Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-12-15

Ostrowiec chce pociągów!


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      13 grudnia w życie wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów PKP. Widnieją na nim tylko dwa połączenia osobowe na linii Skarżysko-Ostrowiec (odjazdy z Ostrowca 6.10 i 17.03). W porównaniu z zawieszonymi przed kilkoma miesiącami 16 połączeniami, to wydaje się być kroplą w morzu potrzeb.


    Dlatego też związki zawodowe, przedsiębiorcy, radni podpisali się pod listem otwartym do Marszałka Województwa Franciszka Wołodźki, zawierającym prośbę o przywrócenie większej liczby połączeń na tej trasie.


    -Uważamy, że mieszkańcy naszego regionu zasługują na godziwe warunki podróżowania, a nie tylko ciasnymi i przeładowanymi busami - twierdzą wszyscy zgodnie. Kolej takie warunki może zapewnić. Potrzebna jest tylko dobra wola współpracy między władzami wojewódzkimi, a Zarządem Przewozów Regionalnych PKP. Do tej pory nie widzimy dobrej woli ani z jednej, ani z drugiej strony. Cierpią na tym tylko podróżni, którzy niejednokrotnie nie mają żadnych możliwości przemieszczenia się.


Okolice Jakubowic, Starego Garbowa, Dwikóz są odcięte całkowicie od Ostrowca, gdzie mieszczą się najbliższe szkoły, przychodnie, urzędy, czy zakłady pracy. Czy dlatego, że są to ludzie mieszkający na wsiach i stanowiący niezbyt liczną grupę nie są obiektem zainteresowania naszych wybrańców? Inne miejscowości regionu, np. Ożarów, Kunów, Brody, mają połączenie busami, ale czy to jest docelowe rozwiązanie problemu lokalnego transportu w tym regionie na miarę XXI wieku?


Odcinek Skarżysko-Sandomierz połączony jest zelektryfikowaną linią kolejową, posiada niezbędną infrastrukturę do obsługi pasażerów, a obszar wokół linii kolejowej jest gęsto zaludniony. Czy potrzebne są jeszcze jakieś cechy, aby pociągi pasażerskie na tym odcinku miały racje bytu?


    "Argumenty, że pociągi jeżdżą puste można włożyć między bajki -czytamy w liście otwartym. Prawdą jest natomiast to, że pasażerowie zostali zniechęceni do korzystania z usług kolei. Przypominamy, że pasażerowie wciąż żyją (może na utrapienie), a obowiązkiem władz samorządu terytorialnego jest zapewnienie transportu lokalnego. Jak ci ludzie mają jeździć pociągami, jeżeli z dnia na dzień odwołuje się pociągi nie licząc się z niczyim zdaniem. Jak ci ludzie mają jeździć pociągami, skoro rozkłady jazdy sporządzone są nie wiadomo pod czyje potrzeby. Jak ci ludzie mają jeździć pociągami skoro, bilety kosztują 2 razy tyle co bilety na busy.


Że tak jest, nie jest tylko wina kolei… Dzisiaj władza obraziła się na kolei i uznała, że bez tego środka transportu sobie poradzimy.


    Dlaczego tak lekką rączką pozbawiamy ludzi tu zamieszkujących możliwości podróżowania w godziwy sposób... Władze Francji, Niemiec, Japonii doceniając swoje społeczeństwo, utrzymują linie kolejowe przystosowane do prędkości 200-300 km/h. Tak, dla społeczeństwa, nie dla kosmitów jeżdżą pociągi. Nam prędkość 80 km/h pozwoliłaby na przemieszczenie się z Ostrowca do Skarżyska czy Sandomierza w pół godziny. Czy to zbyt wygórowane wymagania?"


    -Kalkulując cenę biletu na odpowiednim poziomie i sporządzając odpowiedni rozkład jazdy, po tej linii mógłby, co godzinę jeździć niewielki skład (np. autobus szynowy) z setką pasażerów - proponuje Tomasz Kozieł, pracownik PKP. Każdy rodzic chętniej widziałby swoje dziecko dojeżdżające do szkoły w takim pociągu, niż w zatłoczonym i zdezelowanym busie.


Czy apel przyniesie jakiś skutek? Najpierw chyba przekonamy się, czy po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy pociągi osobowe w Ostrowcu się zameldują.


    pas
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 35817 razy,
ostatnio: 2021-12-03 00:37:58
Skomentuj artykuł:
Powrót