Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-11-21

Gorzki smak cukru

      Jan Strawczyński z Witosławic od 20 lat uprawia buraki. Podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku zakontraktował je do cukrowni w Częstocicach. Umowa opiewała na dostarczenie 180 ton, według ceny odbioru w dniu dostawy. Ostateczny termin na zakończenie transakcji wyznaczono na 9 listopada.

      - Pogoda nie bardzo sprzyjała, więc nie zebrałem zakontraktowanej wielkości. Spisałem z cukrownią aneks do umowy o obniżenie umówionej ilości buraków. Ostatecznie zabrałem z pola 156 ton - mówi pan Strawczyński. - Do cukrowni w Częstociach oddałem 145 ton buraków, w sumie osiem transportów, resztę odstawiłem do Garbacza.


      Zgodnie z procedurą przyjęcia buraków, każdy transport jest nie tylko ważony, ale także musi być pobrana próba czystości. Jeżeli przekracza 25%, rolnikowi naliczana jest kara, co w praktyce oznacza mniejsze pieniądze za zbiory. Zanieczyszczenie pierwszego transportu buraków pana Strawczyńskiego oceniono na 14%, zaś kolejne już na 26 %. Plantator z Witosławic nie zgodził się z taką decyzją, uznając ją za niesłuszną i niesprawiedliwą.


      m. Jestem plantatorem od 20 lat, więc mam rozeznanie, w jakim stopniu mogą być zanieczyszczone. Przyjąłem sobie, że wyniesie ono około 15%. - wyjaśnia rolnik z Witosławic. - Na miejscu, w Częstociach okazało się, że była bardzo duża kolejka i dwóch panów wystawionych do badania i pobierania próbek czystości nie robiło tego rzetelnie, a niektórzy nawet nie mieli badanego surowca. Ja w pierwszej próbie dostałem 14% zanieczyszczenia, w pozostałych już 26%. Jest to tym bardziej dla mnie dziwne, ponieważ buraki pochodziły z jednej pryzmy. Zwróciłem się do dyr. Marca z reklamacją, ale on powiedział, że jest nieuzasadniona, a niektórzy dostają nawet 40% zanieczyszczenia. Gdyby tak faktycznie było jak podała cukrownia to z moich obliczeń wynika, że w sumie na samochodach znajdowałoby się 7 ton ziemi. Więc zastanawiam się, gdzie te buraki by się zmieściły. Gdy chciałem odebrać ziemię to powiedzieli mi, że nie wiedzą, co z nią zrobili. Jestem zbulwersowany, bo dość, że nikt nie chce zbadać mojej sprawy, to jeszcze mnie straszą, że na drugi rok nie odbiorą ode mnie buraków.


    Pan Strawczyński czuje się oszukany. Zwrócił się z pismem do Związku Zawodowego Plantatorów Buraków Cukrowych, jeszcze nie dostał odpowiedzi. Według jego rozeznania cukrownia oszukała go na 24 tony buraków, co w przeliczeniu około 110 zł za tonę daje niezłą sumkę. Druga strona sporu nie przyznaje się do błędu. Według przedstawicieli cukrowni, nie mogło dojść do sytuacji, że transport wjechałby na dalszą produkcję bez zbadania stopnia zanieczyszczenia, a zarzuty pana Stawczyńskiego są nieuzasadnione.


    GM


     
/ Wiadomości Św./

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14104 razy,
ostatnio: 2020-06-03 22:49:18
Skomentuj artykuł:
Powrót