Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-19

Energia zaklęta w materii

Retrospektywa twórczości Pabela

Od piątku w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać malarstwo w najczystszej postaci - retrospektywną wystawę prac prof. Grzegorza Pabela. Zgromadzone obrazy to źródło niezwykłej energii, ciepła i pozytywnych emocji.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Grzegorz Pabel - malarz i pedagog, profesor warszawskiej ASP urodził się w 1940 r. w Ostrowcu Św., gdzie spędził pierwsze pięć lat życia. Z tego okresu pamięta niewiele i raczej nie są to miłe wspomnienia. Następnie rodzina Pablów wyprowadziła się do Poznania, skąd artysta wyjechał w 1959 r., by na stałe osiąść w stolicy. Studiował na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Cybisa obronił w 1965 r. Od 1967 r. jest wykładowcą na macierzystej uczelni, a od 1991 r. - profesorem. Prezentował swoje prace w wielu muzeach i galeriach w kraju, Austrii, Chinach, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Wreszcie przyszła pora na ekspozycję w Ostrowcu, do której malarz przygotowywał się przez półtora roku, wybierając najważniejsze i najbardziej znaczące dla jego twórczości prace.

- Po wielu wystawach, które mogłem pokazywać, najbardziej niespokojny byłem o tę w mieście mojego urodzenia, która jest retrospektywna. Myślę, że zbiór tych prac przekazuje to, co starałem się przekazywać od początku, wzorem mojego mistrza, prof. Cybisa, czyli zasady polskiego koloryzmu- mówił artysta podczas piątkowego wernisażu.- W malarstwie fascynuje mnie wejście do obrazu. Wchodząc do środka, można w nim znaleźć każdą formę, dotknąć każdego koloru, poznać każdy szczegół. Przestrzeń obrazu wypełnia niepokojący urok tajemniczego światła - światła obrazu.

Ostrowiecka ekspozycja ma charakter przeglądowy. Daje możliwość obserwacji pierwszych obrazów artysty z końca lat 60. (sala pierwsza i trzecia) w zestawieniu z jego najnowszymi pracami (sala środkowa). Dzięki temu można zauważyć, jak to malarstwo się zmieniało. Pomimo tego, że wcześniejsze prace różnią się od aktualnych, tak naprawdę twórczość profesora jest bardzo spójna. Na pierwszych płótnach pojawia się jeszcze ludzka postać, w nowszych formalnie już jej nie ma. Są to czyste abstrakcje.

Słowo, jakie najczęściej przewija się we wszystkich recenzjach na temat twórczości profesora, to "energia". Ostrowiecka publiczność miała okazję doświadczyć jej i poczuć "na własnej skórze". To energia, którą Grzegorz Pabel nosi głęboko w sobie i zaklina ją później w farbę, kolor i formę. Kolejna to ta, którą obraz przekazuje odbiorcom. To swego rodzaju dialog z widzami - co czują przy odbiorze obrazów w konfrontacji z tym, co profesor chce przez nie przekazać.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 23461 razy,
ostatnio: 2021-04-14 16:05:34
Skomentuj artykuł:
Powrót