Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2011-10-16

Hufiec ZHP Ostrowiec i kultywowanie tradycji narodowej

Jak co roku Hufiec ZHP w Ostrowcu Świętokrzyskim był organizatorem Zlotu Hufca połączonego z rajdem szlakami miejsc pamięci narodowej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W tym roku zaplanowaliśmy, że wszystko rozpocznie się w Parku Miejskim pod pomnikiem harcerza- mówi komendant hufca hm Robert Rogala.

Zbiórka wszystkich uczestników tej imprezy odbyła się pod kinem Etiuda, a później kolumną zuchy i harcerze przeszli pod pomnik harcerza gdzie odbył się apel i grupy rajdowe zgłosiły swoją gotowość do realizacji zadań. Niestety są dni radości i smutku apel rozpoczeliśmy minutą ciszy ponieważ na wieczną wartę odszedł wieloletni instruktor i harcerz naszego hufca, wychowawca wielu pokoleń harcerskich hm Władysław Chochół.- mówi Robert Rogala- komendant hufca.

Po minucie ciszy i zakończonym apelu który poprowadził hm Adam Bełczewski, a udokumentował jak i cały rajd druh phm Marian Kałuża oraz druh pwd Tomasz Taborski odbyła się odprawa patrolowych i przydział zadań na poszczególne patrole.

Odprawę prowadziła druhna phm Teresa Woźniak, a patrole po szybkim losowaniu zadań przystąpiły do realizacji programu rajdu. Tym razem choć było zimno to nie padał deszcz, można więc powiedzieć, że pogoda nam sprzyjała. Wszystkie patrole przeszły na cmentarz na ulicy Denkowskiej gdzie posprzątały groby i zapaliły symboliczne znicze.

Dalej trasa wiodła ulicami naszego miasta i wszystkie patrole podczas swojej wędrówki pokonały trasę i punktualnie doszły do miejcowości Rudki gdzie odbył się praktyczny sprawdzian wiadomości dotyczących historii naszego miasta jak i sławnych ludzi z nim związanych oraz praktyczny sprawdzian umiejętości harcerskich.

Miejscem docelowym naszej wędrówki było gospodarstwo druhny i druha Kadłuczków, którzy udostępnili nam miejsce pod realizację tego zadania.

Po pierwszym posiłku rozpoczęło się ognisko harcerskie podczas którego wszyscy poznali historię dotyczącą Generała Roberta Baden Powella- twórcy skautingu.

W czasie trwania ogniska przygotowywany był przez druha Janusza Woźniaka grill dla wszystkich uczestników rajdu. Ognisko dobiegło końca, zostały podsumowane punkty i rozdane nagrody. Uznaliśmy, że zwycięzcami tej imprezy turystyczno- patriotycznej są wszyscy uczestnicy- a była ich setka. Zauważyliśmy, że następuje w harcerstwie zmiana pokoleń gdyż do ZHP wstępują coraz to młodsze osoby. Całość imprezy zakończyła się o godzinie 16.00 i przy powrocie do domu zaczął padać deszcz.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby ta impreza mogła się odbyć: Panu Staroście Powiatu Ostrowieckiego, Dyrektorowi PCPR w Ostrowcu Św., a najserdeczniejsze podziękowania kieruję do rodziców i instruktorów ZHP, którzy poświęcili swój czas i brali udział w tym wydarzeniu.

Z ubolewaniem stwierdzam fakt, ze w organizację tej imprezy nie włączyła się Gmina Ostrowiec Świętokrzyski- czyżby nie interesowało władz miasta kultywowanie tradycji narodowych w młodym pokoleniu- mówi Robert Rogala.
/Taborecik/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8632 razy,
ostatnio: 2020-11-26 18:19:33
Skomentuj artykuł:
Powrót