Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-05

"Żywa" lekcja patriotyzmu

Pamięć o tych, którzy odeszli

Akademią ku pamięci poległych za wolność ojczyzny młodzież z PG nr 3 w Ostrowcu Św. wraz z nauczycielami i rodzicami uczciła 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W poniedziałek w sali widowiskowej kina "Etiuda" uczniowie PG nr 3 udzielili swoim kolegom "żywej" lekcji patriotyzmu. W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowali akademię, która stała się chwilą refleksji i zadumy nad losem tych, których nie ma, "których pożegnał wieczorny mrok, gdy ruszali w bój". Zanim na scenie pojawili się młodzi aktorzy, publiczność, wśród której znaleźli się m.in. weterani i kombatanci - członkowie ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr Ponurego oraz wiceprezydent Jarosław Piotr Kopański odśpiewała uroczyście hymn narodowy. Następnie młodzież z kl. III c w formie wokalnej, recytowanej i multimedialnej przypomniała najważniejsze wydarzenia z wojny obronnej 1939 r., a także z całego okresu okupacji naszego kraju. W przedstawieniu nie zabrakło partyzanckich wspomnień, wątków ukazujących poświęcenie polskich żołnierzy, ich heroizm w walce o ojczyznę, a także okrucieństwo agresora.

Ponad godzinny występ z pewnością uświadomił zgromadzonym, że wolność nie jestem stanem danym raz na zawsze, ale, że trzeba o nią zabiegać, pielęgnować ją i dbać o nią ze szczególnym pietyzmem.

Scenariusz imprezy, którą poprowadziły Kinga Trela i Patrycja Guła opracowała polonistka - Alina Bek, prezentację multimedialną przygotowała Anna Piotrowska - Pietrzyk, o dobór piosenek zadbała Bożena Mróz, a o dekorację Monika Stencel. W przygotowanie akademii włączyli się również rodzice uczniów: Waldemar Pionka i Krzysztof Dyk.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16541 razy,
ostatnio: 2021-04-18 02:28:06
Skomentuj artykuł:
Powrót