Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-20

Moskal Nauczycielem Roku 2009

Nagrodzony za inteligencję i poczucie humoru

Radosław Moskal, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ostrowieckim ZS nr 3 zdobył prestiżowy tytuł Nauczyciela Roku 2009. Kapituła konkursu nagrodziła pana Radka "za inteligencję i poczucie humoru, które w szkole okazały się skuteczniejsze od kartkówek".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Radosław Moskal pracę w ZS nr 3, którego jest absolwentem, rozpoczął 19 lat temu po ukończeniu studiów na Politechnice Kijowskiej. Po studiach chciał się doktoryzować. Miał już nawet zatwierdzony temat pracy doktorskiej. Niestety, strona ukraińska zażądała od niego czesnego w wysokości trzech tysięcy dolarów za semestr. To było ponad jego możliwości finansowe, a nikt w Ostrowcu, łącznie z ówczesną dyrekcją huty, nie widział potrzeby ufundowania stypendium dla tak dobrze zapowiadającego się naukowca.

- Po ukończeniu studiów niełatwo było mi znaleźć zatrudnienie, nawet w hucie -wspomina Radosław Moskal.- Zdecydowałem się więc przyjąć ofertę pracy w szkole, do czego namówili mnie ówczesny dyrektor, Roman Kita, a także moja pani od języka polskiego, Henryka Trojanowska. Zaczynałem od nauczania podstaw automatycznej regulacji, obejmujących m.in. zagadnienia układów cyfrowych i automatyki. Od początku starałem się traktować uczniów jak starszy kolega. Nauczyłem się tego w Kijowie, gdzie kadra uczelni w taki właśnie sposób traktowała studentów. Rozpocząłem również prowadzenie koła wiedzy technicznej.

Wyjątkowym talentem pedagogicznym, imponującą wiedzą i dużym poczuciem humoru szybko zjednał sobie sympatię uczniów. To właśnie oni napisali wniosek o przyznanie Radosławowi Moskalowi tytułu Nauczyciela Roku 2009, do którego dołączyli podpisy 433 uczniów, co stanowi ponad 85% stanu osobowego szkoły. Z liczącego 173 stron pisma jasno wynika, że powodów mieli wiele.

- "Profesor na sowich lekcjach wszystkich uczniów traktuje jak swoich przyjaciół, tryska humorem i sympatią w kierunku każdego, chociażby największego lawiranta w klasie. Swą wiedzę przekazuje w sposób przystępny, często przeplatając żartami i dygresjami tematycznymi, co powoduje, że nawet najbardziej oporne jednostki coś z jego zajęć wynoszą" - można przeczytać we wniosku zgłoszeniowym.

Takie podejście do uczniów owocuje w imponujące wyniki naukowe. Nauczyciel Roku 2009 dotychczas wychował 36 finalistów i laureatów Olimpiady Wiedzy Technicznej, 5 finalistów i laureatów Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, 9 finalistów i laureatów Olimpiady Innowacji Technicznych oraz laureatów innych konkursów wiedzy elektrotechnicznej. Jego wychowankowie wykonali do tej pory ponad 300 prac dyplomowych.

Do tych sukcesów należy zaliczyć jeszcze talenty menadżerskie pana Radka, który wyposażył swoją pracownię w nowoczesny sprzęt o wartości ok. 200 tys. zł, oprogramowanie i literaturę fachową. Jako współzałożyciel Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju ZS nr 3 pozyskał, wspólnie z kolegami środki w ramach unijnego Programu Leonardo da Vinci na realizację projektów konkursowych dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. Dzięki temu w 2007 r. jedenastu nauczycieli pojechało na dwa tygodnie do Hiszpanii, a w tym roku ośmiu przebywało we Włoszech.

Wszystko to sprawiło, że 13 października podczas konkursowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie Radosław Moskal został ogłoszony Nauczycielem Roku 2009. Tym samy pan Radek jest pierwszym pedagogiem w naszym województwie, któremu udało się osiągnąć tak duży sukces. Oprócz prestiżowego tytułu ostrowiecki nauczyciel otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Szef ZNP ufundował wycieczkę do Paryża, a firma "Mentor" pracownię multimedialną do nauki języków obcych dla szkoły, która tym samym zyskała miano "Szkoły z klasą".

- Myślę, że tytuł na pewno "nie uderzy mi do głowy". Medialny rozgłos wokół mojej osoby był na pewno przyjemny, ale chciałem jak najszybciej wrócić do tablicy, do kredy, bo jednak o wiele lepiej czuję się wśród uczniów, niż w błysku fleszy- przyznaje skromnie pan Radosław.- Nadal muszę pracować tak, jak pracowałem i to sprawia mi największą satysfakcję. To wszystko, co się wydarzyło, było dla mnie oczywiście bardzo miłą niespodzianką, szczególnie, że w tym roku rozpocząłem dwudziesty rok pracy w murach tej szkoły oraz trzydziesty moich kontaktów z nią.

- Jest to ogromne wyróżnienie dla szkoły i na pewno wielka promocja. Sympatyczne jest to, że pan Radosław został wytypowany z grona wielu nauczycieli właśnie przez młodzież- mówi Czesław Golis, dyrektor ZS nr 3 w Ostrowcu Św., który podczas wtorkowej gali otrzymał nagrodę z rąk Ministra Edukacji Narodowej, Katarzyny Hall.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15309 razy,
ostatnio: 2021-04-22 18:57:49
Skomentuj artykuł:
Powrót