Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-09-21

Zabytkom na odsiecz!

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

Sesja naukowa pod hasłem "Zabytkom na odsiecz" oraz wycieczka rowerowa i autokarowa szlakiem grodów, zamków i twierdz to imprezy, jakie odbyły się w Ostrowcu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W tym roku hasło przewodnie EDD w regionie świętokrzyskim zwraca uwagę na niszczejące zabytki, nowe formy konserwacji i renowacji oraz rewitalizację obiektów zabytkowych (detali architektonicznych, dokumentów archiwalnych, zapomnianych rzemiosł, nowych form ekspozycji itp.). Ostrowieckie obchody imprezy, propagującej własny dorobek kulturowy i uświadamiającej uczestnictwo w tworzeniu europejskiego dziedzictwa kulturowego, rozpoczęła sesja naukowa w sali widowiskowej kina "Etiuda" pod hasłem " Dwór - ostoja tradycji, zwyczaju, polskości. Dawne budownictwo rezydencjonalne i obronne na terenie powiatu ostrowieckiego". Jako pierwszy z wykładem "Dwór szlachecki jako zjawisko kulturowe" wystąpił prof. Zbigniew Doliwa - Klepacki.

- Użytkowanych dworów mamy ok. 180, z tego 90 jest w rękach prywatnych, w tym sensie, że mieszkają w nich osoby prywatne. Następne 9 są to dwory kupione przez ludzi, którzy mieli bądź mają pieniądze. Nie spełniają one w żadnym sensie funkcji dawnych dworów, stały się zwykłymi knajpami. Smutne, ale prawdziwe- przyznał prof. Doliwa - Klepacki, wskazując następnie na przyczyny niszczenia dworów.- Na pewno zbrodnią było wysiedlenie z nich ziemian i wpuszczenie osób, które naprawdę nie miały "zielonego" pojęcia o dworze. Z przykrością muszę przyznać, że mentalność społeczna w kwestii dworów nie zmieniła się. Wyjątkiem w tym regionie są Skotniki, gdzie Rada Gminy za symboliczną złotówkę przekazała Skotnickim dwór, podobnie jak robią to Francuzi. Drugi dwór, który stoi pusty przez trzy lata i nawet szyby w nim nie stłuczono, to jest Chocimów. Jeśli ktoś zna historię chociażby Czajęcic, wie, że kiedy wyprowadziła się z tamtejszego dworu szkoła, dosłownie nic się nie ostało.

W dalszej części wystąpienia prof. Zbigniew Doliwa - Klepacki omówił dokładnie definicję i rodzaje dworów, ich wnętrza wraz z wyposażeniem pomieszczeń, a także obyczaje panujące wśród gospodarzy od jadłospisu zaczynając, na higienie osobistej skończywszy.

Eklektyczna architektura dworów i pałaców regionu świętokrzyskiego stanowiła temat wykładu byłego dyrektora Muzeum Historyczno - Archeologicznego, Wojciecha Kotasiaka.

W przerwie pomiędzy kolejnymi wystąpieniami odbył się koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia i wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o regionie, towarzyszącego imprezie. Pierwsze miejsce zajęli Ewa Czerwińska z PG nr 3 oraz Elwis Borecki z PG nr 1, na drugim miejscu uplasowały się Dominika Masłowska z Gimnazjum w Kunowie i Agnieszka Niezielska z PSP nr 5, a na trzecim Katarzyna Kolasa z PG nr 1. Wyróżnienia powędrowały do: Magdaleny Surowiec i Alicji Turczyńskiej z PG w Szewnie, Kamila Glinki z LO nr III im. Wł. Broniewskiego oraz Pawła Kowalskiego z PSP nr 8. Fundatorami nagród był Urząd Miasta w Ostrowcu Św., Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz PTTK.

W dalszej części sesji naukowej można było wysłuchać wykładu Dariusza Kaliny z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach na temat dawnego budownictwa rezydencjonalnego na terenie powiatu ostrowieckiego od początku XX w. oraz prelekcji Waldemara R. Broćka, który mówił o dworze w Częstocicach w aspekcie ośrodka administracyjnego dóbr ostrowieckich.

W sobotę z kolei odbyła się wycieczka rowerowa i autokarowa szlakiem zamków i dworów ziemi ostrowieckiej zakończona ogniskiem przy dworze we Wronowie.

Imprezie zorganizowanej przez Koło Przewodników Świętokrzyskich przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Św. i Miejskie Centrum Kultury towarzyszyła wystawa fotografii artysty fotografika Andrzeja Łady pt. "Zamki, dwory i pałace ziemi ostrowieckiej".
/K. Fałdrowicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15458 razy,
ostatnio: 2021-04-23 10:05:41
Skomentuj artykuł:
Powrót