Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-12-13

Zimowy wieczór z profesorem Mądzikiem

Źródło: Urząd Miasta

W piątek 3 grudnia w ostrowieckiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy plakatów i fotografii Leszka Mądzika. Bezpośrednio po nim w galerii wystawiono jego autorski spektakl "Bruzda" w wykonaniu Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- Nigdy jeszcze nie pokazywałem na jednej wystawie swoich plakatów i fotografii, ale jak tu patrzę na nie, to widzę, że artystycznie stanowią one jeden organizm. Łączy je czas,  który wywiera swoje bardzo silne piętno, a w końcu nas zabiera. Gdy dodamy do tego spektakl, to mamy do czynienia z tryptykiem, który ujawnia moją tęsknotę za tym co robię w teatrze, czyli przemijaniem i odchodzeniem - wyznał L. Mądzik jako twórca Sceny Plastycznej KUL. Spektakl "Bruzda", który wcześniej był wystawiany m.in. w Australii, Peru i na Litwie zazwyczaj był grany w niemalże absolutnych ciemnościach. W Ostrowcu Świętokrzyskim było jednak inaczej. Atak zimy sprawił, że organizatorzy zrezygnowali z zamiaru pokazania "Bruzdy" w surowych wnętrzach Browaru Saskich i ostatecznie widzowie obejrzeli poruszający spektakl w salach Galerii BWA przy pełnym oświetleniu i z czynnym udziałem Leszka Mądzika:
- Poprzez ten niemal chirurgiczny zabieg chciałem ujawnić mechanizmy działania Sceny Plastycznej KUL oraz źródła ekspresji zarówno mojej jak i aktorów. Choć idea mojego teatru została w ten sposób zakłócona, to uważam, że  mimo to spektakl na tym zyskał - uznał L. Mądzik, który 23 listopada odebrał od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominację profesorską. Wspomniał o tym otwierający piątkowy wernisaż w Galerii BWA prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński. Uczestnikiem tego ważnego dla naszego miasta wydarzenia kulturalnego był również nowy starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga. BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim powstało w czasach, gdy sprawował urząd prezydenta miasta. Profesor Leszek Mądzik od początku zasiada w Radzie Programowej Biura Wystaw Artystycznych. Do jej składu powołał go założyciel i pierwszy kustosz ostrowieckiego BWA, zmarły trzynaście lat temu Tadeusz Maj: - Ta galeria naprawdę jest znana w całym kraju. Krążąc po Polsce przekonałem się, że ambicją wielu wybitnych artystów jest ich obecność w tej galerii oraz udział w mającym obecnie charakter biennale  Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki - zapewnił prof. L. Mądzik. Razem z nim w Radzie Programowej BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim zasiadają obecnie: prof. Stanisław Baj (prorektor ASP w Warszawie), prof. Adam Wsiołkowski (rektor ASP w Krakowie), prof. Stanisław Tabisz (ASP Kraków), prof. Antoni Janusz Pastwa (ASP Warszawa)  oraz reprezentujący ostrowieckie środowisko artystyczne Bożena Sergiel, Tadeusz Szypowski i Wojciech Kotasiak.
/UM/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 29649 razy,
ostatnio: 2020-06-02 04:14:41
Skomentuj artykuł:
Powrót