Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-01

Sto portretów Kurka

Ocali od zapomnienia

Tadeusz Kurek sportretuje ostrowczan, którzy swoją działalnością w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju naszego miasta.
- Pomysł zrodził się z pewnego niedosytu - przyznaje artysta plastyk Tadeusz Kurek. - W wykonanej z okazji 400-lecia Ostrowca "Panoramie ostrowczan" nie udało mi się ująć wszystkich, którzy na to ujęcie zasługują. Część z tych osób niestety już nie żyje, wiele z nich mieszka za granicą. Z kolei w ciągu 13 lat pojawiły się też nowe, ciekawe sylwetki.

W związku z tym projekt pt. "Jesteśmy z nich dumni" zakłada wykonanie, w ciągu dwóch lat około stu portretów ostrowczan, którzy swoją codzienną pracą służą naszemu miastu, m.in.: sportowców, lekarzy, nauczycieli, ludzi kultury i sztuki, działaczy społecznych, polityków.

- Chciałbym, żeby selekcja tych osób odbywała się ponad partyjnymi podziałami, żeby to było ponad wszelkie wątpliwości i ponadczasowe. Dlatego już wkrótce powołana zostanie specjalna kapituła, która najobiektywniej jak się da, dokona wyboru portretowanych przeze mnie postaci - wyjaśnia Tadeusz Kurek. - Zachęcam także czytelników "Wiadomości", aby zgłaszali swoje typy. Wszyscy zainteresowani mogą skontaktować się ze mną pod nr tel. 510-262-260.

Jak zaznaczył artysta, wykonane prace, po wernisażu nie staną się własnością osób prywatnych, tak jak w przypadku "Panoramy ostrowczan", ale zawisną na ścianach różnych instytucji.

- Wyobrażam sobie, że portrety lekarzy mogłyby przyozdobić szpitalne hole, portrety nauczycieli trafiłyby do szkół lub do ostrowieckiej filii Biblioteki Publicznej, pozostałe zawisłyby w Miejskiej Bibliotece Publicznej lub w MCK-u - planuje Tadeusz Kurek. - Portrety znamienitych osób opatrzone konkretną notką biograficzną byłyby swoistym przykładem dla innych, co robić, żeby życie nie umknęło nam obok.

Jako pierwsi "pod pędzel" pójdą sportowcy. Wśród "pewniaków" Tadeusz Kurek wymienia m.in. posła Zbigniewa Pacelta.

- Myślę, że za rok będę miał już ok. 50 portretów i że ich pierwszą ekspozycję mógłbym urządzić przy okazji otwarcia nowej hali sportowej - informuje artysta.

Wernisaż wszystkich prac odbędzie się najprawdopodobniej w Muzeum Historyczno - Archeologicznym.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19129 razy,
ostatnio: 2021-04-14 04:51:59
Skomentuj artykuł:
Powrót