Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-05

Uczniowie "Staszica" z wizytą we Francji

16 lat owocnej współpracy

W dniach od 10 do 21 września uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica już po raz ósmy przebywali z wizytą w Liceum Saint-Joseph w La Roche sur Yon we Francji. Goście z Ostrowca dostąpili zaszczytu inauguracji Międzynarodowego Roku Szkolnego w tamtejszym liceum.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Wymiany międzyszkolne to wieloletnia tradycja LO nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. Ich głównym celem jest doskonalenie umiejętności językowych, zdobywanie wiedzy z zakresu literatury, geografii, historii, kultury, a także kształtowanie postawy tolerancji poprzez poszanowanie tożsamości narodowych i kulturowych oraz przezwyciężanie istniejących stereotypów i uprzedzeń.

Realizując te założenia, młodzież podczas pobytu we francuskim liceum brała czynny udział w zajęciach z geografii, historii, języka francuskiego i angielskiego prowadzonych przez tamtejszych nauczycieli.

Oprócz doskonalenia umiejętności lingwistycznych, uczniowie mieli okazję poznać przeszłość i główne atrakcje regionu, m.in. strategiczne, zbudowane przez Napoleona miasto - La Roche sur Yon, malowniczą wyspę Noirmoutier - słynącą z uzyskiwania soli w sposób naturalny, zamków i ruin opactw Nieul i Maillezais oraz średniowieczne miasteczko la Guerande. Szczególną atrakcją podczas pobytu we Francji było oglądanie panoramy Paryża z wieży Eiffel'a , a także podziwianie z bliska najważniejszych zabytków stolicy: Łuku Triumfalnego, katedry Notre-Dame i Luwru.

Ponadto młodzież obejrzała spektakle kostiumowe w Grand Parc w Puy du Fou ukazujące ważne dla Francji i świata wydarzenia historyczne. Równie ciekawym doświadczeniem licealistów było spędzanie weekendu w słynnych kurortach francuskich położonych nad Oceanem Atlantyckim, np. la Baule czy les Sables d' Olonne.

Miłośnicy zwierząt odwiedzili stadninę koni - le Haras - oraz obejrzeli wystawę malarstwa Benjamina Rabier'a, słynnego rysownika i ilustratora komiksów i reklam.

Umiejętnościami sportowymi wykazali się uczniowie biorący udział w grach i zabawach sprawnościowych, charakterystycznych dla regionu la Vendée.

- Wydarzeniem podsumowującym naszą współpracę był wieczorek słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież polską, w którym uczestniczyli dyrekcja liceum, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie biorący udział w wymianie - mówi Karina Kateusz-Dominik, która wraz z Martą Sójką i Katarzyną Górą opiekowała się grupą ostrowieckich licealistów.

- Mamy nadzieję, że doświadczenia i wiedza zdobyte podczas pobytu we Francji przyczynią się nie tylko do rozwoju umiejętności językowych, ale również do dalszego poznawania historii, geografii i kultury tego kraju, a wspomnienia i przyjaźnie przetrwają długie lata - dodają Marta Sójka i Katarzyna Góra.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15927 razy,
ostatnio: 2021-04-23 05:18:19
Skomentuj artykuł:
Powrót