Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-08-31

Jesień z kulturą

Atrakcji nie zabraknie

Imprezy towarzyszące obchodom 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wystawy fotografii, koncerty muzyki poważnej w wykonaniu gwiazd tego gatunku to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Muzeum Historyczno-Archeologiczne na długie jesienne wieczory.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Ostrowieccy koneserzy kultury przez wielkie "k" mogą już zacierać ręce. Jesień w naszym mieście będzie obfitować w wiele wydarzeń, które z pewnością zaspokoją ich gusta. Znajdzie się coś i dla mniej wymagających. Końcówkę roku wypełnią imprezy o charakterze rozrywkowym.

Sentymentalnie i klasycznie

Blok imprez zaplanowanych na jesień 2009 przez Miejskie Centrum Kultury rozpocznie promocja książki Wojciecha Starzyńskiego "Wilga" poświęcona pamięci druhny Bolesławy Januszówny (3 września, godz. 17, Dom Parafialny "Michael"). Dzień później przed budynkiem dworca PKP odbędą się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę bohaterskiej postawy ostrowieckich harcerek i harcerzy ratujących życie rannym żołnierzom polskim ze zbombardowanych transportów, którymi jechali na front.

- O tych wydarzeniach mało kto wie i dlatego w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy je przypomnieć mieszkańcom naszego miasta. Myślę, że to, co wydarzyło się w Ostrowcu 4 września 1939 r., to bardzo interesująca historia, którą należy się zająć- mówi Elżbieta Baran, dyrektor MCK.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się kolejny weekend. 11 września rozpoczną się ostrowieckie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa oraz kolejna edycja Dni Muzyki.

Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku upłyną pod hasłem "Dwór - ostoja tradycji, zwyczaju, polskości. Dawne budownictwo rezydencjalne i obronne na terenie powiatu ostrowieckiego". Pierwszy dzień - piątek - wypełnią wykłady w sali widowiskowej kina "Etiuda" przeplecione koncertem w wykonaniu uczniów ostrowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Na sobotę zaplanowano z kolei wycieczkę rowerową i autokarową "Szlakiem zamków i dworów ziemi ostrowieckiej" zwieńczoną ogniskiem przy dworze we Wronowie (zapisy na wycieczki przyjmowane są w biurze Oddziału PTTK im. St. Jeżewskiego przy Alei 3 Maja 5).

V Dni Muzyki w Ostrowcu Św. zainauguruje koncert Marka Toporowskiego (organy). W drugim dniu będzie można wysłuchać koncertów muzyki chóralnej w wykonaniu naszych lokalnych gwiazd: Chóru Nauczycielskiego "Coro Cantorum" i Zespołu Wokalnego "Świętokrzyskie Bemolki", a także koncertu kameralnego "Muzyczne dedykacje" z udziałem Orkiestry Kameralnej "Polish Camerata" pod batutą Marka Głowackiego. W niedzielę z kolei zabrzmi klasyka kameralistyki w wydaniu kwartetu smyczkowego "Fandango" oraz symfonie J. Haydna w aranżacji Orkiestry Symfonicznej im. O. Kolberga w Kielcach. Imprezą towarzyszącą Dniom Muzyki będzie wystawa fotografii autorstwa Andrzeja Łady ukazująca poprzednie edycje.

We wrześniu ukaże się również długo oczekiwany album Radosława Kostkowskiego. Premiera wydawnictwa połączona będzie z wernisażem wystawy jego fotografii. Z kolei w październiku, z okazji Dnia Papieskiego odbędzie się koncert chóru "Gospel". W ten sam weekend do naszego miasta zjadą mistrzowie żywego słowa na kolejny Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Literatury Współczesnej. W listopadzie głównym wydarzeniem kulturalnym będą Zaduszki Jazzowe, a także Ostrowieckie Prezentacje Teatralne. W grudniu natomiast na ostrowczan czeka tradycyjnie "Mikołajkowe show", wigilia na Rynku i koncert sylwestrowy.

Pod hasłem II wojna światowa

Jesień i zima w Muzeum Historyczno - Archeologicznym poświęcona będzie tematyce II wojny światowej. Już 6 września odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Umarli, abyśmy mogli żyć" autorstwa Waldemara Broćka poświęconej poległym i pomordowanym podczas II wojny światowej mieszkańcom Ostrowca i jego okolic.

- Wystawa będzie składała się z opisów wydarzeń, dokumentów i reprodukcji fotografii, które się zachowały z tamtego okresu. Będzie jej towarzyszyła także prelekcja na temat miejsc pamięci z II wojny światowej- zapowiada Piotr Mrugała, dyrektor ostrowieckiego muzeum.

Kolejne dwie wystawy wyeksponowane zostaną w galerii "W piwnicach". Pierwsza z nich pt. "Z największą brutalnością. Zbrodnie Wermachtu w Polsce we wrześniu i w październiku 1939 r." to ekspozycja przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN i Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie. Druga organizowana we współpracy z krakowskim Muzeum Fotografii pt. "Przełamywać bariery, budować mosty" planowana jest na przełom listopada i grudnia. Wystawa ukaże wojnę widzianą oczami polskiego i niemieckiego żołnierza skadrowaną przez fotoreporterów wojennych.

- To pierwsza wystawa tego typu. Pokazuje, że poza oddzieleniem wszelkich aspektów ideologicznych i politycznych życie żołnierza, niezależnie czy walczy po tej dobrej, czy złej stronie, jest takie samo. Wystawa ukazuje cały tragizm wojny i sceny z codziennego życia w jednostkach frontowych- mówi Piotr Mrugała. - Myślę, że w naszym mieście wystawa powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na jej aspekty historyczne, ale i walory artystyczno - estetyczne.

W ostrowieckim muzeum będzie można wysłuchać również koncertów muzyki klasycznej. Mimo że gwiazdy tych wydarzeń nie są jeszcze do końca znane, pewne jest, że koncerty odbędą się w październiku, w listopadzie i tradycyjnie już w ostatni dzień roku.
/K. Fałdrowicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13355 razy,
ostatnio: 2021-04-17 20:46:48
Skomentuj artykuł:
Powrót