Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-09-08

Mały jubileusz Dni Muzyki

Koncerty kameralne, chóralne i symfoniczne

W najbliższy piątek rozpocznie się jubileuszowa, piąta edycja festiwalu "Dni muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim". Przez trzy dni w naszym mieście rozbrzmiewać będzie klasyka Haendla, Mozarta, Beethovena i Haydna.
"Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim" to impreza organizowana od pięciu lat z ogromną determinacją przez Miejskie Centrum Kultury, odbywająca się pod honorowym patronatem wojewody świętokrzyskiego, Bożentyny Pałki - Koruby i prezydenta naszego miasta, Jarosława Wilczyńskiego.

Podobnie jak w poprzednich czterech edycjach, trzydniowy festiwal w swej idei poświęcony będzie muzyce klasycznej - koncertom kameralnym, chóralnym i symfonicznym.

"Spotkanie z mistrzem" to tytuł koncertu inaugurującego. Będzie to recital znakomitego polskiego organisty Marka Toporowskiego. Koncert artysty odbędzie się w piątek 11 września o godz. 19 w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła. Drugi dzień festiwalu wypełnią dwa koncerty. Pierwszy z nich, tradycyjnie już, stanowić będzie ostrowiecki akcent. Przed publicznością zgromadzoną w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła (godz. 17) wystąpi chór nauczycielski "Coro Cantorum" prowadzony przez dyrygent - Ewę Goworowską. Nauczycielom w trzech utworach towarzyszyć będzie zespół wokalny "Świętokrzyskie Bemolki" działający pod kierunkiem Ewy Jurkowskiej - Siwiec przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tego samego dnia o godz. 19 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach odbędzie się koncert poświęcony twórczości J. F. Haendla w związku z 250. rocznicą śmierci tego kompozytora oraz F. Mendelssohna w dwusetną rocznicę urodzin twórcy. Solistami wieczoru będą Ludmiła Worobec - Witek (skrzypce) i Artur Jaroń (fortepian). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Kameralna "Polish Camerata" pod dyrekcją Marka Głowackiego.

Niedziela, 13 września to trzeci i zarazem ostatni dzień festiwalu, na który przewidziano kolejne dwa koncerty. O godz. 17 w Muzeum Archeologiczno - Historycznym przy ul. Świętokrzyskiej 37 usłyszymy kielecki kwartet smyczkowy "Fandango". Na to popołudnie artyści przewidzieli kwartety W. A. Mozarta i L. van Beethovena. Koncert finałowy V Dni Muzyki wypełnią z kolei dzieła J. Haydna. W tym monograficznym projekcie powiązanym z dwusetną rocznicą śmierci kompozytora wezmą udział Mariusz Drzewicki (fortepian) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach pod dyrekcją Jacka Rogali. Koncert ten odbędzie się o godz. 19 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach.

Koncertom towarzyszyć będzie także wystawa fotograficzna pod tytułem "Dni Muzyki w fotografii Andrzeja Łady" w Galerii Fotografii MCK przy ulicy 3 Maja 6.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15367 razy,
ostatnio: 2021-04-17 11:21:07
Skomentuj artykuł:
Powrót