Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-12

Ewangelia ze sceny

Obchody Dnia Papieskiego

W 30. rocznicę pontyfikatu Karola Wojtyły przed ostrowiecką publicznością wystąpi ekumeniczny chór "Gospel Joy" z Poznania. Piątkowy koncert piewców Ewangelii poprzedzi msza św. odprawiona w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. i przebiega w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Ostrowiecka odsłona święta zapowiada się bardzo imponująco. Obchody 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową rozpoczną się o godz. 18 w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zainauguruje je msza św., a po niej, o godz. 19 wystąpi poznański chór "Gospel Joy".

Chór stworzyli głównie młodzi ludzie, naładowani pozytywną energią, entuzjazmem i pasją, zafascynowani muzyką tworzoną przez czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Od wielu lat występują w Polsce i za granicą, a każdy ich koncert to fantastyczne brzmienie, nowoczesne aranżacje, porywające harmonie i niepowtarzalna atmosfera .

Liderami "Gospel Joy" są: Agnieszka Górska - Tomaszewska (Baca) i Andrzej Górski (Góral).

- O gospel usłyszałam po raz pierwszy w liceum. Tak mnie to zafascynowało, że do tej pory żadna inna muzyka nie może jej dorównać. Od początku zmieniło się naprawdę wiele... Od śpiewania w pralni z koleżanką do koncertu - suportu przed Kirkiem Franklinem. Jednak zanim, zamarzyło mi się śpiewać w takim chórze, jakieś 10 - 15 lat temu szukałam i szukałam i znaleźć nie mogłam. Bo takiego chóru nie było. Założyłam więc własny, najpierw maleńki i marny, aż z czasem zaczęło wszystko nabierać rozpędu- wspomina Baca.- Zaczęłam poznawać tajniki muzyki gospel, poznałam co to emisja śpiewu, a szczególnie śpiewu gospel. Z czasem zrozumiałam też, że gospel to Ewangelia, bez której samo śpiewanie nie ma takiej mocy. Muzyka gospel i jej przesłanie stały się moim napędem życiowym. Najpierw przez 9 lat prowadziłam chór, jako zajęcie dodatkowe, to była pasja. Teraz, od pewnego czasu ta pasja to również moja praca. Dziś w zasadzie całe moje życie związane jest z chórem i muzyką gospel w szerokim rozumieniu tego słowa.

- Jestem prawnikiem z wykształcenia, z zamiłowania chrześcijaninem, koszykarzem i perkusistą. Na początku istnienia "Gospel Joy" w ogóle nie chciałem śpiewać; po czasie jednak przekonałem się do tego po silnych namowach Bacy- dodaje Góral.

Członkowie "Gospel Joy" są współorganizatorami około 30 warsztatów gospel w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Kluczborku, Trzebnicy i w Warszawie. Chór występuje na wielu koncertach organizowanych przez najróżniejsze instytucje kultury: Brodnica, Serock, Toruń, Poznań (m.in. Chicago Jazz Days z Dee Alexander), Gdańsk, Osiek, Kraków, Zakopane, Wrocław, Świecie, Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Siedlce, Milicz, Oleśnica, Pniewy, Grójec itd.
/K. Fałdrowicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17060 razy,
ostatnio: 2021-04-23 05:22:05
Skomentuj artykuł:
Powrót