Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-11-20

PiS chce wsadzić Górczyńskiego?

Ostatnia sesja Rady Miasta Ostrowca Św. była wyjątkowo burzliwa. Radni KWW Jarosława Górczyńskiego i niezależni odrzucili dwa projekty uchwał zgłoszonych przez klub PiS. Doszło też do ostrej wymiany zdań między prezydentem a radnym PiS. Śmiało można powiedzieć, że to dopiero wstęp do tego, co czeka mieszkańców w roku wyborczym.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Radni nie zajmą się basenami
Klub radnych PiS złożył projekt uchwały, aby Komisja Rewizyjna zbadała budowę otwartych basenów na Rawszczyźnie. Pierwszy etap inwestycji miał się zakończyć w tym roku, ale okazało się, że budowa prowadzona jest bez wymaganej dokumentacji, a nadzór budowlany orzekł, iż jest to samowola budowlana i wstrzymał realizację zadania.
Propozycja radnych opozycji, aby pochylić się nad niedokończonymi basenami, wywołała dyskusję.
- Jestem zszokowany tym projektem uchwały. My jako radni niezależni rozmawialiśmy na ten temat. Nie będziemy uczestniczyć w walce szanownego pana starosty Dudy z panem prezydentem Jarosławem Górczyńskim, będziemy przeciwko tej uchwale- stwierdził radny Włodzimierz Sajda.
W podobnym tonie wypowiadali się inni radni, którzy uznali, że Komisja Rewizyjna nie powinna zajmować się wyjaśnieniem kontrowersji wokół inwestycji na basenach otwartych, zwłaszcza, że sprawę prowadzi już prokuratura. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Aron Pietruszka powiedział natomiast, że projekt uchwały radnych PiS został negatywnie zaopiniowany na tej komisji i zapytał wiceprezydent, czy miasto poniosło jakąkolwiek stratę finansową na tej inwestycji.
- Miasto nie poniosło żadnych kosztów. Inwestycja jest prowadzona w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca ponosi wszelką odpowiedzialność za błędy i kary, jeśli będą nałożone w związku z prowadzoną budową- wyjaśniła wiceprezydent Marzena Dębniak.
Jednak to gmina złożyła do wojewody świętokrzyskiego wniosek o częściowe lub całkowite umorzenie kary około 200 tys. zł, nałożonej w związku z samowolką budowlaną na Rawszczyźnie. Jak poinformowała rzecznik wojewody, z uwagi na obszerny materiał dowodowy do sprawdzenia, decyzja jeszcze nie została podjęta. Tym samym nie jest już aktualny termin 31 października, jaki wyznaczył ostrowiecki nadzór budowlany na zalegalizowanie inwestycji.
Tłumaczenia radnych KWW Jarosława Górczyńskiego nie przekonały wnioskodawców uchwały. Szef klubu PiS Dariusz Kaszuba stwierdził, że kontrola Komisji Rewizyjnej powinna być chyba zaproponowana przez kogoś innego.
- Jak to jest, że klub opozycyjny proponuje wyjaśnienie wszelkich nieprawidłowości, które być może nie mają miejsca tylko po to, aby oczyścić gminę ze wszelkich podejrzeń. Nie za pomocą plotek, pomówień, ale za pomocą faktów i dokumentów, które w gminie się znajdują- mówił radny Kaszuba.- To radni opozycyjni występują z projektem, proponują działania przewidziane statutem gminy, które powinny doprowadzić do wyjaśnienia wszelkich nieprawidłowości, które budzą społeczne kontrowersje. Wydaje mi się, że skoro sytuacja jest klarowna, czysta, nie ma sobie nikt nic do zarzucenia, nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby taki wniosek uchwały pozytywnie zaopiniować.
