Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-10-31

Nowoczesny SOR w ostrowieckim szpitalu

Szpital Powiatowy w Ostrowcu otrzymał 6 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na budowę nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jest to największa pomoc z budżetu państwa, jaka trafiła do świętokrzyskich lecznic. Za dwa lata pacjenci będą przyjmowani w nowoczesnym, przestronnym obiekcie, który zostanie wybudowany na dziedzińcu szpitala. Warto podkreślić, że o konieczności rozbudowy SOR mówiono od kilku lat, ale dopiero teraz udało się pozyskać dofinansowanie.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Powstanie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z pewnością polepszy standard pracy lekarzy jak i zapewni lepszą opiekę nad chorymi. Budowa oddziału ruszy w połowie przyszłego roku i potrwa najdłużej do 2020 roku. Inwestycja będzie prowadzona przy znacznym wsparciu środków z budżetu państwa.
- Nasz wniosek dostał największe wsparcie w województwie świętokrzyskim. Mamy dofinansowanie w kwocie 5 mln 940 tys. zł. Całość projektu to 10 mln 200 tys. zł. Inwestycja będzie wychodziła na przeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców. Będzie miała na celu rozładowanie kolejek w SOR, a przede wszystkim rozdzielenie pacjentów po spożyciu alkoholu, od tych, którzy przychodzą z innych przyczyn. Wnioski, które składali do nas pacjenci, rada społeczna, dyrekcja szpitala, zostały uwzględnione- mówi starosta Zbigniew Duda i dodaje, że liczy na pomoc ostrowieckich gmin.- Szpital poniesie duże obciążenie finansowe, ponieważ 4 mln zł wkładu własnego trzeba mieć. Zwrócę się do samorządów powiatu ostrowieckiego, aby też chciały w tych kosztach partycypować. Pacjenci przyjmowani są ze wszystkich gmin. Niewykluczone, że starostwo poręczy kredyt dla szpitala na wkład własny.
Nowy budynek oddziału ratunkowego wzniesiony zostanie w północnej części działki, pomiędzy skrzydłami "A", "B" i "C" istniejącego budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej, będzie miał blisko 1200 metrów kwadratowych powierzchni. Pawilon połączony zostanie z istniejącym skrzydłem "B" dwoma łącznikami. Główne wejście, zarówno dla pacjentów docierających do SOR samodzielnie jak i karetek, zlokalizowane jest od strony wschodniej. Na potrzeby nowego obiektu zaprojektowano 11 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.
- W tej chwili SOR to niecałe 600 metrów kwadratowych. Zyskamy ponad 500 metrów powierzchni, na której będziemy mogli uruchomić poradnie. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Parterowy budynek będzie w pełni nowoczesny, będzie spełniał wszystkie standardy medyczne, a co ważne jest tak zaprojektowany, że w przyszłości będzie możliwe wybudowanie kolejnego piętra, na przykład pod potrzeby większej stacji dializ- dodaje ostrowiecki starosta.
Wraz z rozbudową SOR, powstaną dwa zbiorniki retencyjne, których zadaniem będzie zabezpieczyć szpital gdyby coś zadziało się z wodą w instalacji. Dojazd ciężkiego sprzęt zostanie zorganizowany od strony ulicy Sienkiewicza, tak by budowa nie kolidowała z trasą karetek jadących na obecny SOR.
Projektowany budynek zakłada wydzielenie obszaru segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, zostaną utworzone sale: resuscytacyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej oraz obserwacji. Będzie również punkt konsultacyjny oraz zaplecze administracyjno-gospodarcze.
- Nowy SOR to dla szpitala bardzo duży krok do przodu. Powierzchnia, która w tej chwili przeznaczona na działalność oddziału ratunkowego, jest niewystarczająca. Są zabezpieczone podstawowe obszary, ale na minimalnym poziomie, co często skutkuje dużym konfliktem zgłaszanym przez pacjentów co do odpowiedniego przebywania- zaznacza dyrektor do spraw lecznictwa, Dariusz Kopania.
Doktor Kopania przyznał, że obecnie na SOR nie ma poczekalni, nie ma przygotowanego obszaru wstępnej segregacji, a pomieszczenia oddziału są adaptowane, ponieważ docelowo nie miało być tam oddziału ratunkowego. Po rozbudowie pacjenci powinni się czuć zdecydowanie bezpieczniej. Większy obszar to również większe możliwości rozlokowania chorych, więcej miejsca dla sprzętu. Komfort pracy załogi, pacjentów zdecydowanie się poprawi. Planowane jest wygospodarowanie odpowiednich pomieszczeń dla nietrzeźwych. Rozbudowa SOR nie uszczupli miejsc parkingowych na dziedzińcu szpitala.
- Planowane miejsce na budowę, obecnie jest w większości wyłączone z użytkowania, bo jest tam wyrzutnia helu dla rezonansu magnetycznego. Są tam pozostałości infrastruktury budowlanej, hydrofornia i zbiorniki retencyjne. Być może uda się pozyskać miejsca na parkingi w innej lokalizacji- dodaje dyrektor Dariusz Kopania. - Dodatkowo szpital zyska powierzchnię po obecnym oddziale ratunkowym na nowe inwestycje.
Starostowie Zbigniew Duda i Eligiusz Mich jak i dyrektor do spraw medycznych Dariusz Kopania zgodnie przyznali, że wykonanie projektu, który nie będzie tani, należy rozumieć nie jako wydatek, ale inwestycję w przyszłość szpitala. G. Soboń
Foto: starostwo powiatowe
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16069 razy,
ostatnio: 2022-05-24 21:58:05
Skomentuj artykuł:
Powrót