Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2012-02-24

Ćwiczenia strażaków na lodzie

W dniu 22 lutego w parku miejskim na zamarzniętym stawie odbyły się ćwiczenia ratowania osoby uwięzionej spod załamanej pokrywy lodowej. Zajęcia są prowadzone w ramach doskonalenia zawodowego, z których umiejętności szczególnie teraz w okresie zimowym mogą stać się przydatne. Naszym ćwiczeniom przyglądali się przedstawiciele lokalnych mediów oraz Wiceprezydent Miasta Ostrowca Św. Paweł Górniak i Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Tomasz Góra.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W sezonie zimowym dochodzi do wielu wypadków na zamarzniętych ciekach wodnych, jeziorach i stawach. Niejednokrotnie są to wypadki śmiertelne, ponieważ osoba która wpadła pod lód ma niewiele czasu na wydostanie się, zanim dojdzie do wychłodzenia organizmu.

Jak widzimy ratownicy są przygotowani do prowadzenia tego typu działań, posiadają odpowiedni sprzęt (sanie lodowe) oraz skafandry chroniące ich przed niską temperaturą. Natomiast jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdzie będziemy samodzielnie musieli udzielić pomocy bez, strażaków należy pamiętać o kilku zasadach.

Podczas pomocy poszkodowanemu nigdy nie podchodźmy blisko załamanego lodu. W tym miejscu lód jest już mocno naruszony i podatny na dalsze pęknięcia. Pamiętajmy również o tym, aby podczas akcji nie stać na nogach, połóżmy się na brzuchu i czołgajmy w kierunku poszkodowanego. Gdy leżymy, ciężar naszego ciała rozkłada się po większej powierzchni lodu, dzięki czemu daje nam to pewność, że lód się pod nami nie załamie. Do wydobycia poszkodowanego możemy użyć przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu gałęzi czy szalika. Oczywiście w takiej sytuacji należy bezwzględnie powiadomić służby ratownicze dzwoniąc pod numer 998 czy 112.

Źródło: straz.ostrowiec.pl
/MAcSi/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 6520 razy,
ostatnio: 2021-02-24 08:12:37
Skomentuj artykuł:
Powrót