Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-05

Doświadczenia edukacyjne na miarę zainteresowań

Praktykują teorię Howarda Gardnera

Od września uczniowie PSP nr 4 w Ostrowcu Św. biorą udział w dodatkowych zajęciach w ramach unijnego projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Głównym celem projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów nakierowane na rozwój kompetencji kluczowych, poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela- wyjaśnia dyrektor PSP nr 4, Mariusz Łata.- Wykorzystanie w praktyce teorii Howarda Gardnera, który uważa, że każde dziecko jest zdolne, ma tylko inne predyspozycje, zapewnia uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb.

W ramach projektu nauczyciele zostali przeszkoleni i otrzymali materiały metodyczne, a szkoła środki dydaktyczne o wartości 8 tysięcy złotych. W pracowni, w której prowadzone są zajęcia urządzono kąciki zainteresowań wyposażone w liczne pomoce naukowe: gry, instrumenty muzyczne, rekwizyty stymulujące rozwój każdego z ośmiu typów inteligencji.

Ponieważ pierwszy etap realizacji zajęć rozpoczął się z opóźnieniem, obecnie biorą w nich udział uczniowie klasy II b, której wychowawcą jest Ewa Ziółkowska. Jak zapewnia dyrektor placówki, od stycznia w projekcie będą uczestniczyć właściwi adresaci - pierwszaki.

Praca z dziećmi prowadzona jest podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych w wymiarze 50 godzin. Zajęcia dodatkowe oparte są o własny autorski pomysł nauczyciela.

- Poprzez obserwację, prace plastyczne uczniów i wywiad z rodzicami dokonałam diagnozy inteligencji dzieci, na podstawie których kieruje pracą uczniów tak, by wykorzystać "mocne" strony do wspierania "słabszych"- informuje Ewa Ziółkowska.

Uczniowie klasy II b w ramach zajęć dodatkowych byli już na kilku wycieczkach związanych tematycznie ze środowiskiem lokalnym, wykonywali ciekawe doświadczenia, zbierali różne okazy przyrodnicze, tworzyli zielniki i albumy. W ubiegłym tygodniu wyjechali do teatru " Kubuś" w Kielcach. Po obejrzeniu spektaklu uczestniczyli w warsztatach teatralnych, które pogłębiły ich wiedzę i umiejętności sceniczne.

- Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w tych zajęciach, są bardzo twórcze- przyznaje Ewa Ziółkowska.- Rzadko zdarza się, żeby lekcje dodatkowe cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Na zajęciach w ramach projektu jest 100% frekwencja.

Przez trzy lata w ten sposób będzie się uczyć 150 tys. pierwszaków z 2700 szkół w sześciu województwach: małopolskim, lubelskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14939 razy,
ostatnio: 2021-04-17 13:33:24
Skomentuj artykuł:
Powrót