Ostatecznie uchwała o przeprowadzeniu przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta kontroli budowy odkrytych basenów na Rawszczyźnie nie przeszła. Tym samym radni nie będą się zajmowali inwestycją, która od kilku miesięcy wzbudza sporo emocji. Nikt też nie zapytał, na jakim etapie jest śledztwo w Prokuraturze Rejonowej w Sandomierzu i kiedy mogą zostać załatwione formalności przy zalegalizowaniu inwestycji. Dotacja podzieliła radnych
Nie mniejsze emocje wzbudził kolejny projekt uchwały, zgłoszony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, a dotyczący zmiany przeznaczenia dotacji przekazanej przez gminę starostwu powiatowemu.
Temat tych pieniędzy powraca regularnie już od blisko pół roku. W połowie roku Rada Miasta przekazała dotację ze wskazaniem, że ma zostać wydana na zakup echokardiografu dla Oddziału Kardiologii w szpitalu. Po tej deklaracji, dyrekcja szpitala poinformowała, że kwota nie jest wystarczy na kupno echokardiografu. Ponadto zwrócono uwagę, że cel dotacji określony w uchwale nie był konsultowany z dyrekcją szpitala, a realizacja tego zadania będzie wymagała pokrycia z własnych środków różnicy między wartością sprzętu a wielkością dotacji. Podczas lipcowej sesji zdecydowano się zwiększyć dotację do 311 999 złotych. Owszem uchwała przeszła jednogłośnie, ale już wówczas radni mieli opinię dyrekcji szpitala, że ze względu na zużycie i częstą eksploatację, bardziej potrzebny jest zakup dwóch aparatów do znieczulania wraz z wyposażeniem dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Bloku Operacyjnego. Natomiast echokardiograf zostanie zakupiony za środki unijne. Nikt jednak nie wziął jej pod uwagę.
Po kilkumiesięcznej wymianie korespondencji między Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym a dyrekcją ZOZ dotacja nadal nie została zrealizowana. Radni PiS zaproponowali, by jednak zmienić cel dotacji, na taki jaki proponuje dyrekcja szpitala.
- Wszyscy na tej sali uznajemy zakup echokardiografu za słuszny i potrzebny. Jednak w przypadku awarii echokardiografu można wykonywać badania na sprzęcie spółki Carint. A w przypadku awarii aparatu do znieczulania jest bezradność- argumentował stanowisko klubu PiS radny Kaszuba. -Mamy pismo dyrektora szpitala i nie jest ono brane pod uwagę. Dajemy wiarę plotkom, pogłoskom ze spotkań, a z drugiej stronie nie możemy uwierzyć, że dyrektor placówki podejmuje odpowiedzialność za to, co przedstawia. To dyrektor podejmuje decyzje, a nie ordynator.
- Nie mogę się zgodzić, że decyzja nie została skonsultowana. Rozmawialiśmy z panią ordynator i stąd ten wiosek. To nie była decyzja, którą ja sobie wymyśliłem, ona była poprzedzona głęboką analizą- odparł zarzuty radny KWW Jarosława Gorczyńskiego Mariusz Łata.
Cel dotacji nie został zmieniony. Radni większością głosów stanęli na stanowisku, aby 311 999 zostało wydane na zakup echokardiografu. Przy okazji dyskusji zrodził się kolejny, już drugi na przestrzeni kilku miesięcy apel do starosty. Czytamy w nim "W trosce o dobro naszych mieszkańców apelujemy o realizację zapisów uchwał obu samorządów gminnego i powiatowego, w postaci przyjętych uchwał Rady Miasta z dnia 21 lipca 2017 roku oraz Rady Powiatu z 29 sierpnia, dotyczących przyjęcia dotacji celowej na dofinansowanie zakupu echokardiografu dla Oddziału Kardiologii Szpitala Powiatowego. Zarówno radni miejscy, jak i powiatowi uznali, że urządzenie to potrzebne jest mieszkańcom naszego miasta, regionu i powiatu. Zatem dziwi Pana opór i działanie na szkodę ostrowczan".
Pod apelem podpisało się 19 radnych z 23 obecnych na sesji.
