Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-11-28

Dekady pracy dla dzieci i chorych

Siostry Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi świętowały piękny, poczwórny jubileusz 160 lat istnienia Zgromadzenia, 100. rocznicę obecności na Ziemi Sandomierskiej, 90. lat pracy sióstr w Ostrowcu oraz 80. lat posługi Zgromadzenia przy ulicy Grabowieckiej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Siostry zakonne na stałe wpisały się w krajobraz ostrowieckiej kolegiaty. Do dzisiaj sprawują posługę duszpasterską poprzez nauczanie katechezy, opiekowanie się kościołem. Jednak działalność Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi w Ostrowcu jest znacznie szersza.
- Nasza posługa zaczęła się właśnie od prowadzenia sierocińca, później ochronki, także opieki nad chorymi robotnikami i ich rodzinami. Zasłużyłyśmy się przede wszystkim tym, że Pan Jezus pozwolił nam nieść pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują- mówiła siostra Elżbieta Kot.
Siostry już od 90 lat pomagają najbardziej potrzebującym, obecnie Zgromadzenie prowadzi dwa domy dziecka w Denkowie.
- Zajmujemy się opieką nad dziećmi, młodzieżą. Dom w Denkowie jest kontynuacją sierocińca założonego na ulicy Słowackiego. W tej chwili istnieją tam dwie placówki opiekuńczo- wychowawcze. Mieszka w nich 28 dzieci. Daje to możliwość stworzenia podopiecznym warunków jak najbardziej zbliżonych do domowych- dodaje siostra Elżbieta Kot.- Naszym marzeniem jest, by taki dom nie musiał istnieć. To oznaczałoby, że wszystkie dzieci mają swoje domy. Współpracujemy z rodzicami, kiedy się tylko da, aby dzieci mogły wrócić do swoich rodzinnych domów.
Siostry prowadzą też przedszkole i szkołę podstawową przy ulicy Grabowieckiej. Szkoła i przedszkole mają bardzo dobrą renomę, a celem na najbliższe lata jest rozbudowa bazy lokalowej placówek. To właśnie uczniowie Katolickiego Zespołu Edukacyjnego przygotowali bardzo ciekawy i chwilami wzruszający program z okazji jubileuszu. Podjęli ogromny trud odtworzenia życia i pracy sióstr na ziemi ostrowieckiej. Dzięki artykułowi szkolnego historyka Grzegorza Nowaka stworzono nietuzinkowy scenariusz, będący wyrazem pamięci o zmarłych i żyjących siostrach, które swe życie poświęciły potrzebującym. Dopełnieniem stała się wyjątkowa scenografia i oprawa muzyczno-taneczna.
Podczas uroczystości odbył się też wernisaż wystawy i promocja książki "Siostry na trudne czasy...". Książka i wystawa są efektem akcji społecznej, prowadzonej w Ostrowcu i okolicach przez ostatnie kilkanaście miesięcy.
Z okazji tak pięknego jubileuszu siostry otrzymały mnóstwo życzeń i gratulacji, między innymi od władz powiatu, miasta, duchowieństwa, przyjaciół i mieszkańców miasta.G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12718 razy,
ostatnio: 2021-06-20 14:15:51
Skomentuj artykuł:
Powrót