Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-08-31

Rowerem po śladach zabytków techniki doliny Kamiennej

Na dwóch kółkach

Dla uczczenia sylwetki oraz dorobku Mieczysława Radwana w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą Jego urodzin Klub Turystyki Rowerowej przy Oddziale PTTK im. M. Radwana opracował harmonogram wycieczek "na dwóch kółkach" mających na celu poznanie zabytków techniki, o ochronę których już okresie międzywojennym zabiegał patron oddziału.
W związku z Rokiem Radwanowskim ogłoszonym przez Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana dla uczczenia 120. rocznicy urodzin Mieczysława Radwana, uroczyście zainaugurowanym 27 kwietnia tego roku w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Św., działający przy oddziale Klub Turystyki Rowerowej opracował plan imprez rowerowych mających na celu poznanie zabytków techniki doliny rzeki Kamiennej, o których ochronę już w okresie międzywojennym czynił starania Mieczysław Radwana.

- Mieczysław Radwan z wielką pasją odnosił się do ratowania pozostałości świadczących chlubnej przeszłości polskiego przemysłu, zwłaszcza przemysłu hutniczego. Urodzony i mieszkający na terenie regionu świętokrzyskiego, od najmłodszych lat stykał się z zakładami przemysłu staropolskiego, które pracowały ostatkiem sił bądź popadały nieodwracalnie w ruinę. Zauroczony nimi jeszcze przed II wojną światową rozpoczął szeroką akcję na rzecz ratowania ich- mówi Tadeusz Krawętkowski, prezes Oddziału PTTK im. M. Radwana. - W pierwszą niedzielę lipca wybraliśmy się rowerami do Chlewisk, gdzie znajduje się wielki piec, jeszcze do 1940 r. jako ostatni w Europie pracujący w oparciu o węgiel drzewny. Chlewiska to także miejscowość, w której w czasie II wojny światowej mieszkał i pracował Mieczysław Radwan- kontynuuje. - W najbliższym czasie planujemy wycieczki do Bliżyna, Kamiennej, Bzina, Parszowa, Michałowa, Rudy, Starachowic, Wąchocka, Skarżyska. Chcemy także wybrać się do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Znajdują się tam dwa chronologicznie następujące po sobie zakłady wielkopiecowe.

Aby urozmaicić ofertę imprez rowerowych, a przy okazji zyskać na czasie, który zostanie wykorzystany na zwiedzanie, większość wycieczek szlakiem zabytków techniki doliny rzeki Kamiennej będzie połączona z dojazdem pociągiem.
/M. Bryła-Mazurkiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14288 razy,
ostatnio: 2021-04-17 21:15:53
Skomentuj artykuł:
Powrót