Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-19

Wieczór z Hasiorem

Spotkanie z prekursorem pop - artu

Filmy dokumentalne, prezentacje oraz wernisaż wystawy fotograficznej wypełnią sobotnie spotkanie w dawnym Klubie Technika poświęcone pamięci Władysława Hasiora - jednego z najbardziej znanych artystów polskich, krajowego prekursora assemblażu.
Niecodzienną inicjatywę rozpocznie film dokumentalny "Alarm ekologiczny Władysława Hasiora" zrealizowany przez Grzegorza Dubowskiego - dziennikarza, scenarzystę, krytyka, redaktora telewizyjnego "Pegaza", inicjatora

i organizatora (od 1968 r.) Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem. Pokaz będzie rzadką już obecnie możliwością spotkania z wybitnym twórcą i jego sztuką oraz autorskim do niej komentarzem, a także okazją do wspomnień o artyście. Po filmie nastąpi prezentacja Katarzyny Ociepskiej, tegorocznej absolwentki Akademii Pedagogicznej w Krakowie pod hasłem "Rola żywiołów w wizualnej poetyce Władysława Hasiora". W dalszej części spotkania będzie można obejrzeć dokument - "Nie buduję już pomników" autorstwa Urszuli Dubowskiej i Pawła Sosnkowskiego łączący relację z uroczystości jubileuszu Władysława Hasiora z rodzajem artystycznej spowiedzi twórcy obchodzącego siedemdziesiąte urodziny. "Oko Hasiora" to tytuł kolejnej prezentacji i zarazem pracy magisterskiej napisanej w 2008 r. przez Dominikę Truszczyńską w ramach zakończenia studiów na kierunku - fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, w której próbuje odpowiedzieć na pytania: Czy Władysław Hasior uważał się za fotografa? Czym była dla niego fotografia? Do czego właściwie służył mu aparat fotograficzny i co dokładnie nim rejestrował? Czemu bez przerwy robił zdjęcia i co chciał przez nie powiedzieć?

Dopełnieniem tej odpowiedzi będzie wystawa "Inspiracje. Fotografie Władysława Hasiora" przygotowana przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem dla uczczenia dziesiątej rocznicy śmierci artysty.

Organizatorem "Spotkania z Hasiorem", które rozpocznie się w sobotę, 17 października o godz. 17 (dawny Klub Technika, os. Ogrody 26), jest Stowarzyszenie Kulturotwórcze "Nie z Tej Bajki".
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15890 razy,
ostatnio: 2021-04-14 15:59:40
Skomentuj artykuł:
Powrót