- Niestety okazuje się, że Rada Miasta wie lepiej niż lekarze, jak leczyć. Jakie urządzenia są potrzebne. Dlaczego nie napisali w apelu, że dyrekcja prosi o inne przeznaczenie pieniędzy. Ulica mówi, że Rada Miasta jak nie wie, co zrobić, to robi apel- skomentował starosta Zbigniew Duda.- Przyjęliśmy pieniądze do budżetu powiatu, ale chcemy, żeby pieniądze mieszkańców były wydawane w sposób jak najbardziej przemyślany. To jest upór Rady Miasta. Może niedługo radni będą leczyć zamiast lekarzy, bo wiedzą lepiej, co jest potrzebne w szpitalu. Nerwowo między prezydentem, a radnym
Poniedziałkowa sesja Rady Miasta była bardzo burzliwa i momentami nerwowa, jeszcze z jednego powodu. Otóż radny Sajda w jednym ze swoich wystąpień przekazał informację, która doprowadziła do bardzo ostrej wymiany zdań między prezydentem, a radnym Arturem Głąbem z PiS.
- Na przedostatnim zebraniu PiS, nie będę wymieniał z nazwiska, człowiek powiedział "... musimy wsadzić Górczyńskiego, bo inaczej wyborów nie wygramy"- powiedział radny niezależny.
- Jestem zrozpaczony, zdumiony i zdegustowany. Jeżeli chcecie państwo walczyć ze mną przez prokuraturę i policję, no to gdzie my żyjemy. Czas płynie szybko, za chwilę przestaniemy pełnić funkcje, ale będziemy w tym mieście żyć- stwierdził prezydent Jarosław Górczyński.
Później zrobiło się jeszcze bardziej nerwowo. Prezydent wyraźnie zirytował się dociekliwością radnego Artura Głąba, który pytał o budowę basenów.
- Czy ma pan nadzór nad tym, co się dzieje w mieście, czy pan nie ma? I czy ten nadzór przy tej inwestycji, pana zdaniem, był wystarczający?- chciał wiedzieć radny Artur Głąb.
- To ja teraz zapytam, panie radny Głąb. Słyszał pan to, co powiedział radny Sajda? Chcecie mnie wsadzić, bo inaczej nie wygracie wyborów? - pytał prezydent.
- Nie będę odpowiadać na tak postawione pytanie, ponieważ rada jest organem kontrolnym wobec pana działalności i to my będziemy zadawać panu pytanie, a nie pan będzie się bawił w przepytywanki. Proszę mówić na temat panie prezydencie- kontynuował A. Głąb.
Radny chciał dowiedzieć się, czy prezydent miał nadzór nad inwestycją i kto zawinił, a prezydent natomiast dociekał, kto był na spotkaniu PiS. Pyskówkę przerwała przewodnicząca Rady Irena Renduda-Dudek.
Słowa, jakie padły podczas poniedziałkowej sesji, nie pozostały bez echa. Starosta Zbigniew Duda, który jest jednocześnie szefem PiS w mieście, uznał je za ustawkę polityczną.
- Widać było, że pan prezydent nie był absolutnie zaskoczony tym, co pan Sajda powiedział. Wychodziło na to, że miał przygotowaną odpowiedź. Mam wrażenie, że pan Sajda jest wykonawcą czyiś zleceń. Afery pana Górczyńskiego, zostawmy panu Górczyńskiemu i prokuratorom. Jest wiele rzeczy do zrobienia w mieście i powiecie, i tym powinniśmy się zajmować, a nie bajkami, które ktoś roznosi. Ja na tym spotkaniu byłem i nie przypominam sobie, żeby ktoś takie rzeczy mówił. Pan Sajda określa wydarzenia, na których go nie było- skwitował starosta Zbigniew Duda. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15344 razy,
ostatnio: 2022-05-24 17:50:37
Skomentuj artykuł:
Powrót