Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-28

Pamięci Zduniaka

XXI Zaduszki Jazzowe

Od jutra będzie można nabyć bilety na XXI Zaduszki Jazzowe poświęcone pamięci zmarłego w tym roku Michała Zduniaka. Na cześć wybitnego perkusisty jazzowego zagrają: "Fortet" & Marek Bałata, Justyna Książek Accoustic Jazz i Andrzej Chochół oraz "Black Jazz White - Swing".
Siódmego listopada w Klubie Muzycznym "Perspektywy" rozpoczną się kolejne Zaduszki Jazzowe. Tegoroczna impreza poświęcona będzie pamięci Michała Zduniaka - wybitnego perkusisty i pedagoga grającego z najlepszymi muzykami w Polsce i za granicą, który w maju przegrał długoletnią walkę z rakiem.

Na scenie jako pierwsza pojawi się grupa "Fortet" i towarzyszący jej Marek Bałata. "Fortet" to oryginalna formacja jazzowa, wykorzystująca nowoczesne brzmienia jazzu, także tego, naznaczonego wrażliwością słowiańską oraz elementy muzyki etnicznej, poprzez wprowadzenie wyrazistej latynoskiej sekcji rytmicznej. Ten niezwykły brzmieniowy mariaż jest wynikiem zamiłowań i pasji założyciela formacji, Tadeusza Leśniaka - znakomitego i nagradzanego wielokrotnie kompozytora i aranżera, który jako jeden z pierwszych w Polsce muzyków w sposób twórczy połączył jazz z tradycyjną muzyką ludową Peru, Chile i Argentyny. Dzięki kilkuletniej, pełnej pasji i artystycznej energii współpracy artystów, formacja uzyskała spójność, charakter i charyzmę.

Kolejną atrakcją jazzowego wieczoru będzie koncert Justyny Książek Accoustic Jazz z gościnnym udziałem Andrzeja Chochoła - inicjatora imprezy. Justyna jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Poznańskiego Studium Piosenkarskiego. Jej muzyczna droga rozpoczęła się w Kielcach, gdzie ukończyła wydział wokalno-aktorski Szkoły Muzycznej i jako 16-latka zadebiutowała w roli Cyganki z "Carmen" w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Z biegiem czasu upodobania muzyczne artystki poszerzyły się i obejmują wiele gatunków muzycznych od klasyki, aż po jazz i choć nie obawia się nowatorskich projektów, jej miłością na zawsze zostaną blues, Rhythm & Blues oraz jazz. Występowała na scenach licznych teatrów, w tym muzycznych oraz sal koncertowych, głównie za granicą, jako solistka z własnym repertuarem muzycznym oraz jako aktorka i tancerka większych produkcji musicalowych m.in.: "Evita", "Jesus Christ Superstar", "Cats", "Phantom of the opera", "Starlight Express", "Aida", "My Fair Lady.

Po powrocie gościła na polskich estradach obok rodzimych gwiazd, m.in.: Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Janusza Józefowicza i innych, uczestniczyła w produkcjach telewizyjnych, klipach, nagraniach studyjnych. W Poznaniu przez długi czas związana była ze sceną Poznańskiego Teatru Muzycznego. Liczne podróże i współpraca z profesjonalistami sprawiły, iż stała się artystką doświadczoną, rozwiniętą i wszechstronną stylistycznie.

Gwiazdą wieczoru będzie grupa "Black Jazz White- Swing" powołana do muzycznego życia w 2008 r., grająca styl swingowy w jego nowszym brzmieniu. Najbardziej znanym muzykiem w zespole jest saksofonista, klarnecista i skrzypek w jednej osobie Ryszard Kwaśniewski, który na jazzowej scenie gra już prawie pół wieku. Jest współzałożycielem "Jazz Band Ballu". Pozostali muzycy w większości także mają niemały staż muzyczny. Jesienią współpracę z zespołem podjął znakomity muzyk Zbigniewie Jaremko.

Bilety w cenie 30 zł można będzie nabyć od jutra w siedzibie MCK przy ul. Siennieńskiej 54.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15503 razy,
ostatnio: 2021-04-17 16:48:02
Skomentuj artykuł:
Powrót