Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-08-02

Wyśpiewali harcerskie Jodły

Wielki sukces młodych solistów

Dużym sukcesem dla naszych lokalnych solistów zakończył się XXXVII Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2010. Młodziutka wokalistka, Wiktoria Pongowska wyśpiewała Złotą Jodłę, a doceniony niejednokrotnie Jacek Uchański tym razem może poszczycić się srebrnym drzewkiem.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
"Orkiestry dęte" przyniosły szczęście

Dla dziesięcioletniej Wiktorii Pongowskiej, uczennicy PSP nr 12 im. Jana Pawła II w Ostrowcu Św. udział w 37 Festiwalu Harcerskim nie był czymś nowym. Dziewczynka uczestniczyła w zeszłorocznej edycji imprezy i już wówczas poczuła klimat koncertu galowego odbierając Brązową Jodłę. Nawiązane wówczas znajomości odżyły podczas tegorocznego spotkania w Kielcach i zdaniem Wiktorii, w dużym stopniu wpłynęły na festiwalową atmosferą, choć, jak przyznaje młoda solistka łatwo nie było...

- Tuż przed festiwalem zachorowałam, byłam strasznie zachrypnięta i już myślałam, że trzeba będzie sobie "odpuścić". Na szczęście antybiotyk zadziałał i na przesłuchaniach brzmiałam naturalnie - przyznaje Wiktoria. - Trochę zmęczyły nas upały, ale zadania przygotowane przez organizatorów pozwoliły skupić się wyłącznie na muzyce.

Szczególnie gorąca atmosfera zapanowała podczas sobotniego koncertu galowego, wieńczącego dwutygodniowe eliminacje. Festiwalowe jury, doceniając talent młodziutkiej ostrowczanki przyznało jej Złotą Jodłę w kategorii solistki w wieku 6-10 lat.

- Jak usłyszałam werdykt popłakałam się - wspomina Wiktoria. - Dostając zaproszenie na koncert, wiedziałam, że coś wygram, ale nie sądziłam, że będę pierwsza. Bardzo się cieszę i sądzę, że to właśnie piosenka "Orkiestry dęte" przyniosła mi szczęście.

Sukces w Kielcach jest jednym z większych dotychczasowych osiągnięć Wiktorii, ale dziewczynka śpiewająca na co dzień w Dziecięcym Chórze "Wiolinki" ma również inne powody do dumy. Tylko w tym roku udało jej się zdobyć pierwsze miejsce na Przeglądzie Twórczości Dziecięcej w Lipsku, Ogólnopolskim Konkursie "Śpiewamy Przeboje Naszych Rodziców" i Festiwalu "Chrzanowska Lokomotywa". Ponadto w ręce Wiki trafiła "Brązowa Łódka" wyśpiewana podczas XVI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Białe 2010 oraz "Srebrna Półnutka" zdobyta na XIX Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Majowa Nutka" w Częstochowie. Utalentowana solistka została także laureatką trzeciego miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu "Rozśpiewany Wawer" w Warszawie, a we wrześniu czeka ją finał Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces".

- Wiktoria ma ogromny talent, jest wyróżniającą się solistką - przyznaje Jadwiga Dadia, która odkryła i szlifuje wokalne zdolności dziewczynki. - Myślę, że systematyczne uczęszczanie na zajęcia chóru "Wiolinki" zaowocowało tym, że rozwinęła się, poprawiła się jej dykcja i ogólna emisja głosu, obyła się również ze sceną. Dla mnie jej sukcesy są powodem do ogromnej dumy, stanowią także swego rodzaju informację zwrotną, że to, co robię dla "Wiolinek" zmierza w dobrym kierunku. Życzę Wiktorii, żeby ze swoim talentem, dzięki systematycznej i zdyscyplinowanej pracy zaszła wysoko.

Choć dziewczynka podkreśla, że śpiewanie obecnie traktuje wyłącznie jako dobrą zabawę, chciałaby związać z nim swoją przyszłość. Na razie jednak twardo stąpa po ziemi, a mama Alicja dba, aby na pierwszym miejscu zawsze stała nauka.

Nagrania w profesjonalnym studio

Srebrna Jodła wyśpiewana podczas 37. Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Kielce 2010 przez Jacka Uchańskiego, podopiecznego Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza w Ćmielowie dołączy do złotej zdobytej dwa lata temu i brązowej wywalczonej przed rokiem. Jak podkreśla młody artysta, który urzekł jury doskonałą interpretacją utworu "Słowa i wiatr" udział w festiwalu był dla niego nie tylko kolejnym muzycznym doświadczeniem, ale przede wszystkim okazją do spotkania znajomych z poprzednich edycji imprezy i zawarcia nowych przyjaźni. Za swój największy sukces chłopiec uznaje bowiem tegoroczne nagrania w profesjonalnym studio "Woobi Doobi" w Warszawie oraz w studio nagraniowym Radia Kraków. Doszło do nich przy okazji V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej "Rytm i melodia" w Radomiu, podczas którego pierwsza dama polskiej piosenki dziecięcej doceniła talent Jacka. Zdolny solista zaśpiewał na płycie "Czarodzieje Uśmiechu" jej utwór pt. "Moja Planeta" w duecie z Piotrem Cugowskim. Dochód ze sprzedaży krążka wspomógł Fundację Ronalda McDonalda.

W minionym półroczu Jacek może poszczycić się także "Złotą Łódką" zdobytą kilka tygodni temu na XVI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Białe 2010, drugim miejscem wyśpiewanym na festiwalu "InterMuza" w Sosnowcu oraz dotarciem do finału Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Konin 2010 i festiwalu "Wygraj Sukces".

Ambitny artysta ma wiele planów na przyszłość, jednak jego udział w prestiżowych imprezach ograniczają finanse.

- Wyjazdy Jacka wspiera co prawda ćmielowski Dom Kultury, ale znaczną część kosztów pokrywamy z własnej kieszeni. Ograniczone finanse, ograniczają również jego horyzonty, nie zawsze może wystąpić tam, gdzie mógłby i chciałby - przyznaje mama młodego solisty.

Ci, którzy nie znają jeszcze wokalnych możliwości Jacka mogą posłuchać go na portalu youtube.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20808 razy,
ostatnio: 2021-04-13 21:51:58
Skomentuj artykuł:
Powrót