Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-07-05

Gołębia pasja

Przygotowują się do kolejnego lotowania

Dzięki determinacji hodowcy Andrzeja Surmańskiego i pomocy burmistrza Jana Kuśmierza w Ćmielowie od siedmiu lat działa sekcja ostrowieckiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Jej członkowie, łącząc ogromną pasję ze sportową rywalizacją, odnoszą liczne sukcesy. Obecnie przygotowują ptaki do lotu z Niemiec.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Gołębie to coś więcej niż hobby. Trzeba włożyć wiele uczucia i wysiłku, by ich hodowla przyniosła satysfakcję i radość. Największy entuzjazm pojawia się, gdy ptak zdobędzie wyróżnienie w coraz liczniej organizowanych konkursach. Doskonale wie o tym Mirosław Chlewicki z Ćmielowa, który hodowlą gołębi pocztowych zajmuje się od 30 lat.

- Urzekły mnie inteligencja, wytrwałość i szybkość tych ptaków, natomiast samą pasją zaraziłem się od ojca - wyjaśnia pan Mirosław, który ma ponad sto gołębi. - Z początku wypuszczałem je na własną rękę, później jednak obudził się we mnie duch rywalizacji i chciałem przekonać się, czy moje ptaki dadzą sobie radę w pokonywaniu długich dystansów. Postanowiłem więc zrzeszyć się i wstąpiłem do ostrowieckiego oddziału PZHGP.

Doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej działalności w zarządzie oddziału w Ostrowcu pan Mirosław przekłada na pracę w ćmielowskiej sekcji PZHGP, która liczy ponad 50 osób (z gmin: Bodzechów, Ćmielów, Wojciechowice, Ożarów i Tarłów). Piastuje tam funkcję przewodniczącego Komisji Zegarów.

- Tej sekcji nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie naszego prezesa Andrzeja Surmańskiego i wsparcie ze strony burmistrza Jana Kuśmierza, który jest wielkim przyjacielem ptaków - podkreśla Mirosław Chlewicki. - Dzięki jego pomocy mamy zaplecze lokalowe, możemy spotykać się regularnie i omawiać bieżące sprawy.

A tych z pewnością jest dużo, szczególnie przed kolejnymi lotowaniami. Członkowie sekcji przygotowują się do nich przez cały rok - wprowadzają gołębiom specjalne diety, podają witaminy. Takie "triki" przekładają się na konkretne wyniki. Doskonale świadczy o tym ubiegłoroczny sukces prezesa sekcji Andrzeja Surmańskiego, który wraz z żoną Dorotą zdobyli mistrzostwo województwa świętokrzyskiego w kategorii B. Warto dodać, że wciągu 50 lat istnienia ostrowieckiego oddziału PZHGP takie osiągnięcie nie udało się żadnemu z członków. Również pan Mirosław ma się czym szczycić. Jego gołębie plasują się zawsze w pierwszej dziesiątce, a na półce stoi kilka pucharów.

Miejmy nadzieję, że sobotni lot gołębi, tym razem z niemieckiego Braunschweig, będzie równie udany, a w podsumowaniu sezonu hodowcy z ćmielowskiej sekcji wypadną jeszcze lepiej niż do tej pory. Przed nimi jeszcze pięć startów.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 23213 razy,
ostatnio: 2021-04-14 11:12:24
Skomentuj artykuł:
Powrót