Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-28

Jubileuszowe zmagania recytatorów

Stworzyli niepowtarzalną atmosferę

Dwudziestu ośmiu niezwykle utalentowanych uczestników z całej Polski walczyło słowem o laur najlepszego recytatora w jubileuszowej, 25-tej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Współczesnej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W sali kameralnej ostrowieckiego MCK odbywała się jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Współczesnej. Tegoroczna impreza mile zaskoczyła organizatorów. Imponująca była zarówno frekwencja uczestników, jak i poziom, który zaprezentowali.

Dwudzieste piąte zmagania recytatorów rozpoczął piątkowy koncert mistrzów słowa. Wszyscy występujący stworzyli magiczną atmosferę, dostarczając widowni niesamowitych wrażeń. Nie ułatwiło to pracy jury obradującego w składzie: Grażyna Matyszkiewicz - prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, Jarosław Gajewski - prof. Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Marian Kamecki. Choć wybór był trudny, ostatecznie w tej kategorii zwyciężyła Beata Strózik z Dębicy. Za interpretację tekstu Tadeusza Nowaka pt. "Diabły" zdobyła nagrodę w wysokości 1700 zł. Kolejny był Mateusz Nowak z Opola Lubelskiego, który urzekł jury schultzową "Samotnością" i "Przerwaną rozmową" Różewicza (nagroda w wysokości 1400 zł). Trzecia na podium stanęła Mirosława Micek z Dębicy, otrzymując nagrodę w kwocie 1100 zł.

W drugim dniu konkursu zmagali się pretendenci o tytuł mistrza. Ponieważ poziom młodych recytatorów był zaskakująco wysoki, jury postanowiło przyznać dwa równorzędne pierwsze miejsca: Elżbiecie Soszyńskiej z Dwernika za prezentację "Lotu Ikara" Jacka Kaczmarskiego oraz Radosławowi Miesiewiczowi, który oczarował wszystkich tekstem Stanisława Barańczaka "To mnie nie dotyczy" i "Cefurzy raus" Gorana Vojnowica (nagroda w wysokości 1600 zł każda). Zwycięzcy zdobyli także Patent Mistrzowski. Trzecie miejsce i 1000 zł zdobył Jakub Pawlak za interpretację "Świętych osiedlowych" Lidii Amejko i "Traktatu o mnożeniu" Urszuli Kozioł.

W kategorii "poezja śpiewana" wystąpił tylko jeden uczestnik - Jakub Pawlak, który skomponował na akordeon muzykę do wierszy Rafała Wojaczka "Która zmęczona śpi" oraz Józefa Barana "Tańcowały dwa Polaki". Zachwycone umiejętnościami Jakuba jury wręczyło mu nagrodę w wysokości 1600 zł.

Podczas ogłaszania werdyktu przyznano również nagrodę przechodnią -"Lokomotywę 2009", którą co roku otrzymuje najlepszy uczestnik. Tym razem trafiła ona do Mateusza Nowaka.

Zwieńczeniem trzech konkursowych dni był spektakl w reżyserii Sebastiana Rzeszowskiego, stanowiący "zgrabną" przeplatankę tekstów wszystkich finalistów.

Mroźny weekend spędzony w Ostrowcu Św. z pewnością wszystkim uczestnikom będzie się kojarzył z niezwykle ciepłą, magiczną atmosferą, z wieloma momentami wzruszeń, z cennymi uwagami jury.

Nad organizacją i sprawnym przebiegiem konkursu od lat czuwa, niezastąpiona w tej dziedzinie Urszula Bilska.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16340 razy,
ostatnio: 2021-04-14 13:09:00
Skomentuj artykuł:
Powrót