Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-03-01

"Chreptus" zaprasza na dzień patrona


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Liceum Ogólnokształcące nr II obchodziło niedawno swoje 90-lecie. Od 1923 roku patronem szkoły jest Joachim Chreptowicz.


    Ostrowieckie liceum jest jedyną szkołą Polsce, której patronuje ten reformator oświaty, działacz Komisji Edukacji Narodowej. Nie jest to najpopularniejsza postać tej epoki. Patronami szkół wciąż częściej pozostają reprezentanci radykalnej wizji reformy państwa z czasów stanisławowskich - Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki czy Stanisław Małachowski.


    Z tej perspektywy Joachim Chreptowicz to postać bardziej kontrowersyjna, jednak godna propagowania.


    Joachim Chreptowicz zmarł 4 marca i właśnie ten dzień traktowany jest jako najważniejsze święto liceum Dzień Patrona. W tym roku będzie on obchodzony po raz 25 - w sobotę 6 marca, od godziny 9.00.


    Od lat z Dniem Patrona związane jest szereg uroczystości. Główną atrakcją jest program artystyczny przygotowany przez uczniów oraz turniej piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły.


    Tak będzie również w tym roku.


    W obchodach Święta Patrona biorą udział nie tylko pracownicy i uczniowie Chreptowicza". Stało się już tradycją zapraszanie gimnazjalistów z klas trzecich (a wcześniej uczniów klas ósmych). Dla nich zorganizowane będą kwizy i konkursy (biologiczno - chemiczny, matematyczny, informatyczny, fizyczny, językowe). Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.


    Zabawowa forma sprzyja zapoznaniu przyszłych licealistów z nauczycielami i starszymi kolegami. Gimnazjaliści maja okazję zwiedzić szkołę, zobaczyć, jak jest wyposażona.


    Jest to również inauguracja akcji rekrutacyjnej w LO nr II. Dyrektor Jerzy Nowak zapozna kandydatów do szkoły z ofertą edukacyjną, poinformuje, jakie klasy będą utworzone w nowym roku szkolnym i jak będzie przebiegała rekrutacja.


    Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Liceum im. Chreptowicza zapraszają uczniów gimnazjum wraz z rodzicami i nauczycielami do odwiedzenia szkoły w najbliższą sobotę, 6 marca o godzinie 9.00.

/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 38068 razy,
ostatnio: 2021-04-23 07:00:07
Skomentuj artykuł:
Powrót