Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-28

Przegląd twórczości Hasiora

W 10. rocznicę śmierci artysty

Stowarzyszenie Kulturotwórcze "Nie z Tej Bajki" po raz drugi podjęło próbę ożywienia dawnego Klubu Technika. Tym razem mieszkańcy Ostrowca mieli okazję uczestniczyć w "Wieczorze z Hasiorem". Wypełniły go prezentacje multimedialne, projekcje filmów i wystawa fotografii artysty.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Władysław Hasior (1928-1999) był jednym z najbardziej niezwykłych artystów tworzących w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Jego unikalna sztuka zrywająca z utartymi kanonami estetycznymi, odrzucając tradycyjne środki wypowiedzi plastycznej łączy w sobie elementy rzeźby, malarstwa i tkaniny tworząc nową, łatwo rozpoznawalną, charakterystyczną jakość. To właśnie na niej skupiła się Katarzyna Ociepska, absolwentka krakowskiej Akademii Pedagogicznej w swojej pracy magisterskiej, której fragmenty można było usłyszeć podczas sobotniej imprezy. W prezentacji autorka zwróciła szczególną uwagę na rolę żywiołów, zwłaszcza ognia, w wizualnej poetyce Hasiora. Z kolei Dominika Truszczyńska (absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na kierunku fotografia) zafundowała zgromadzonym spotkanie z obrazami, które Władysław Hasior rejestrował przy pomocy aparatu fotograficznego i prezentował w formie pokazów, zwanych "kino" lub żartobliwie " Świetlica Powiatowa". Warto dodać, że fotografia towarzyszyła artyście przez całe twórcze życie i była dla niego niezwykle istotna. Świadczy o tym ponad dwudziestotysięczny zbiór slajdów. Podczas sobotniego wernisażu wystawy "Inspiracje - fotografie Władysława Hasiora" można było zobaczyć jego niewielki wycinek. Ekspozycję wypożyczoną z Muzeum Tatrzańskiego podzielono na dwie części. Pierwsza mówi bezpośrednio o źródłach inspiracji artysty, a fotografie wybrane zostały z cyklu o takim właśnie tytule. Cześć druga to "notatnik fotograficzny", ukazujący zainteresowania i artystyczną wrażliwość twórcy, pośrednio odnoszący się do jego inspiracji. Fotografie do tej części pochodzą z cykli: "Rytmy", "Strachy", "Słoma", "Ziemia", "Skała", "Woda", "Przyroda i..", "Materia", "Konstrukcje" oraz "Beton". Oglądając fotografie Hasiora, artysta jawi się jako wrażliwy esteta, zapalony kulturoznawca i historyk sztuki o ogromnej zdolności kojarzenia zjawisk, a także człowiek z pasją, mający potrzebę dzielenia się wiedzą, przemyśleniami i przeżyciami.

W ramach "Wieczoru z Hasiorem" zgromadzeni w Klubie Technika obejrzeli także dwa filmy dokumentalne: "Alarm ekologiczny Władysława Hasiora" zrealizowany przez Grzegorza Dubowskiego oraz "Nie buduję już pomników" autorstwa Urszuli Dubowskiej i Pawła Sosnowskiego.

Z pewnością ci, którzy skorzystali z propozycji Stowarzyszenia Kulturotwórczego "Nie z Tej Bajki", doznali niepowtarzalnych, jak sam Hasior, wrażeń estetycznych. Szkoda tylko, że takich osób wciąż jest niewiele.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16369 razy,
ostatnio: 2021-04-23 07:38:19
Skomentuj artykuł:
Powrót