Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-11-12

Patriotyzm wymaga poświęceń

Główne uroczystości święta niepodległości w Ostrowcu odbyły się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedziły je nabożeństwo w ostrowieckiej kolegiacie, po którym delegacje i mieszkańcy miasta przeszli do Parku Miejskiego. Uczestnicy święta prowadzeni byli przez asystę konną legionistów kieleckiego ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod batutą Jerzego Kłonicy, działającą przy Szkole Muzycznej I Stopnia.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

U stóp pomnika zgromadziły się poczty sztandarowe, delegacje organizacji kombatanckich, szkół, zakładów pracy, partii politycznych, organizacji społecznych, instytucji. Wartę honorową zaciągnęli strzelcy oraz harcerze.
Okolicznościowe wystąpienia pod pomnikiem rozpoczęła wiceprezydent Ostrowca Marzena Dębniak.
- Wolna, niezależna i niepodległa Polska jest dobrem ogólnonarodowym i powszechnym. Nie ma znaczenia statut materialny, pozycja zawodowa, czy wiek, każdy ma prawo czuć dumę z godła państwowego i barw narodowych. Bez względu na to jak różnimy się w swoich poglądach, 11 Listopada, jest dniem w którym powinniśmy wspólnie akcentować jedność w działaniu dla dobra ojczyzny. Warto pamiętać również, że wolność i niepodległość, którymi dziś możemy się cieszyć, zawdzięczamy naszym przodkom, którzy oddali za nią własną krew- mówiła wiceprezydent Ostrowca.- Mam nadzieję, że nasza bolesna, tragiczna historia uświadamia nam, jak ważna jest wolność i niepodległość. Jak ważna jest demokracja. Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, pamiętajmy, że to święto wszystkich Polaków.
Poseł Andrzej Kryj przypomniał o tym, że w lipcu bieżącego roku Sejm RP ustanowił rok 2018 rokiem Jubileuszu Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- Ta uchwała została przez wszystkie ugrupowania polityczne sejmu zaakceptowana. Przy tworzeniu tej uchwały, wszyscy zgodzili się, że nie będzie potrzebna nad nią żadna dyskusja. Została przyjęta przez aklamację- przypomniał ostrowiecki parlamentarzysta.
Z kolei starosta Zbigniew Duda odczytał list, skierowany przez wojewodę Agatę Wojtyszek.
- Dla nas mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej tamte chwile mają szczególne znaczenie. Bohaterowie wydarzeń sprzed stu lat przypominają tam o odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju. Ile wysiłku i pracy kosztuje stałe umacnianie dziedzictwa kulturowego i narodowości. Rozpiera nas duma, że Polacy potrafili po latach niewoli przywrócić należne miejsce na mapie Europy naszej Ojczyźnie. Udowodniliśmy, że stać nas na prawdzie poświęcenia i wyrzeczenia. Nasze myśli dziś szczególnie łączą się z Polską i dla Polski. Tego listopadowe dnia uświadamiamy sobie, że jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, pokoleniem żyjącym w wolnym kraju, które nie może zmarnować szansy jaką dała nam historia- zaznaczył starosta ostrowiecki.
Po przemówieniach, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Oprawę słowno - muzyczną zapewnili laureaci 13. Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, a pochmurne niebo pod pomnikiem Piłsudskiego rozświetliły fajerwerki. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16026 razy,
ostatnio: 2022-05-24 21:29:51
Skomentuj artykuł:
Powrót