Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-03-14

Nagroda TP S.A. dla ZSH

    Zespół Szkół Hutniczych z Ostrowca został wyróżniony i zdobył jedną z nagród w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Telekomunikację Polską S. A. Wyróżniono w nim szkoły, które przygotowały najciekawsze pomysły lub koncepcje wykorzystania Internetu w szkole.


    Na konkurs wpłynęło aż 600 prac z całej Polski. Był on adresowany do uczniów i nauczycieli wszystkich szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Swoje pomysły uczniowie mogli przedstawiać w formie projektu strony internetowej lub innej formie prezentacji multimedialnej. W całym konkursie nagrodzono 42 szkoły, w tym trzy z województwa świętokrzyskiego. W gronie tym znalazł się Zespół Szkół Hutniczych z Ostrowca.


    -Propozycją konkursową zainteresowało się czterech uczniów z klasy V technikum o specjalności systemy komputerowe: Robert Spadło, Mariusz Kucharczyk, Tomasz Kwatera i Marcin Rysiak. Wspólnie z nauczycielem informatyki Zbigniewem Kaletą przygotowali oni stronę internetową. Pokazali jak można wykorzystać Internet na zajęciach dydaktycznych w szkole -mówi Roman Kita, dyrektor Zespołu Szkół Hutniczych w Ostrowcu.


    -Przyjęliśmy za cel naszych prac, aby w gąszczu informacji, jakie dostarcza nam obecnie Internet, uczeń mógł szybko dotrzeć do tych treści, które są mu w danej chwili potrzebne -tłumaczy mi opiekun uczniów. -Wygląda to w ten sposób, że na głównej stronie internetowej znajdują się podstawowe przedmioty ogólne, jak chociażby język polski czy historia, a także przedmioty zawodowe. Jeśli teraz klikniemy myszką, dajmy na to na język polski, to od razu dotrzemy do skrótowych informacji na interesujący nam temat, np. epoki literackie lub pisarze. W ten sam sposób możemy uzyskać informacje z innych przedmiotów. Przygotowaliśmy tzw. linki internetowe, za pośrednictwem których można bardzo szybko dotrzeć do nowości naukowych, nowych koncepcji, pojęć, itp.


    -Mieliśmy mnóstwo innych pomysłów na wykorzystanie Internetu, ale zabrakło czasu na ich zrealizowanie. Cieszymy się, że nasza praca została dostrzeżona i wysoko oceniona -przyznają uczestnicy konkursu.


    Młodzież z V klasy technikum otrzymała od organizatora konkursu m.in. telefon komórkowy, sześciotomową Encyklopedię Powszechną na płytach CD-ROM oraz wiele drobnych upominków, w tym koszulki reklamowe TP S.A.


    Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie ostrowieckiego technikum przyznają, że informatyka jest obecnie dziedziną nauki, która rozwija się najszybciej.


    Stad ogromne zainteresowanie komputerami i ich wykorzystaniem w różnych dziedzinach życia. Szkoła posiada obecnie aż 3 kompleksowo wyposażone pracownie, w których zainstalowano ponad 50 komputerów nowej generacji, w tym Pentium I II. W każdej pracowni jest dostęp do Internetu. Młodzież chętnie z tej możliwości korzysta, często zostaje w pracowniach po lekcjach i serfuje po Internecie.


    -A dostęp do Internetu jest coraz łatwiejszy i tańszy.


    -Porozumieliśmy się w telekomunikacją w sprawie zainstalowania w naszej szkole terminalu SDI -mówi dyrektor Roman Kita. Pomaga nam w tym dyrektor TP. S. A w Ostrowcu, Sławomir Bełczewski, który jest absolwentem naszej szkoły i skończył studia na kierunku elektroniki. Dzięki nowemu systemowi dwukrotnie przyśpieszony zostanie przekaz transmisji danych. Zatem o każdej porze dnia uczniowie bez problemu będą mogli uzyskać połączenie i dużo szybciej niż to ma miejsce obecnie, dotrzeć do potrzebnych w szkole informacji.


    W Zespole Szkół Hutniczych zmienia się profil kształcenia. W technikum na próżno już szukać kierunków nauki związanych z hutnictwem. Z roku na rok przybywa kandydatów zainteresowanych nauką w klasach o profilu elektronicznym i elektrycznym. W technikum stworzony został ciąg klas (w tym dwie pierwsze) o specjalności systemy komputerowe. Także w czteroletnim liceum technicznym są klasy o profilu elektronicznym.


    -Ze wspomnianej już klasy piątej technikum o specjalności systemy komputerowe, wszyscy uczniowie wybierają się w tym roku na studia: na elektronike. informatvke czv telekomunikację. Większość młodzieży zamierza uczyć się na renomowanych uczelniach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.


    Przypuszczam, że po ukończeniu studiów nasi absolwenci nie będą mieć problemów z pracą -zapewnia mnie Zbigniew Kaleta. -Elektronika, informatyka są dziedzinami przyszłości, zmieniają one szybko świat i nasze życie.
/ K. Florys /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 27641 razy,
ostatnio: 2020-07-06 23:35:05
Skomentuj artykuł:
Powrót