Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-12-06

trowiecki Browar Kultury robi wrażenie

Budowa Ostrowieckiego Browaru Kultury idzie pełną parą. Na jesień przyszłego roku zaplanowane jest otwarcie obiektu, gdzie swoje siedziby będą miały Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych. Będzie to z pewnością jeden z najnowocześniejszych kompleksów kulturalnych w regionie, wkomponowany w stare mury browaru Saskich.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Zadanie wykonywane jest dzięki dofinansowaniu, w wysokości 17 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Przed modernizacją powierzchnia funkcjonujących w Browarze instytucji kultury wynosiła 2,5 tys. m2, a po remoncie będzie ok. 5,5 tys. m2. Zadania odnowy historycznego obiektu podjęła się wyłoniona w przetargu firma MTM Budownictwo.
- Tempo prac jest dobre, obiekt jest podzielony na osiem części, a stan prac jest różnie zaawansowany. Póki co pogoda pozwala na prowadzenie prac na zewnątrz. Na razie realizowane są głównie rozbiórki lub zabezpieczenia, ale już wykonawca rozpoczął prace wykończeniowe w tych częściach budynku, które były w najlepszym stanie - BWA i MCK. Zaczęła się zima, więc prace będą trwały głównie wewnątrz- informuje Krzysztof Kowalski,
Największym wyzwaniem dla tarnowskiej firmy, która wygrała przetarg, jest przebudowa skrzydła od ulicy Siennieńskiej. Jest to najstarsza część Browaru, a po modernizacji swoją siedzibę będzie miała tam Miejska Biblioteka Publiczna. Część budynku musiała zostać rozebrana, ściany zostały wzmocnione, także w niedalekiej już przyszłości księgozbiór placówki zyska bardzo dobre lokum.
Ostrowiecki Browar Kultury już na wizualizacji prezentuje się imponująco. Połączenie zabytkowych części, z nowoczesnymi rozwiązaniami, robi wrażenie. Prezydent Ostrowca uważa, że będzie to perła architektoniczna na skalę Polski.
- W ciągu roku ten obiekt całkowicie zmieni swoje oblicze. Ostrowiecki Browar Kultury to nie tylko sale wystawiennicze, to będzie miejsce, gdzie dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje pasje, a rodzice i dziadkowie znajdą tu chwile relaksu. W Ostrowieckim Browarze Kultury swoje siedziby znajdą: Biuro Wystaw Artystycznych, Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. Zrobimy wszystko, żeby te obiekty tętniły życiem. To była ostatnia chwila na wybudowanie tego browaru. Widząc, co dzieje się teraz na rynku budowlanym, wiemy, że koszty są coraz wyższe. W takich pieniądzach Browar Kultury na pewno by nie powstał. Dzięki temu, że przetarg został przeprowadzony w ubiegłym roku, to dziś można powiedzieć, że jesteśmy bezpieczni. Wszyscy czekamy na ten obiekt, bo będzie to perła na skalę tej części Polski. Dostaliśmy największe - ponad 17 mln zł - dofinansowanie w województwie świętokrzyskim. Dla miasta to najważniejsza inwestycja ze względu na skalę, zakres i koszty. Na pewno musimy wykonać sporo prac, aby przygotować obiekt do otwarcia, ale najważniejsze jest to, że Browar, będący naszym dziedzictwem i mający ogromną wartość historyczną dla miasta, nie zniszczeje - stwierdził Jarosław Górczyński w czasie zwiedzania budowy wraz z dziennikarzami.
Ostrowiecki Browar Kultury ma być gotowy na jesień przyszłego roku. Prezydent zapowiedział, że zwiększy się zatrudnienie w jednostkach kultury.G. Soboń Z historii Browaru
Browar Saskich w Ostrowcu wybudowano w 1908 r. Głównym akcjonariuszem był urodzony w Radomiu w 1886 r. Stanisław Leon Saski, syn właściciela radomskiego browaru - Juliusza Saskiego. Do 1918 r., to jest do śmierci ojca Stanisław Saski samodzielnie zarządzał ostrowieckim browarem. Później w wyniku podziału majątku Juliusza Saskiego, współwłaścicielami przedsiębiorstwa obejmującego oprócz browaru także słodownię, stolarnię, suszarnię i młyn parowy zostali Julian i Józef Sascy oraz Maria Cybulska. Firma funkcjonowała wtedy pod szyldem Browar Parowy Stanisław Saski i Spółka.
W czasie okupacji hitlerowskiej produkcję kontynuowano na potrzeby Niemców, którzy 30 września 1942 r. na ostrowieckim Rynku powiesili 56-letniego Stanisława Saskiego jako jednego z 30 zakładników zatrzymanych po wysadzeniu mostu na Romanowie.
Po 1945 r. jeszcze przez rok Browar i młyn były samodzielnie zarządzane przez prawowitych właścicieli, których interesy reprezentował brat śp. Stanisława Saskiego - Julian. W 1946 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów ostrowiecki browar został wpisany do wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność skarbu państwa za odszkodowaniem. W latach 1951- 1957 browar funkcjonował pod nazwą Ostrowieckie Zakłady Spożywcze Przemysłu Terenowego. W 1975 r. ostrowiecki Browar zaprzestał własnej produkcji i jako rozlewnia piwa stał się filią browaru w Warce. W latach 70. ubiegłego wieku nastąpiła ostateczna likwidacja ostrowieckiego browaru. Zlokalizowano tam magazyny Herbapolu. W 1984 r. rozpoczęto adaptację budynków browaru na centrum kulturalne, dwa lata później trafiło tam przeniesione z osiedla Pułanki Miejskie Centrum Kultury, a w 1995 r. utworzone wtedy od podstaw Biuro Wystaw Artystycznych. 21 marca 1992 r. podczas ceremonii uroczystego otwarcia, Miejskiemu Centrum Kultury nieoficjalnie - bo bez stosownego aktu prawnego - nadano imię Stanisława Leona Saskiego.
Od 1948 do 1998 r. jego spadkobiercy toczyli sądową batalię o cofnięcie krzywdzącej ich decyzji lub wypłacenie odszkodowania. Ostatecznie odzyskali swoją własność 15 grudnia 1998 r. W 2009 r. zakończył się trwający pięć lat proces przejmowania przez gminę Ostrowiec Świętokrzyski udziałów od spadkobierców rodziny Saskich.

/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13732 razy,
ostatnio: 2021-06-21 00:29:02
Skomentuj artykuł:
Powrót