje kluczowym zadaniem

Podsumujmy pierwsze półrocze 2010 roku

O obecnej sytuacji Ostrowca i planach na najbliższe miesiące rozmawialiśmy z prezydentem Jarosławem Wilczyńskim.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Panie Prezydencie, które wydarzenie pierwszego półrocza 2010 roku uważa Pan za najważniejsze dla Ostrowca?

- Sądzę, że jednym z najważniejszych wydarzeń w Ostrowcu w ciągu tego okresu są rozpoczęte w mieście inwestycje. Mam tu na myśli rewitalizację Śródmieścia, która rozpoczęła się na kilku odcinkach. Zadowolony jestem z budowy hali, przebudowy MOMP. Udaje się nam pozyskiwać środki zewnętrzne na różne cele. Tych zadań było tak dużo, że trudno jest je wszystkie wymienić.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 roku dużo działo się w ostrowieckiej kulturze. Ostrowiec rozpoczął współpracę ze Starachowicami i Skarżyskiem. Ruszył także projekt "Aktywnie i Alternatywnie". Czy już są widoczne wyniki tych działań?

- Jeśli chodzi o współpracę ze Starachowicami i Skarżyskiem, to nie udało się nam pozyskać środków na realizację Kulturalnej Doliny Kamiennej. Doszliśmy jednak do porozumienia z prezydentami Starachowic i Skarżyska, że co roku będziemy mogli organizować Zjazd Miast. To bardzo ciekawa impreza. My mogliśmy obserwować artystów z tych zaprzyjaźnionych miast, nasi artyści pojechali do Skarżyska, a za miesiąc pojadą do Starachowic. Cieszę się, że współpraca ta układa się na wielu płaszczyznach. Tegoroczny Wielki Ogień potwierdził, że impreza ta ma przyszłość i powinniśmy ją jeszcze bardziej wypromować. Już za rok odbędzie się w nowym amfiteatrze. Myślę, że wydarzenia kulturalne w Ostrowcu powinny zadowolić malkontentów i melomanów, bo dla każdego coś ciekawego można znaleźć. Nakłady na kulturę w Ostrowcu są duże, jeśli weźmie się pod uwagę budżet miasta. Mamy się czym pochwalić w województwie i w kraju.

Kolejnym miejscem związanym z ostrowiecką kulturą będzie stary browar i Muzeum Hutnictwa. Na oba te projekty udało się pozyskać środki zewnętrzne. Kiedy ostrowczanie będą mogli zobaczyć pierwsze rezultaty prac, jakie zaplanowano przy tych inwestycjach?

- Generalnie do końca października zapoznamy się z koncepcjami architektonicznymi browaru. Konkurs i zainteresowanie nim przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się ponad 130 różnych podmiotów z całej Europy. Stowarzyszenie Architektów Polskich, które organizuje konkurs, nie pamięta takiego dużego zainteresowania. Pomysł usytuowania instytucji kultury w browarze zainteresował architektów. Uważam, że Browar Kultury będzie wizytówką naszego miasta. Etap projektowania potrwa około dwóch lat i wtedy dopiero będziemy mogli mówić o realizacji tej inwestycji.

Z kolei Muzeum Hutnictwa jest naszym ogromnym sukcesem. Naszemu miastu takie miejsce się należy, w którym będziemy mogli upamiętnić naszych przodków, którzy budowali Ostrowiec. Pierwsze efekty powinny być widoczne w 2011 roku.

W kończącym się roku szkolnym dużo mówiło się też o edukacji. Oddano m.in. pięć boisk w ramach otwartych stref rekreacji, przyznano stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, przeprowadzono niezbędne remonty. Na jakie jeszcze wsparcie ze strony gminy będą mogły liczyć szkoły od 1 września?

- Oczkiem w głowie jest tu projekt "Gimnazjum XXI wieku", który realizowany jest w PG nr 3 przy udziale środków unijnych. Za ponad miesiąc, 1 września oddamy obiekt po gruntownym remoncie, który będzie bardzo nowoczesny. To poziom, do którego w następnych latach powinny dorównywać pozostałe placówki oświatowe. Najlepszą inwestycją jest edukacja.

Mamy już wnioski na termomodernizację PSP nr 8 i ZSP nr 2 na os. Stawki. Jeśli w kolejnym etapie będzie pozytywna ocena, to myślę, że jesienią uda się ogłosić przetargi na termomodernizację. Okres wakacji to także czas drobnych remontów i przygotowań do nowego roku szkolnego. Cieszę się, że nasze szkoły pozyskują środki zewnętrzne na swoją działalność. To ogromne pieniądze, za które są organizowane dodatkowe zajęcia dla uczniów.

Pierwsze półrocze 2010 roku to również początek modernizacji MOMP-u, rewitalizacji Śródmieścia, kolejnego etapu prac nad kanalizacją w Ostrowcu. Czy jest Pan zadowolony z tempa tych prac?

- Jestem zadowolony z tempa prac. Myślę, że robimy dużo. Mieszkańcy Ostrowca muszą być wyrozumiali, miasto jest rozkopane, ale aby było funkcjonalnie, musi być trochę niedogodności.

Z dużą niecierpliwością część ostrowczan czeka na mieszkania socjalne. Kiedy zostaną one oddane do użytku i czy w najbliższym czasie planuje się przygotowanie kolejnych?

- Za kilka tygodni zostanie odebrany przez gminę obiekt przy ul. Samsonowicza. To ponad 50 mieszkań. Od września zaczną się kwaterowania. Będziemy planować też budowę kolejnych mieszkań. Na razie jesteśmy na etapie szukania lokalizacji pod tę inwestycję.

Jakie zmiany będą czekały jeszcze Ostrowiec na przełomie sierpnia i września?

- W Ostrowcu dużo się dzieje. Inwestycje komunalne będziemy nadal realizować. Myślę, że dopóki pogoda nam pozwoli, będziemy remontować ulice i chodniki - ul. Wspólna, Prusa i Konopnickiej. Ogromną pracę wykonują też nasze spółki: MEC, MWiK, MPRD. Będziemy kontynuować politykę inwestycyjną, a także społeczną. MOPS będzie zmuszony do likwidacji CIS. Obowiązujące przepisy wymuszają to na nas i albo powstanie nowe centrum lub poprowadzi je nowy podmiot.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy dużo mówiło się też o ostrowieckim sporcie. Czy nasza gmina będzie dalej wspierać sport w Ostrowcu?

- Jeśli spojrzymy na wydatki na sport, możemy powiedzieć, że wydajemy na ten cel dużo. Nie liczę tu inwestycji, budowy hali czy boisk. Nasza praca zauważana jest na zewnątrz. W tym tygodniu otrzymaliśmy nominację do tytułu Sportowej Gminy Roku. To ogromne wyróżnienie dla Ostrowca, z czego bardzo się cieszę.

Panie Prezydencie, kończy się kadencja, co jeszcze chciałby Pan zrealizować w tym czasie?

- Przede wszystkim chciałbym wbić łopatę pod budowę czwartego odcinka ul. Zagłoby. To bardzo ważny element układu komunikacyjnego miasta, który pozwoli rozładować ruch na ul. Waryńskiego, Jana Pawła II i ul. 11-go listopada. Sądzę, że w październiku będziemy mogli wybrać wykonawcę i przystąpić do inwestycji.

Dziękuję za rozmowę.
/K. Tomala/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 28712 razy,
ostatnio: 2022-07-02 00:34:47
Skomentuj artykuł:
Powrót