Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2018-01-07

Izba pamięci cukrownictwa otwarta

W budynku po dawnej cukrowni Częstocice w Ostrowcu została otwarta Izba "Kawałek historii polskiego cukru w Częstocicach". W zabytkowej "sali lustrzanej" zgromadzono ponad 600 eksponatów z 50 cukrowni, w większości już nieistniejących. Najstarszy dokument, jaki można obejrzeć, pochodzi z 1839 roku.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

W 2017 roku Krajowa Spółka Cukrowa powołała zespół do spraw historycznych, którego zadaniem było opracowanie koncepcji powstania placówki muzealnej w byłej cukrowni w Ostrowcu.
- Ostrowiec Świętokrzyski, Częstocice to miejsce, w którym została uruchomiona pierwsza cukrownia w Królestwie Polskim. Było to prawie 200 lat temu. Postanowiliśmy docenić ten i fakt i w budynku uruchomić Izbę Pamięci Cukrownictwa- przyznał Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej w Toruniu, który uczestniczył w otwarciu Izby.
W ocalałym przed rozbiórką budynku, w historycznej "sali lustrzanej", która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń cukrowni Częstocice, w gablotach pokazanych jest ponad 600 eksponatów, które udało się zebrać z blisko 50 zakładów z terenu całej Polski. Wiele z nich pochodzi z I połowy XX wieku. Są to m. in. mapy, plany cukrowni, papiery wartościowe, pieniądze w formie monet i banknotów, pocztówki, medale, sztandary, okolicznościowe puchary i wazony. W gablotach znajdują się także dokumenty, zdjęcia. Do dyspozycji zwiedzających uruchomiony został infokiosk, wyposażony w ekran dotykowy, który prezentuje kilka tysięcy obiektów. Są tam fotografie urządzeń cukrowniczych, skany akcji i pieniędzy.
Najstarszym dokumentem swoistego muzeum jest umowa pożyczki na wybudowanie cukrowni zawarta z Bankiem Polskim w 1839 roku przez Michała Popławskiego.
- To miejsce ma znaczenie nie tylko dla Ostrowca. Jeszcze 20 lat temu funkcjonowało 78 cukrowni na terenie Polski, dziś jest tylko 18 pracujących. Po niektórych są tylko kominy. W wielu cukrowniach starano się, aby utworzyć muzeum dziejów cukrowni, ale to w Częstocicach została otwarta Izba Pamięci Cukrownictwa. Mamy tutaj pokazane dzieje od początku istnienia przemysłu cukrowniczego, który stanowił najistotniejszą gałąź przemysłu rolno-spożywczego na Ziemiach Polskich, aż po współczesność- przyznał ostrowiecki historyk Waldemar Brociek.
Cukrownia w Ostrowcu, która była najstarszym zakładem w Polsce, została zamknięta ponad 10 lat temu. Już wówczas podjęto starania, by choć część zabytkowych urządzeń, dokumentów, fotografii zachować dla potomnych. Znaczna część obiektów, gdzie była prowadzona produkcja cukru, zakładu została niestety rozebrana, a linia zdemontowana.
Były próby otwarcia biogazowni na tym terenie, lecz nie powiodły się. Miało powstać centrum wypału wapna, dziś działa jeden piec.
Otwarcie Izby Pamięci Cukrownictwa, pozostawienie dla potomnych fragmentu z tej pięknej blisko dwustuletniej historii, to ważna chwila dla pracowników.
- Łezka się w oku kręci, że w tym budynku, w którym historia polskiego cukrownictwa jest najstarsza, będziemy mogli tworzyć dalszą historię. Przez kolejne lata planujemy poszerzenie ekspozycji. Jest szereg elementów urządzeń, map, które na razie magazynujemy. Jeżeli uda się wyremontować kondygnację poniżej, to tam zostaną wystawione. W sąsiednim pomieszczeniu chcemy stworzyć bibliotekę cukrowniczą- powiedział Zdzisław Salus z KSC.
W otwarciu Izby Pamięci Cukrownictwa wzięli udział przedstawiciele KSC, parlamentarzyści, starosta Zbigniew Duda, prezydent Jarosław Górczyński, którzy gratulowali pomysłu. Wystawę poświęcił ksiądz dziekan Jan Butryn z parafii w Szewnie.
W najbliższą sobotę, 13 stycznia odbędą się dni otwarte, podczas których będzie można obejrzeć wszystkie eksponaty z przewodnikiem.G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20476 razy,
ostatnio: 2022-07-01 22:42:25
Skomentuj artykuł:
Powrót