Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-01-11

Na sympozjum nie zabrakło ostrowczan

"W kręgu doktora Tytusa Chałubińskiego"

Ewa Gawlik i Marian Kimbar reprezentowali ostrowiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na sympozjum podsumowującym Rok dra Tytusa Chałubińskiego.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W Warszawie odbyło się sympozjum pt. "W kręgu doktora Tytusa Chałubińskiego". Stanowiło ono podsumowanie Roku dra Tytusa Chałubińskiego ogłoszonego przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w związku z przypadającą w roku 2009 - 120. rocznicą jego śmierci. Rok dra Tytusa Chałubińskiego został uroczyście zainaugurowanego 7 lutego ubiegłego roku w Radomiu- jego rodzinnym mieście i trwał do grudnia ubiegłego roku.

Sympozjum odbyło się w reprezentacyjnej Sali Lustrzanej Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, która zorganizowała tę uroczystość wspólnie z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim. Wypełniły je referaty i pokazy multimedialne przygotowane i zaprezentowane przez kilkunastu prelegentów - naukowców i kontynuatorów działa Tytusa Chałubińskiego. Wśród nich byli m. in. prof. dr hab. med. Jerzy Woy-Wojciechowski- prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. dr hab. Zofia Podgórska-Klawe z Instytutu Historii Nauki PAN czy dr Antonina Sebesta reprezentująca Instytut Filozofii i Socjologii UP i Oddział PTT w Krakowie. Tematem wystąpień było życie i działalność Chałubińskiego, środowisko, w którym żył, a także dzieje Muzeum Tatrzańskiego.

Gościem honorowym uroczystości była prawnuczka Tytusa Chałubińskiego, Kinga Chałubińska, profesor doktor nauk medycznych, pracująca jako chirurg położnik w Wiedniu, która również miała swoje wystąpienie. Przywołała w nim rodzinne wspomnienia i refleksje o słynnym pradziadku.

- Kinga Chałubińska dała się poznać jako osoba bardzo ciepła, serdeczna i otwarta na innych. W swym wystąpieniu przytoczyła słynną myśl Chałubińskiego, którą kierował się on w swej lekarskiej praktyce, i którą ona sama stosuje, a mianowicie, że "nie leczy się choroby, leczy się człowieka"- podkreśliła Ewa Gawlik. - Po cyklach wykładów Kinga Chałubińska składała dedykacje w ostatnim tomie "Pamiętnika PTT", który w całości poświęcony jest drowi Tytusowi Chałubińskiemu. W moim egzemplarzu "Pamiętnika" napisała piękną sentencję: "Tradycja to strzeżenie ognia, a nie kontemplacja popiołu".

W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele licznych ośrodków naukowych oraz organizacji turystycznych i krajoznawczych z całej Polski. Najliczniejszą grupę stanowili członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Ostrowiecki Oddział PTT reprezentowali: Ewa Gawlik i Marian Kimbar- wiceprezes Zarządu Oddziału.

- Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy przedstawiony program z zainteresowaniem i satysfakcją, a w przerwach nawiązaliśmy wiele ciekawych znajomości. Obejrzeliśmy też urządzoną w hallu wystawę zdjęć, dokumentów i pamiątek z życia Tytusa Chałubińskiego- podsumował sympozjum Marian Kimbar.

- Tytus Chałubiński był wybitnym lekarzem, a także botanikiem i społecznikiem, który po osiedleniu się w Zakopanem spowodował wielki rozwój i popularyzację tej miejscowości. Nie tylko leczył górali, ale zorganizował dla nich Kasę Zaliczkową oraz szkołę rzeźbiarską, a nawet przekonał ich do uprawy koniczyny. Tworzył od podstaw taternictwo organizując kilkadziesiąt wypraw na szczyty Tatr polskich i słowackich. W wyprawach tych oprócz grup przyjaciół towarzyszyli mu zawsze górale - przewodnicy i muzykanci. Był współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego powołanego do życia w 1873 r., którego obecne PTT jest kontynuatorem. Stworzył też pierwsze Muzeum Tatrzańskie przekazując mu zgromadzone przez siebie podczas wypraw kolekcje mchów i minerałów. Po jego śmierci Bolesław Prus napisał: "Zasługami Chałubińskiego można by obdzielić ze czterech ludzi, a każdy miałby dosyć". Wszystko to osiągnął w ciągu niespełna 20 ostatnich lat swego życia, które spędził w Zakopanem- podkreśla Marian Kimbar.- Należy pamiętać, że Tytus Chałubiński był silnie związany z naszym regionem. Urodził się i ukończył gimnazjum w Radomiu (stąd jest patronem radomskiego Oddziału PTT), a pierwszymi górami jakie odwiedził były Góry Świętokrzyskie- dodaje.
/M. Bryła-Mazurkiewicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17190 razy,
ostatnio: 2021-04-14 14:39:43
Skomentuj artykuł:
Powrót