Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-09-08

Mistrzostwo kreski

Grafika i malarstwo Henryka Ożoga

Na pierwszej powakacyjnej wystawie w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych zgromadzono grafiki i malarstwo Henryka Ożoga, kierownika Katedry Grafiki Warsztatowej krakowskiej ASP.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Henryk Ożóg (ur. 11stycznia 1956 r. w Wysokiej k. Wadowic) ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1981 r. w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Mieczysława Wejmana. Od 1983 r. związany jest zawodowo z krakowską uczelnią. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Grafiki Warsztatowej.

Artysta gościł w naszym mieście już dwukrotnie. Jego prace można było podziwiać podczas wystawy zbiorowej prezentującej krakowską grafikę. W zeszłym roku był jednym z jurorów Jesiennego Salonu Sztuki. Wystawa, którą od piątku można oglądać w BWA, jest - jak podkreślił Ożóg - pierwszą tak dużą prezentacją jego dorobku.

- To pierwsza moja wystawa indywidualna, na której zgromadzono tak wiele prac. Jestem pod wrażeniem, bo nigdy nie widziałem ich tyle w jednym miejscu i w dodatku tak doskonale zaaranżowanych- pokreślił artysta.- Nie miałam własnej pracowni, dlatego prace, które tu zawisły, wykonywałem w piwnicy. Można z nich dowiedzieć się o moich największych fascynacjach. Są nimi ludzie, psy i samoloty. Ponieważ człowiek musi się rozwijać i stale próbować czegoś nowego, moje ostatnie grafiki to abstrakcje.

Obrazy i grafiki, które zawisły na ścianach ostrowieckiej galerii, ukazują rozmach wyobraźni Ożoga, jego warsztatowe pasje, próby opisu rzeczywistości zarówno w dynamice i zmienności, jak i w kształcie zatrzymanym. Różnorodny czasem wręcz agresywny przekaz będący często pożywką nowego pokolenia artystów w jego pracach ulega przetworzeniu i refleksji. To bardzo osobista i przemyślana kreacja, którą z całą pewnością warto zobaczyć na własne oczy.
/K. Fałdrowicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13151 razy,
ostatnio: 2021-04-23 08:06:40
Skomentuj artykuł:
Powrót