Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-06-22

Grupa Kołobrzeg w Ostrowcu


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      W Biurze Wystaw Artystycznych czynna jest wystawa twórców zrzeszonych w nieformalnej "Grupie Kołobrzeg".


    Razem tworzą pewną wspólnotę, ale każdy z nich jest oryginalną i niepowtarzalną indywidualnością. Grupa zrzesza profesjonalnych plastyków z dyplomami wyższych uczelni oraz członków Związku Polskich Artystów Plastyków a także amatorów, którzy jeszcze nie uzyskali statusu członka ZPAP. Wystawiają zazwyczaj w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, która właśnie obchodzi swoje 15-lecie. Skąd prezentacja osiągnięć Grupy Kołobrzeg w Ostrowcu? Na zasadzie wymiany. Nasze BWA przygotowało zbiorową wystawę ostrowieckich twórców, pod patronatem prezydenta miasta, Jana Szostaka "Ostrowieckie środowisko plastyczne". Wystawa ta właśnie prezentowana jest w Kołobrzegu, w Galerii Sztuki Współczesnej. Taka "wymiana" artystyczna jest bardzo dobrą promocją obu środowisk artystycznych.


    Ostrowiecka wystawa została wyposażona w pięknie wydany katalog.


    -Artyści ostrowieccy zgrupowani wokół BWA, to grupa twórców nie posiadających wspólnego credo artystycznego. Są to ludzie tworzący własny świat barw, plam, kresek, brył nastrojów. Każdy z osobna to swoista indywidualność twórcza i intelektualna - napisał w nim dyrektor BWA, Gustaw Hadyna. O historii ostrowieckiego środowiska plastycznego bardzo interesująco opowiedziała Jolanta Chwałek.


    Ta nasza historia jest piękna i warto pamiętać przynajmniej nazwiska osób, które się w niej zapisały.


    Nie do końca tylko zgadzam się ze stwierdzeniem, że ostrowieckie środowisko plastyczne tworzą tylko: Wanda Badowska-Twarowska, Waldemar Bylak, Krzysztof Ciok, Kazimierz Czuba, Gustaw Hadyna, Mieczysław Iżak, Aleksander Jasin, Tomasz Kandyba, Tadeusz Kurek, Zofia Pająk, Norbert Palmer, Wojciech Ryłko, Andrzej Rzepka, Aleksander Salij, Ewa Samulik, Zbigniew Sawaryn, Agnieszka Słodkowska, Monika Stencel, Tadeusz Szypowski, Agnieszka Tworek i Marta Zawadzka.


    Jeśli wymienia się tu osoby urodzone w Ostrowcu, które mieszkają i tworzą poza naszym miastem, to może warto by pamiętać o wszystkich, choćby o Norbercie Rasińskim. Gdyby tak dobrze poszukać, to jest więcej osób, które może nie biorą udziału we wspólnej wystawie, ale niewątpliwie należą do naszego środowiska plastycznego.


    K Żak
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 41003 razy,
ostatnio: 2021-04-17 17:12:57
Skomentuj artykuł:
Powrót