Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-08-16

Jedyna taka placówka w Polsce

U podnóża Gór Świętokrzyskich

Pięć lat temu w Nowym Skoszynie uroczyście wmurowano kamień węgielny pod nowe schronisko świętego Brata Alberta dla rolników. We wrześniu mieszkańcy dotychczasowego domu wprowadzą się do nowoczesnego obiektu. Warunków lokalowych mogą im pozazdrościć pensjonariusze domów pomocy społecznej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Schronisko świętego Brata Alberta w Nowym Skoszynie działa blisko 20 lat. Właśnie tam, w domu u podnóża Gór Świętokrzyskich schronienie i spokój znajdują starzy ludzie, którymi nie ma kto się zająć bądź najbliżsi nie chcą się nimi opiekować.

- Schronisko w Nowym Skoszynie to jedyna tego typu placówka w Polsce. Zapewnia stałą opiekę ponad dwudziestu pensjonariuszom. Od lat borykamy się z problemami finansowymi, gdyż część mieszkańców ma bardzo skromne dochody albo w ogóle nie pobiera żadnych świadczeń. Dzięki wsparciu instytucji, firm, władz gminy Waśniów i prywatnych darczyńców, udaje się pomagać osobom bezdomnym, starszym, chorym, niepełnosprawnym- mówi ksiądz Jan Mikos, założyciel schroniska.

Ze względu na trudne warunki bytowe i zły stan techniczny domów, w których mieszkają głównie osoby starsze, w lipcu 2005 roku rozpoczęła się budowa nowego pawilonu schroniska.

- Widząc konieczność przyjęcia nowych pensjonariuszy, bezwzględnie wymagających pomocy, podjęliśmy trud powiększenia bazy lokalowej. Nowy budynek będzie spełniał wszystkie standardy, ale wykończenie go nie jest zadaniem łatwym- dodaje kapłan.

Kamień węgielny pod nowy budynek, usytuowany na działce pod lasem, z malowniczym widokiem na Święty Krzyż, wmurowano pięć lat temu. Przez dwa sezony z powodu braku funduszy prace nie były prowadzone bądź odbywały się w minimalnym zakresie. Po pięciu latach udało się jednak zakończyć budowę.

- Do zrobienia zostały drobne rzeczy. Wszystko, poczynając od kuchni, poprzez windę, wyposażenie toalet, pokoi, jest zamontowane. Przygotowujemy się do oddania budynku. Chcemy zrobić uroczystość w połowie września, by w sposób szczególny podziękować darczyńcom i wszystkim tym, którzy nam pomagali- mówi Teresa Piwnik, wiceprezes Stowarzyszenia Świętego Brata Alberta w Nowym Skoszynie, które pilotuje budowę.

Postawienie w tak krótkim czasie obiektu rzeczywiście nie byłoby możliwe bez wielkiego zaangażowania instytucji i osób prywatnych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że ksiądz Mikos wiele prac stolarskich wykonał sam, wiceprezes stowarzyszenia Teresa Piwnik, która jest jednocześnie radną Rady Powiatu Ostrowickiego, wielokrotnie pukała do wielu drzwi z prośbą o pomoc finansową i, co ważne, skutecznie.

- Podziękowania należą się również panu Piotrowi Wojtan, który od początku nam pomagał, a w ostatnim czasie przejął rolę inspektora nadzoru budowy. Doskonale współpracowało nam się z firmą Mini Woka, czego nie możemy powiedzieć o poprzednim wykonawcy, który naraził nas na ogromne straty- kontynuuje Teresa Piwnik.- Oczywiście nie bez znaczenia jest rola samorządów i instytucji. O ile ostrowieckie starostwo nie pomagało, to dostaliśmy dwukrotnie dotacje z Urzędu Marszałkowskiego, wsparcie z Urzędu Wojewódzkiego, fundusze przekazał KRUS, a także prywatne osoby, jak na przykład pani Zofia Florczak z Warszawy, która zafundowała windę.

Budowa piętrowego domu kosztowała 3 mln złotych. Do dyspozycji pensjonariuszy jest 75 miejsc, w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych. W każdym jest łazienka z natryskiem i umywalka. W schronisku są kaplica i sala ze sceną. Hole są przestronne, widne, całość robi naprawdę wielkie wrażenie. Takich warunków mogliby pozazdrościć pensjonariusze niejednego domu pomocy społecznej.
/G. Misiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17479 razy,
ostatnio: 2021-04-14 16:32:41
Skomentuj artykuł:
Powrót