Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-06-22

Kto ma pomysł na starą pływalnię


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Nieznana jest przyszłość obiektu krytej pływalni przy ulicy Świętokrzyskiej.


    Po wybudowaniu nowoczesnego obiektu na Rawszczyźnie, "staruszek" basen jest zbędny, a jedna z koncepcji zakłada jego wyburzenie. Kryty basen KSZO był w latach 50-tych i 60-tych wizytówką Ostrowca i jednym z najładniejszych tego typu obiektów w kraju. Wychowało się na nim kilku olimpijczyków, wielu reprezentantów i mistrzów Polski. Kiedyś rozgrywano na nim zawody międzynarodowe i międzypaństwowe. W ogóle to historia budowy tego obiektu jest niecodzienna. Opowiadali nam o niej dawni działacze KSZO i dyrektorzy starej huty. Otóż Ostrowiec nie miał szans na uzyskanie zgody władz centralnych na taki obiekt i zdobycie pieniędzy na ten cel (kiedyś było przecież planowanie centralne). Wymyślono więc, że obok zakładu huty w sąsiedztwie stadionu powstanie łaźnia dla pracowników huty. Pod taką nazwą funkcjonowała ta inwestycja.


    Jakież było zaskoczenie zaproszonych na otwarcie obiektu gości, kiedy po przecięciu wstęgi zobaczyli jedną z najładniejszych pływalni nie tylko w regionie, ale i w kraju. Zapytany w czasie konferencji związanej z otwarciem basenu na Rawszczyźnie, prezydent Ostrowca nie potrafił sprecyzować co się stanie z dawną pływalnią przy ulicy Świętokrzyskiej.


    Być może zostanie ona zaadaptowana na inny obiekt sportowy lub administracyjny, ale nie wyklucza się też jej wyburzenia. Niestety obiekt ten jest już bardzo zniszczony i zagrzybiony. Ale wszystko zależeć będzie od pomysłu na jego zagospodarowanie i decyzji urbanistów.


      Dlaczego od decyzji urbanistów? Ponieważ coraz głośniej mówi się w Ostrowcu o budowie nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej na kilka tysięcy miejsc, gdzie mogłyby się odbywać oprócz imprez sportowych także koncerty. Mamy już piękny stadion piłkarski, piękną pływalnię na Rawszczyźnie, nadal nie mamy nowoczesnej hali z widownią i zapleczem.


      Zapytany przeze mnie kilka dni temu wiceprezydent, Jarosław Wilczyński też nabrał wody w usta. -Najpierw trzeba nanieść na mapie miasta planowaną halę. A to jest zadanie dla architektów. Później będziemy zastanawiać się co zrobić z pływalnią.


      Co ma wspólnego stara pływalnia z nowa halą? Otóż są dwie koncepcje lokalizacji przyszłej hali: pierwsza - obok stadionu KSZO przy ul. Świętokrzyskiej, druga - w rejonie Rawszczyzny.


    Gdyby próbowano realizować pierwsze rozwiązanie, wówczas kryty basen musiałby zniknąć z powierzchni.


    Jednak to rozwiązanie jest chyba mało prawdopodobnie. Jeśli już budować nowoczesną halę to w centrum miasta, centralne położenie jest plusem takiego obiektu. A więc najlepiej gdzieś w rejonie Rawszczyzny. Poza tym, według dzisiejszych standardów, przynajmniej dwa razy tyle powierzchni co sam obiekt trzeba zabezpieczyć pod infrastrukturę czyli dojazdy, parkingi, zieleń, itp. Wątpliwe, aby taki funkcjonalny obiekt mógł powstać w rejonie ul. Świętokrzyskiej.


K. Florys
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 39930 razy,
ostatnio: 2021-12-02 11:45:57
Skomentuj artykuł:
Powrót