Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-09-21

Z angielskim od kołyski

Atuty metody Helen Doron

Do końca września potrwają Dni Otwarte w Centrum Języka Angielskiego dla Dzieci z siedzibą w Centrum Biurowo - Konferencyjnym, podczas których można zapoznać się z uznaną na całym świecie metodą Helen Doron.
- Najważniejsze trendy, które można zaobserwować w nauce języków obcych, to coraz wcześniejszy wiek, od którego rozpoczyna się naukę. Po krótkim zachwycie komputerami i możliwościami multimediów następuje wyraźny powrót do intensywnej konwersacji jako najszybszej metody poznania języka w jego realnej, mówionej i rozumianej formie- informuje Marta Kłonica, inicjatorka Centrum Języka Angielskiego dla Dzieci.- Im wcześniej dziecko zetknie się z językiem obcym, jego rytmem, fonetyką, tym łatwiej przyswoi sobie nie tylko proste środki językowe, ale i intonację, akcentowanie, siłę i modulację głosu.

Edukacji małych poliglotów służy metoda Helen Doron. Uczą się nią dzieci w 23 krajach. W Polsce przez 10 lat istnienia szkoły w zajęciach wzięło udział około 100 tys. milusińskich.

- Dzieci uczęszczające na zajęcia języka angielskiego metodą Helen Doron uczą się, a właściwie przyswajają go w naturalny sposób, podobnie jak język ojczysty - wyjaśnia Marta Kłonica.

Technika jest prosta. Dziecko dwa razy dziennie słyszy teksty i piosenki na płytach CD podczas zabawy lub jazdy samochodem. Nie musi im poświęcać szczególnej uwagi ani próbować je zrozumieć. Następny krok to nauka znaczenia dźwięków, które już zna. Dzieje się to podczas spotkań dzieci z nauczycielem - w małych grupach 4-8-osobowych i, co ważne, w obecności ich rodziców. Na zajęciach nauczyciel posługuje się tylko językiem angielskim oraz własnoręcznie przygotowanymi materiałami. Starsze dzieci w ten sposób uczą się też czytania i pisania.

- Dzieci na zajęciach prowadzą paszporty językowe oraz grafiki, w których potwierdzają słuchanie płytek w domu- mówi Marta Kłonica.- Maluchy mają niezwykłą zdolność artykulacyjną i są gotowe do naśladowania, co sprzyja naturalnemu opanowaniu języka angielskiego. My staramy się zapewnić przyjazną atmosferę, aby dzieci nie bały się popełniać błędów. Najważniejsze, żeby polubiły język angielski, aby odczuwały radość z możliwości wyrażania swych myśli również w innym języku.

W Centrum uczą się dzieci w wieku od 2 do 14 roku życia. Jak przyznaje Marta Kłonica, kursy dla niemowląt nie cieszą się jeszcze takim powodzeniem jak w innych, większych miastach. Na różnych poziomach występują inne techniki i pomoce.

- Dziecko na kursie dla 2-,4-latków pozna około 270 słów, podstawową strukturę zdania angielskiego, wiele rymowanek i wierszyków, 16 piosenek, gry i zabawy po angielsku, różne formy i style muzyczne, rozwinie swoje zdolności poznawcze, polubi język angielski- wymienia inicjatorka powstania Centrum.- Dzieci w wieku szkolnym zaczynają już rozumieć zasady gramatyki i naturalnie odczuwają potrzebę pisania i czytania. W kursie dla 5-,8-latków dziecko pozna około 950 słów, będzie mówić z dobrym akcentem. Pozna także 32 piosenki, zacznie formułować zdania po angielsku.

Naukę w szkole Helen Doron uczniowie kończą na ogół między trzecią, a piątą klasą szkoły podstawowej.

Od nowego roku szkolnego 2009/2010 Centrum planuje wprowadzić do szkoły naukę języka włoskiego dla najmłodszych oraz kursy języka angielskiego dla rodziców. Rodzic będzie miał do wyboru: albo uczestniczyć w lekcji swojego dziecka, albo doskonalić swoje umiejętności językowe, w kursach dla rodzica.

Do końca września można wziąć udział w bezpłatnych lekcjach pokazowych w ramach Dni Otwartych Centrum.

Zapisów na wszystkie kursy językowe nożna dokonywać pod numerem tel. 510-242-918.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15398 razy,
ostatnio: 2021-04-23 07:04:30
Skomentuj artykuł:
Powrót