Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-02-08

Musimy sięgać po fundusze unijne

Edukacja i kultura mają się dobrze

O edukacji i kulturze w Ostrowcu Świętokrzyskim rozmawialiśmy z wiceprezydentem miasta - Jarosławem Piotrem Kopańskim.
Panie prezydencie, które wydarzenie w roku 2009 uważa pan za najważniejsze?

- Patrząc od strony samorządu to był bardzo ciekawy rok. W każdej dziedzinie samorządności lokalnej wiele się działo ale nie chciałbym hierarchizować wydarzeń. Trudno jest porównywać np. przedsięwzięcia z inwestycyjne z wydarzeniami kulturalnymi, chętnie jednak porozmawiam o konkretach.

Jaki był zatem 2009 rok dla ostrowieckich szkół?

- Edukacja to cały szereg przedsięwzięć, które trudno podsumować w paru zdaniach. Nie ukrywam, że na etapie planowania roku szkolnego 2009/10 musieliśmy zmierzyć się z niewiadomą w postaci praktycznych efektów nagłośnionej medialnie reformy polegającej na umożliwieniu sześciolatkom rozpoczęcia edukacji szkolnej. Mogła ona wpłynąć na organizację szkół ale ostatecznie nic takiego nie miało miejsca, ponieważ zainteresowanie ze strony rodziców okazało się minimalne. Tradycyjnie już dbaliśmy o substancję materialną naszych placówek oświatowych. W szeregu szkół przeprowadzone zostały remonty, przy czterech wybudowaliśmy boiska wielofunkcyjne. Wraz z pracami wykonanymi w PP nr 7, 11, 16 i 16 zakończył się proces termomodernizacji przedszkoli. W szkołach pojawiły się programy wychowania patriotycznego. Za rzecz bardzo istotną uznaję też rozwój placówek przedszkolnych, dla których Gmina Ostrowiec nie jest organem prowadzącym.

Czy liczba uczniów w szkołach uległa drastycznej zmianie?

- Widoczne w Ostrowcu niżowe trendy demograficzne nadal się, niestety, utrzymują, a do tego należy dodać procesy migracyjne. Widać to doskonale na poziomie przedszkoli i szkół. W stosunku do ubiegłego roku szkolnego w szkołach podstawowych i gimnazjach ubyło 330 uczniów, a mówię o procesie trwającym od kilku lat. To niemal automatycznie przekłada się na liczbę oddziałów, a w dalszej konsekwencji na zatrudnienie.

Panie prezydencie, jak ocenia pan ostatni sondaż przeprowadzony przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT i PBS/DGA, w którym 39,1% badanych mieszkańców Ostrowca uważa, że sytuacja w edukacji poprawiła się, 36% uważa, że jest bez zmian, a 7,6% sądzi, że sytuacja się pogorszyła? To dobry wynik, czy zły?

- Myślę, że to wynik nienajgorszy ale może się poprawić. Pozytywne zmiany w szkolnictwie są widoczne. Jesienią zeszłego roku gościli w ostrowieckich przedszkolach dyrektorzy przedszkoli z niemieckiego miasta Gotha i byli zaskoczeni ich wyglądem, poziomem wyposażenia oraz prowadzonymi zajęciami. Komplementom nie było końca, a dołączyli do nich przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz dyrektorzy kieleckich placówek przedszkolnych. Zmianom w materii powinny towarzyszyć zmiany na lepsze jeśli chodzi o wyniki sprawdzianów po VI-tej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych. Sądząc po rezultatach ostatnich 2 lat średni poziom powoli idzie w górę i mam nadzieję, że zwyżkowa tendencja się utrzyma. W tej dziedzinie potrzeba trochę czasu aby podjęte działania przyniosły spodziewane efekty ale bądźmy dobrej myśli.

Proszę odnieść się do sondażowego pytania o ostrowiecką kulturę, gdzie 41% dostrzega zmiany, drugie tyle uważa, że nic się nie zmieniło, a 10,6% uważa, że oferta kulturalna Ostrowca pogorszyła się.

