Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-01

Niech w dniu święta naszej szkoły nie zabraknie tu nikogo z nas!

IV Zjazd Absolwentów "Ekonomika"

Już tylko tydzień dzieli nas od wielkiej uroczystości Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Św., czyli "Ekonomika", jaką będzie IV Zjazd Absolwentów "Ekonomika" połączony z 85. urodzinami szkoły. Udział w niej zadeklarowało dotychczas ponad 100 osób. Choć niewiele czasu dzieli od zjazdu organizatorzy nie zamknęli listy uczestników. Wciąż czekają na zgłoszenia, by w tym dniu święta "Ekonomika" nikogo z jego absolwentów nie zabrakło.
Historia Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Św., popularnie zwanym "Ekonomikiem", wielkimi zgłoskami zapisanego w historii miasta liczy 85 lat. Jego początek sięga 1924 r., kiedy to została otwarta Prywatna 3- letnia Koedukacyjna Szkoła Handlowa, przekształcona później w 4- letnie Gimnazjum Kupieckie kończące się tzw. małą maturą i Liceum Handlowe z dużą maturą.

W przeciągu tych lat mury szkoły opuściło według danych szacunkowych około 12,5 tysiąca absolwentów, reprezentantów wielu zawodów, nie tylko ekonomistów, ale również handlowców, gastronomów, piekarzy czy pracowników przemysłu mięsnego. Część z nich pracuje w wyuczonych profesjach, część spróbowało szczęścia w innych zawodach i w nich się realizuje. Wielu zrobiło - jak zwykło się kolokwialnie mawiać - karierę, zajmuje eksponowane stanowiska. Wśród absolwentów "Ekonomika" są przedstawiciele wszystkich chyba możliwych zawodów. Nie brakuje prawników, lekarzy, nauczycieli, a nawet artystów.

Aby przywołać urok minionych lat spędzonych w murach szkoły, absolwenci "Ekonomika" organizują zjazdy. Dotychczas odbyły się trzy. Pierwszy miał miejsce w 1969 r., na 45- lecie placówki, II - w 1974 r., III - w 2004 r. Przed nami jest IV Zjazd Absolwentów "Ekonomika". Odbędzie się on już za tydzień, 2- 4 października. Uroczystość zostanie połączona z obchodami 85- lecia szkoły.

Patronat honorowy nad IV Zjazdem Absolwentów "Ekonomika" objęli: prof. Zdzisław Pietrzyk, absolwent szkoły, obecnie dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz Waldemar Marek Paluch - starosta powiatu ostrowieckiego. Patronat medialny sprawuje m.in. redakcja "Wiadomości Świętokrzyskich".

Dotychczas udział w IV zjeździe zadeklarowało ponad 100 osób. Choć niewiele czasu dzieli od uroczystości organizatorzy nie zamknęli listy uczestników. Wciąż czekają na zgłoszenia.

- Za pośrednictwem redakcji "Wiadomości Świętokrzyskich" zwracam się do was jako wasza koleżanka, podobnie jak państwo absolwentka Liceum Ekonomicznego, równocześnie ta, której społeczność szkolna powierzyła przewodniczenie komitetowi obchodów IV zjazdu jej absolwentów. Już tylko tydzień (od 2- 4 października ) dzieli nas od rozpoczęcia wielkiej gali inaugurującej 85 lat istnienia naszej szkoły, obecnie Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Św.- mówi Krystyna Anna Jurys, przewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu.- Jesteśmy rozproszeni po całej Polsce, pracujemy w różnych miejscach i na różnych stanowiskach, a jednak coś ważnego nas łączy. Wszyscy jesteśmy wychowankami tego samego liceum, w którym przeżywaliśmy najpiękniejszy okres życia - młodość. Tu kształtowała się nasza osobowość, dokonywaliśmy ważnych życiowych wyborów. Z prawdziwą radością, w imieniu komitetu organizacyjnego, zapraszam państwa na te wyjątkowe urodziny szkoły. To naprawdę piękny wiek, a dla nas absolwentów powód do dumy! Ufam, że podczas spotkania odnajdziemy czas zawieszony między wczoraj, dziś i jutro. Sprawdzimy, które przyjaźnie wytrzymały próbę czasu, a które wywiał wiatr historii, ten sam, który rozmiótł nas jak jesienne liście po Polsce. Może dzięki temu powrotowi do krainy młodości i młodzieńczych ideałów staniemy się bogatsi duchowo, mądrzejsi, lepsi...? Warto spróbować!

Na co dzień zabiegani, utrudzeni, zatrzymajmy się na chwilę. Pozwólmy sobie na wspomnienia i zadumę nad przeszłością, bo jak wyraził się Stanisław Dudulewicz: "Im dalej oddalamy się od naszych lat licealnych, tym lepiej rozumiemy, że były piękne".

Bliższe informacje o IV Zjeździe Absolwentów "Ekonomika" można uzyskać pod numerami 0500458400 i (041)2630860.
/M. Bryła-Mazurkiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15673 razy,
ostatnio: 2021-04-22 09:13:21
Skomentuj artykuł:
Powrót