Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-27

Szpital wie, co kupić, a nie radni

Dwa miesiące temu Rada Miasta podjęła decyzję o przekazaniu niespełna 320 tys. zł dotacji do zakupu echokardiografu na potrzeby Oddziału Kardiologii w ostrowieckim szpitalu. Dyrekcja szpitala w piśmie, które trafiło do wszystkich radnych jeszcze przed obradami, stwierdziła, że nie jest to najlipniejsza potrzeba, jeśli chodzi o sprzęt czy aparaturę. W ubiegłym tygodniu prezydent poinformował pisemnie starostę i dyrekcję szpitala, że czeka na propozycje, na jaki cel ma być wykorzystana dotacja.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Sprawa gminnych pieniędzy, za które radni chcieli, aby został kupiony echokardiograf dla Oddziału Kardiologii, toczy się od kilku miesięcy.
- Pan prezydent wystąpił z wnioskiem o sfinansowanie zakupu echokardiografu w kwocie 200 tys. zł. Pytaliśmy, o jakie urządzenie chodzi, bo w tej kwocie nie ma możliwości pozyskania nowego echokardiografu. Pojawiła się druga koncepcja, czyli dotacja w wysokości 311 999 złotych. Informowaliśmy pana prezydenta, radnych, że kierowanie dotacji na echokardiograf, który jest w planach zakupowych w ramach projektu z dofinansowaniem z zewnątrz, jest działaniem nieskonsultowanym z nami- przypomina Dariusz Kopania, dyrektor do spraw lecznictwa Szpitala Powiatowego w Ostrowcu.
Mimo to radni zadecydowali, że pieniądze chcą dać na potrzeby Oddziału Kardiologicznego.
W ubiegłym tygodniu w siedzibie starostwa miało odbyć się spotkanie prezydenta, starosty i dyrekcji szpitala na temat przekazania dotacji na inny cel. Nie doszło do rozmów, ale prezydent Jarosław Górczyński pisemnie wraził swoje stanowisko. Jak można przeczytać, prosi o precyzyjne określenie terminów, kiedy byłby finalizowany zakup urządzenia z RPO i jaka byłaby wysokość wkładu własnego. To pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie udzielenia dotacji przez Radę Miasta.
- Po naszych licznych pismach i interwencjach prezydent Jarosław Górczyński zrozumiał, że to dyrekcja szpitala najbardziej zna potrzeby. W piśmie zapytał nas o możliwości dofinansowania innych urządzeń i w jaki sposób szpitalowi pomóc- opowiada starosta Zbigniew Duda.
Wiadomo, że szpital ma szansę na pozyskanie sprzętu na kardiologię za ponad półtora miliona złotych. Zdaniem starosty wydawanie pieniędzy budżetowych w tym momencie właśnie na echokardiograf nie jest do końca zasadne.
- Chodzi o niemarnotrawienie pieniędzy naszych podatników. Jeżeli echokardiograf możemy mieć za 50 tys. zł, bo taki jest wkład własny do zakupu tego aparatu, to wydatkowanie kolejnych 250 tys. zł jest bezcelowe. Przeznaczymy 225 tys. zł podatników jako wkład własny do całego projektu i pozyskamy sprzęt za półtora miliona złotych- argumentuje Zbigniew Duda.
Na liście zakupowej jest nie tylko wysokiej klasy echokardiograf, ale również szpital chce pozyskać dofinansowaniem z RPO przenośny echokardiograf, co zostało skonsultowane z kardiologami, plus pełne wyposażenie monitorujące dla sali intensywnego nadzoru jak na przykład elektromonitory, holtery.
- Na chwilę obecną projekt przeszedł pozytywną opinię i jest poddawany konsultacjom. Ma zostać do końca roku oceniony, a zakupy urządzeń będą w przyszłym roku- dodaje doktor Kopania.
Temat pomocy gminy i sposobu jej realizacji w przyszłości, stał się przyczynkiem do burzliwej dyskusji na Społecznej Radzie ZOZ.
- Uważam, że Rada Społeczna powinna się ustosunkować do pisma pana prezydenta w formie odezwy czy też apelu, informującego o tym, że właściwym organem do podejmowania decyzji jest zarząd szpitala. To dyrekcja szpitala wie najlepiej, co jest potrzebne- powiedział Krzysztof Ołownia, przewodniczący Społecznej Rady ZOZ.
- Nikt nie neguje, że każdy dar dla szpitala jest cenny. Jednak w tym wszystkim zabrakło mi dialogu- odniósł się z kolei do sytuacji Rafał Lipiec, dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostrowcu.- Bez mojej wiedzy została podjęta taka decyzja, choć są inne pilne potrzeby, jak na przykład aparat do znieczulenia. Pomoc oferowana przez gminę mogłaby zostać wykorzystana na przykład jako wkład własny szpitala do projektu kardiologicznego.
Społeczna Rada ZOZ uznała, że dyrekcja szpitala powinna jak najpilniej odpowiedzieć prezydentowi, czy opowiada się za takim rozwiązaniem, czy też chce, aby został zakupiony inny sprzęt, wskazany przez fachowców. Z kolei czy prezydent przyjmie propozycję lecznicy, dowiemy się na sesji, bowiem wszelkie zmiany muszą być przegłosowane przez Radę Miasta. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9770 razy,
ostatnio: 2020-09-21 16:16:42
Skomentuj artykuł:
Powrót