Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2008-01-21

Potrzebne stabilizacja i mądre decyzje

Samoobrona zwiera szyki

O sytuacji w Samoobronie po ostatnich wyborach parlamentarnych oraz perspektywach dalszej działalności w regionie rozmawiamy z Adamem Traczem, członkiem Rady Krajowej partii i wiceprzewodniczącym Rady Powiatowej Samoobrony w powiecie opatowskim.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- W ostatnich wyborach parlamentarnych Samoobrona poniosła porażkę i nie weszła do parlamentu. Przyzna Pan, że odbiło się to negatywnie na partii w województwie świętokrzyskim czy nawet powiatach.

- Partia w naszym województwie w ciągu ostatnich dwóch lat straciła dwóch przewodniczących. Z pewnością nie jest to dobre. Powodów takiej sytuacji starał się doszukać przewodniczący Lepper, który tuż po wyborach parlamentarnych przebywał w listopadzie w Kielcach. Dyskusja z delegatami z całego województwa była niezwykle ożywiona i nie ukrywam, że padło wiele gorzkich słów pod adresem władz centralnych partii i samego przewodniczącego. Do porażki w ostatnich wyborach przyczyniła się między innymi nielojalność koalicjantów, a w szczególności PiS. Ich pazerność na władzę, doprowadziła do zerwania koalicji, a żaden ze stawianych zarzutów Andrzejowi Lepperowi nie został udowodniony. Naszym zdaniem, PiS dążył do koalicji z PO a Samoobrona była traktowana jak kwiatek do kożucha.

- Mimo przegranej, Samoobrona jednak nie znikła z mapy politycznej województwa świętokrzyskiego. Jaka jest obecnie sytuacja w partii?

- Aktualnie nie mamy przewodniczącego, a koordynatorem na nasze województwo jest Agnieszka Szlęk, powołana przez Andrzeja Leppera. Partia ma zaplecze polityczne na terenie województwa. Karierowicze odeszli, a pozostali ludzie, którzy naprawdę chcą działać dla dobra Samoobrony. Na ostatnim spotkaniu w Kielcach podjęliśmy decyzję, że niebawem rozpoczną się zebrania w poszczególnych powiatach, po nich przeprowadzimy zjazdy powiatowe i wojewódzki, na których wybrane zostaną nowe wadze.

- Wspomniał Pan, że karierowicze już odeszli z Samoobrony. Czy uważa Pan, że były poseł Sułek, który był dość barwną postacią partii w regionie i twórcą Samoobrony w powiecie ostrowieckim, też należał do grona tych osób?

- Nie moim zadaniem jest oceniać pana Sułka. Myślę, że zatracił instynkt polityczny.

- A jak Ppan skomentuje fakt, że dotychczasowy lider partii w regionie Norbert Gross aktywnie działa w Partii Regionów, którą założyli niezadowoleni ze współpracy z Lepperem członkowie Samoobrony?

- Uważam, że parta ta nie ma żadnych szans powodzenia, przynajmniej w naszym województwie. Inicjatywa polityczna Krzysztofa Filipka nie powiedzie się, gdyż zbyt mocna jest pozycja Andrzeja Leppera.

- Do niedawna był Pan wiceprzewodniczącym Rady Powiatowej Samoobrony w Opatowie. Coś się zmieniło od tego czasu?

- W grudniu ubiegłego roku odbyły się wybory do Rady Krajowej partii. Województwo świętokrzyskie reprezentuje czterech delegatów- Kazimierz Draga, Stanisław Jabłoński, Szymon Płusa i ja. Tak jak wspomniałem, do końca marca musi zostać przeprowadzony zjazd wojewódzki, za ich organizację odpowiadają poszczególne osoby z Rady Krajowej. Zostałem wyznaczony do zorganizowania zjazdów i wyborów w powiatach ostrowieckim, sandomierskim i opatowskim.

- Jak działacze Samoobrony oceniają bieżącą sytuację w kraju?

- Z niepokojem odnosimy się szczególnie do sytuacji w rolnictwie. Można wskazać wiele negatywnych działań w naszym województwie, choćby zapowiedzi likwidacji plantacji buraka cukrowego. Wielu rolników zainwestowało olbrzymie środki w maszyny i mogą zostać pozbawieni poważnego, a czasem jedynego źródła dochodu. Niepokój budzą także zapowiedzi cięcia funduszy unijnych, które miały być skierowane na poprawę infrastruktury. Moim zdaniem, wszystkie siły polityczne nie powinny dopuścić do zaistniałej sytuacji, zwłaszcza gdy podejmowane są tak niekorzystne rozwiązanie dla regionu.

- Czego należy życzyć Samoobronie w nowym roku?

- Rozwagi politycznej, mądrych decyzji, które w przyszłości zaowocują. Uważam, że rok 2008 będzie rokiem stabilizacji w naszej partii, rokiem nowych kierunków i konsolidacji.

Dziękuję za rozmowę.
/G. Misiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20926 razy,
ostatnio: 2020-09-30 01:51:39
Skomentuj artykuł:
Powrót