Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2018-01-07

Jakie losy pomnika Krzyża Grunwaldu

Przewodnicząca Rady Miasta zaproponowała, aby mieszkańcy Ostrowca wypowiedzieli się, jakie mają zdanie na temat demontażu pomnika Krzyża Grunwaldu, stojącego przy alei 3 Maja.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

W październiku ubiegłego roku rozszerzony został zakres działania ustawy dekomunizacyjnej. Poza zmianami patronów, którzy kojarzą się z ustrojem komunistycznym, samorządy musiały się pochylić się nad nowymi nazwami dla osiedli oraz wziąć pod "lupę" pomniki z czasów komunizmu.
Na terenie Ostrowca jest pomnik, który jak żaden inny jest utożsamiany z minionym ustrojem. Mowa o pomniku Krzyża Grunwaldu, który stoi przy alei 3 Maja.
Na pomniku widnieje napis "Polska Rzeczypospolita Ludowa w uznaniu dla rewolucyjnych walk klasy robotniczej Ostrowca Świętokrzyskiego o wyzwolenie narodowe i społeczne, za udział całego społeczeństwa w walce z hitlerowskim najeźdźcą i wkład w budownictwo socjalistyczne Polski Ludowej".
- Uważam, że jest to jednak duży kawałek historii i wielkie odznaczenie miasta za to, że mieszkańcy czynnie uczestniczyli w wojnie, ponosili ofiary. Dlatego wnioskuję, by przeprowadzić sondaż wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, czy chcemy zniszczyć ten kawałek historii, bardzo ważny w życiu społecznym. Może ten sondaż pozwoli zespołowi, który ewentualnie będzie proponował jakieś rozwiązania w tym temacie panu prezydentowi, mieć orientację, czego chcą nasi mieszkańcy. Osobiście uważam, że to jest bardzo ważna historia i nad historią należy się pochylać- stwierdziła przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17610 razy,
ostatnio: 2022-06-26 12:49:03
Skomentuj artykuł:
Powrót