Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-09-08

Całe życie posłuszna prawu harcerskiemu

"Wilga" Wojciecha Starzyńskiego

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w czwartkowej promocji książki pt. "Wilga" autorstwa Wojciecha Starzyńskiego poświęconej życiu i działalności druhny Bogusławy Januszówny.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Fascynacja Wojciecha Starzyńskiego osobą "Wilgi" zrodziła się podczas pierwszego z nią spotkania, latem 1945 r. Życie i działalność kobiety, doskonałej nauczycielki, druhny komendantki do końca oddanej służbie Bogu i Polsce, posłusznej prawu harcerskiemu zainspirowało go do napisania książki.

- Przed trzema laty napisałem monografię pt. "Wilga", która dziś wydaje mi się nieudolnym tworem i ku mojej wielkiej uldze ukazała się jedynie w kilkudziesięciu egzemplarzach. Dlatego postanowiłem, w oparciu o większą znajomość faktów z tamtych czasów oraz otrzymanych bezcennych dokumentów, ponownie zająć się historią życia i pracy druhny komendantki, harcmistrzyni Bogusławy Januszówny- wyjaśnia Wojciech Starzyński.- Wszak krąg, któremu przewodniczę, noszący dumnie nazwę Świętokrzyski Krąg Harcerski im. Bogusławy Januszówny, kieruje się własnym hasłem "Pomnażajmy dorobek ojców naszych, a wzbogacone naszą działalnością tradycje harcerskie przekażmy tym, którzy przyjdą po nas".

Pozycja, która ukazała się przy pomocy finansowej Miejskiego Centrum Kultury i Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św., składa się z trzech części. W pierwszej typowo autorskiej, Wojciech Starzyński opisuje życie i działalność Januszówny, wplatając gdzieniegdzie jej własne notatki. Drugą część stanowią wycinki z 15 tomów rękopisów druhny komendantki pt. "Konfrontacje - J'accue!", która niemal dzień po dniu opisuje i komentuje stosunki i wydarzenia w latach 1951 - 1982 widziane oczami patriotki pamiętającej powstanie Polski po 123 latach niewoli i budowę ojczyzny.

- Pamiętała "Cud nad Wisłą" w 1920 r. i śmierć poległych w tej wojnie pięciu ostrowieckich harcerzy. Ona, która od 1 września 1939 r. walczyła do ostatnich dni wojny w 1945 r. jako harcerka Szarych Szeregów i żołnierz AK- wymieniał druh Starzyński. - Jeszcze nie przebrzmiały echa wojny, a ona już przystąpiła do odbudowy ostrowieckich szeregów Hufca Harcerek. Ze swymi harcerkami przetrwała do grudnia 1949 r. Wówczas zdeptano nasze insygnia - Harcerską Lilijkę i Krzyż Harcerski, zakazano używania przyrzeczenia i prawa harcerskiego, z których usunięto Boga, zrabowano cały majątek harcerski, dokumenty, archiwa, zabrano i spalono nasze sztandary. Ile było w tych latach upokorzeń, gróźb i szykan, ile inwigilacji, przesłuchań i zatrzymań. Ona już nie wierzyła w szczerość komunistycznych władz PRL-u, które w 1956 r. opinia publiczna zmusiła do odrodzenia Związku Harcerstwa Polskiego.

Trzecia część to "Harcerskie wspomnienia" m.in. druhny harcmistrzyni Elżbiety Gargulówny, Bożeny Kubiś, Wandy Nowińskiej, Krystyny Pietrzyk - Lipiec czy Marii Ofierskiej.

Duża frekwencja podczas czwartkowego spotkania była najlepszym dowodem na to, że prawie po 30 latach od śmierci druhny Januszówny pamięć o niej jest wciąż żywa. W Domu Parafialnym "Michael" obecne były harcerki, którymi dowodziła, jej byli uczniowie i rodzina.

- Pani Junuszówna uczyła mnie geografii i ona spowodowała, że zostałem także pedagogiem. To właśnie z jej powództwa gdziekolwiek bym nie uczył, potrafiłem utrzymać doskonałą dyscyplinę skupienia. Pani Januszówna to mój wzór nauczyciela- przyznał artysta plastyk Tadeusz Kurek, który wykonał projekt okładki książki.

- Ciocia była dla mnie specyficzna, miękka, ciepła, kochana. Uczyła mnie patriotyzmu, kochała poezję i góry, uczyła mnie, co mam czytać. Ta heroiczna kobieta umiała się poświęcić, a przy tym była niezwykle skromna- wspominała Anna Kędzierska z domu Biedrzycka.

Jak na spotkanie autorskie przystało, nie zabrakło również autografów, które druh Wojciech Starzyński składał z niekrytym wzruszeniem.
/K. Fałdrowicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14531 razy,
ostatnio: 2021-04-23 02:19:59
Skomentuj artykuł:
Powrót