Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-06-22

Pieniądze nie doszły na czas


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Gmina Ostrowiec nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to, że nastąpiły opóźnienia z wypłatami zasiłków rodzinnych. Protesty, skargi, które docierały do nas w ubiegłym tygodniu, a także powstające kolejki w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, to efekt opóźnień w przekazaniu gminie środków z ministerstwa i urzędu wojewody. Zasiłki za maj miały być wypłacone do 15 maja. Tymczasem termin wydłużył się do 15 czerwca. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie było więc przygotowane na to, by w ślad za rozwiązaniami prawnymi poszły na ich realizację pieniądze. Na dodatek nowy system informatyczny, związany z wypłatą zasiłków, rozpoczął pracę dopiero 1 czerwca.


    Pracownicy MOPS zostali więc zmuszeni do ręcznego nanoszenia danych. Na urządzenie nowego biura i jego wyposażenie, w tym w zestaw komputerowy z oprogramowaniem, gmina otrzymała raptem 4,9 tys. zł. Tymczasem, by wywiązać się z wypłatą zasiłków, zatrudniono do pracy 20 osób, pracujących od rana do późnego wieczora, łącznie z dniami świątecznymi.


    W rezultacie gmina wyręczyła w swych powinnościach ZUS, Powiatowy Urząd Pracy i fundusz alimentacyjny.


    Nie byłoby to też możliwe, gdyby nie przychylność firmy Komputer Land, która wyraziła zgodę na dokonanie zmian w programie komputerowym. Pieniądze na wypłatę zasiłków za maj wpłynęły na konto naszej gminy dopiero 11 czerwca, natomiast za czerwiec dopiero 16 czerwca. Do czwartku na realizację wszystkich świadczeń majowych i czerwcowych brakowało w kasie MOPS blisko 300 tys. zł. Gmina otrzymała za to informację, iż brakujące pieniądze zostaną najprawdopodobniej wysłane z Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach 18 czerwca. Władze miasta nie ukrywają, że jeśli powtórzy się ta sytuacja, są skłonne skierować pozew przeciwko ministerstwu do sądu. W czwartek dowiedzieliśmy się, że z brakujących 274 tys. zł Urząd Wojewódzki przesyła do Ostrowca 112 tys. zł. Reasumując, właśnie tego dnia brakowało 162 tys. zł, by zaspokoić najbardziej potrzebujących.


    Dyrektor MOPS otrzymał też informację, że wysłanie kolejnej transzy pieniędzy zależy tylko i wyłącznie… od dyrektora ds. finansowych UW w Kielcach. Mimo to wysiłkiem dyrekcji MOPS do środy wypłacano - w dwóch kasach MOPS - zasiłki dla 1800 z 2200 rodzin objętych tymi świadczeniami.


    "Skapywanie" pieniędzy z zewnątrz uniemożliwia natomiast wypłatę zasiłków w sześciu jej oddziałach na terenie miasta. Najczarniejszy scenariusz może być taki, że jednak wypłacane alfabetycznie świadczeniobiorcom zasiłki w pewnym momencie zostaną na którejś literce wstrzymane z braku funduszów.


    Nawet, gdyby gmina chciała pokryć deficyt, to nie może się na ten krok - z racji dyscypliny budżetowej - zdecydować. Wszyscy mają jednakże nadzieję, że już od lipca wszystko powróci do normy i nie zabraknie środków na wypłatę bieżących zasiłków.


    (dak)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 43970 razy,
ostatnio: 2021-12-02 11:46:25
Skomentuj artykuł:
Powrót