- Być może łatwiej byłoby ocenić ostrowiecką ofertę kulturalną ludziom z zewnątrz. Mieszkańcy innych miast wielokrotnie wyrażali się z zazdrością o jej bogactwie i jakości. Z całą pewnością Ostrowiec dopracował się przynajmniej kilku imprez, które można uznać za markowe, stanowiące kulturalną wizytówkę grodu nad Kamienną. Są to: festiwal bluesowo-rockowy "Wielki Ogień" i "Piknik Gombrowiczowski"(cyklicznie realizowane przez MCK) oraz Jesienny Salon Sztuki (cyklicznie realizowany przez BWA). Wymieniam imprezy "sztandarowe" ale znaczących wydarzeń było w minionym roku o wiele więcej. Mnie osobiście chyba najbardziej zapadły w pamięć eventy o charakterze muzycznym czyli perfekcyjne Misterium Wielkopostne Haydna w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polish Camerata, a z muzyki "lżejszej" - występ Kultu. Z pewnością na miano wydarzenia zasłużyły również wystawy organizowane przez BWA, dość wspomnieć np. ubiegłoroczną ekspozycję dzieł Józefa Wilkonia czy szereg innych. W sumie, w naszym mieście funkcjonują trzy gminne instytucje upowszechniania kultury, które starają się, aby oferta kulturalna zaspokoiła najróżniejsze gusta. Ona musi być zróżnicowana, ponieważ nie możemy założyć, że 100% mieszkańców Ostrowca to np. fani rocka, czy zwolennicy malarstwa abstrakcyjnego. Mamy propozycje zarówno dla szerokiej publiczności, jak i dla koneserów. Nie zapominajmy także o nieodległej przyszłości, kiedy w drugim etapie rewitalizacji Śródmieścia zacznie się materializować koncepcja budowy amfiteatru w Parku im. Marszałka J. Piłsudskiego, a jeszcze nieco później - Ostrowieckiego Browaru Kultury. Moim skromnym zdaniem, wskaźnik osób zadowolonych z ostrowieckiej oferty kulturalnej powinien mieć raczej tendencję wzrostową, bo w tej dziedzinie dzieje się naprawdę dużo, co potwierdza, że aspirując do miana "miasta kultury" Ostrowiec posiada ku temu wszelkie podstawy.

Mamy początek roku. Co w najbliższych miesiącach będzie działo się w ostrowieckich szkołach?

- Do końca czerwca będziemy kontynuowali zainicjowany jesienią 2008 roku projekt "Szkoła równych szans", w ramach którego są organizowane zajęcia dodatkowe dla uczniów klas trzecich gimnazjum. Za jego logiczne uzupełnienie można uznać kolejny projekt dla uczniów gimnazjów - "Potrafisz", adresowany do uczniów klas pierwszych i drugich. W tym przypadku wnioskodawcą była Agencja Rozwoju Lokalnego w partnerstwie formalnym z gminą Ostrowiec Świętokrzyski. Ogólnie mówiąc, oba projekty wskazują kierunek działania związany z podniesieniem wyników egzaminacyjnych naszych uczniów. W tym kontekście chyba nikogo nie zdziwi, że stale zachęcamy szkoły, aby chętniej sięgały po środki unijne. Modelowego wręcz przykładu dostarczyło grono pedagogiczne PG nr 3, które pod przewodem dyrektor Grażyny Uklei stworzyło aktualnie realizowany projekt "Gimnazjum XXI wieku", którego efekty widać gołym okiem. W jego ślady podążyło grono pedagogiczne PSP nr 5, pozyskując środki z programu Comenius na wdrożenie projektu o wdzięcznej nazwie "Prawdziwe i fantastyczne podróże po parkach i ogrodach Europy".

Wzorem lat ubiegłych gmina postara się przeprowadzić kolejne prace remontowe w przedszkolach i szkołach, przy czym priorytet będą miały prace związane z wykonaniem zaleceń Straży Pożarnej. Jeśli zaś chodzi o sprawy wychowawcze moje stanowisko od lat jest niezmienne: przejawom patologii i agresji pobłażać nie wolno w żaden sposób, zaś uczniowie oprócz praw posiadają również obowiązki.

Dziękuję za rozmowę.
/K. Tomala /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18489 razy,
ostatnio: 2021-04-14 16:40:38
Skomentuj artykuł:
Powrót